مجله گل گیس

طعم شیرین رمضان

sweet-taste-of-ramazan
loading...

ماه رمضان، ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شریف ترین ماه های سال است. واژه رمضان از ریشه ی «رمض» و به معنای شدت تابش خورشید بر سنگ ریزه است. به هنگام نامگذاری ماههای عربی، این ماه که در فصل گرمای تابستان قرار داشته است، رمضان نام می گیرد. از سوی  دیگر رمضان از اسماء الهی به شمار می آید.

در این ماه به دلیل ساعات طولانی مدت روزه داری و گرمای تابستان، با رعایت نکاتی چند در زمینه ی تغذیه و الگوهای رفتاری می توانیم راحت تر و بهتر از عهده فرایض این ماه براییم.

توصیه های تغذیه ای

  • چنانچه در ماه رمضان مقدار کافی آب مصرف نشود، خطر ابتلا به سنگ های مجاری ادرار افزایش می یابد. مصرف متعادل آب، نه تنها در ماه رمضان بلکه در تمام اوقات زندگی برای همه افراد و در تمام شرایط ضروری است. مگر در بعضی از بیماری های خاص که پزشک معالج مصرف آب را ممنوع و یا محدود کرده باشد!
  • در ماه مبارک رمضان چون به علت روزه داری فرصت کوتاهی برای مصرف آب وجود دارد، لازم است در فاصله ی بین افطاری و سحری آب به میزان کافی، یعنی حدود ۲ تا دوربین ۲٫۵ لیتر مصرف شود.
  • شیر، خرما، آب میوه های خانگی و انواع سوپ یا آش سبزیجات، از جمله مواد غذایی تأمین کننده سریع انرژی هستند. البته باید روزه را به آرامی با این مواد غذایی باز کرد و فرصت لازم جهت هضم غذا را به دستگاه گوارش داد.
  • به نوجوانان در حال رشد توصیه می شود که برنامه ی غذایی ایام روزه داری را به گونه ای انتخاب کنند که، میزان کالری و پروتئین توصیه شده را در وعده های سحری و افطار دریافت نمایند.
  • عجله کردن در صرف غذا، سریع غذا خوردن و خوب نجویدن عذا باید پرهیز کنید. بعضی از افراد ممکن است به علت کمبود وقت به هنگام خوردن سحری و یا گرسنگی زیاد به هنگام افطار، باعجله غذا بخورند. اینگونه افراد، بهتر است به هنگام سحر، کمی زودتر از خواب برخیزند تا فرصت کافی برای مصرف سحری داشته باشند. غذا را آهسته و با آرامش بجویید تا از خواص تغذیه ای غذا بهره کافی ببرید و در ضمن مبتلا به ناراحتی های گوارشی نشوید.

برای دانستن نکات بهتر و بیشتر مطالب بعدی مجله گل گیس را دنبال کنید…

loading...

۱ نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.