آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است
آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است

آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است

سلام طراوت هستم و امروز می خوام یک مطلب در مورد خانوم هایی بنویسم که با عنوان آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است ! شروع می شه. طبق معمول در متن سعی کردم تا جای ممکن از گفتن واژه های غیر خودمونی استفاده نکنم و برای شما عزیزان بهترین مطلب ها رو آماده کنم.

مجله گل گیس و همکار های من توی بخش تحریریه مجله آرزوی خوشبختی برای شما دوستان می کنند و از همین جا هم به دوستانی که مطالب بنده رو با اسم یا بدون اسم من توی جاهای مختلف نت و مجلات دیگه انتشار می دن و حرفی هم از من نمی برن تشکر که نمی تونم بکنم ولی خسته نباشن حالا چه فرقی می کنه که دوستان بدونن نویسنده مطلب کیه این مهمه که این مطالب به دست خانوم ها برسه و ازش استفاده کنن.

آیا از بین رفتن چروک ها بر اساس کرم های ضد چروک واقعیت دارد؟

در رابطه با خوب بودن یا نبودن کرم های ضدچروک بعضی از متخصصین معتقدند که خوب هستن. بر اساس آزمایشی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد ۱۲ نوع مرطوب کننده معمولی و ۱۲ نوع کرم ضدچروک را در نظر گرفته ، هر کرم را بر روی پوست دو گروه ۴۸ نفره به مدت ۴ هفته به کار بردند ، در مجموع ۹۶ زن این کرمها را استفاده می کردند که هیچیک هم از نوع کرمها مطلع نبودند. در پایان دوره آزمایش از آنها خواسته شد که حدس بزنند که آیا از کرم ضد چروک استفاده کرده اند یا مرطوب کننده.

اکثریت این خانم ها متوجه هیچگونه تفاوتی بین این دو کرم نشده بودند و هیچ تغییر خاصی را در پوست خود احساس نکرده بودند. ۱۰ نفر از ۴۸ نفری که از کرمهای ضد چروک استفاده کرده بودند گزارش دادند که پیشرفتی در پوست خود احساس کرده اند، اما حتی بیشتر کسانی که از کرمهای مرطوب کننه استفاده کرده بودند هم چنین احساسی داشتند. (۱۸ نفر از ۴۸ نفر). سه چهارم از همه زنان فکر کرده بودند که در حال استفاده از یک مرطوب کننده معمولی هستن. این تحقیقات نشان داد که بعضی از ادعاهایی که در مورد ترکیبات کرم های ضدچروک می شه قابل اثبات می باشه و کرم های ضد چروک کاری بیش از مرطوب سازی و آبرسانی برای پوست انجام می دن. این رو هم بگم که استفاده از کرم های ضد چروک رو باید قبل از شروع شدن چروک های ضد پوست استفاده کنید.

آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است
آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است

هورمونی به نام استروژن

استروژن پوست را جوانتر نشان می ده پزشکان در آلمان میزان پیری در زنان هنگام یائسگی را حدس زده و بعد میزان استروژن خون را اندازه گرفتند. هر چه میزان استروژن بیشتر بوده آنها هم جوان تر به نظر می رسیدند. در خانم هایی که میزان استروژن در بالاترین حد خود بود ۸ سال جوانتر از سن واقعی شون به نظر می رسیدند. استروژن باعث سفتی و انقباض پوست شده و ظرفیت کولاژن و آب را افزایش می دهد در نتیجه پوست کمتر خشک و پوسته پوسته و چروک می شه. این هم راهنمایی خوبی برای شما دوستان هست.

اگر شما استفاده از کرم ضد پیری و ضد چروک را ادامه بدید، پوست شما تا چندماهی بهبود پیدا می کنه و پیشرفت می کنه اما بعد از ۶ ماه استفاده دیگه هیچگونه تغییری مشهود نخواهد بود. اگر استفاده از این کرم ها را قطع کنین وضعیت پوست به تدریج عقب نشینی کرده و به وضع سابقش برمی گرده. این ماده بر روی چروک های خیلی عمیق تاثیر قابل توجه و زیادی نداره، منظور از خطوط و چروک های عمیق خطوط بین بینی و دهان و گردن هست که در ادامه همین مطلب روش های دیگه ای رو بهتون آموزش می دیم که برای چروک های عمیق هم مورد استفاده باشه.

بعضی از کرمهای ضد چروک و ضد پیری حاوی رتینوئید (رتینول) می باشن اما برای تاثیر بیشتر شما احتیاج به تجویز پزشک متخصص دارید. مصرف این ماده پوست را تحریک کرده و باعث سوزش و خارش آن می شه. بنابراین رتینوئید ها در پوست ایجاد خشکی و پوسته پوستگی و گاهی خارش و سوزش و قرمزی و کم آبی می کنن. در طی مصرف این مواد و کرمها شما باید از تابش مستقیم خورشید برحذر باشید. بعضی متخصصین بر این اعتقادند که طرز کار با رتینوئید ها خیلی ساده است چرا که آنها پوست را تحریک کرده و بعد از اینکه پوست به حالت اولیه و نرمال خود برگشت ، چین و چروک ها را از پوست برطرف می کنن. اما بعضی دیگه از متخصصین نگران این مساله هستن که رتینوئید ها خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دن. که این ثابت نشده.

ماده ای به نام بوتولینیوم توکسین ( بوتاکس)

تزریق این ماده به عنوان یک درمان شناخته شده ضدچروک و پیری به کار گرفته می شه. در واقع این ماده یک سم قوی می باشه که از فعالیت فیبرهای عصبی جلوگیری می کنه. و مانع چروک خوردن پوست اون قسمت می شه.

یعنی با تزریق بوتاکس به روی چین و چروک های پوست و یا هر منطقه دیگه ای از پوست، پوست شما صاف می شه و دیگه در آن منطقه چروکی ایجاد نخواهد شد چرا که پوست قادر به چروک شدن نیست . چون اعصاب اون قسمت بی حرکت هست. البته تاثیر این ماده فوری و آنی نیست . ممکن است ۱ تا ۲ هفته زمان ببره اما تاثیر آن تا چند ماه باقی خواهد ماند. این روش هم مانند هر روش دیگه ای قدری ریسک به همراه داره. اگر این درمان به درستی و توسط متخصصین انجام می شه امکان داره که یک سمت صورت شما با سمت دیگه متفاوت به نظر برسد چرا که عضلات و اعصاب سلولهای پوستی شما تحت تاثیر این دارو قابلیت حرکت و یا هر گونه واکنشی را از دست می دن. وممکن بعضی از اعصاب بخاطر تزریق بیش از حد دچار فلج طولانی تری بشن.

کلاژن

کلاژن پرکننده ها مکمل هایی هستن مانند کلاژن که به زیرپوست تزریق می شن تا منافذی را که می توانند ایجاد خط و خطوطی بر روی پوست بنمایند، پر کنن. این پر کننده ها برای پر کردن چروک های عمیق اطراف بینی و دهان و خط های اخم بین ابروها و پیشانی خیلی موثرند. کولاژن توسط بدن جذب می شه و در نتیجه درمان برای مدت طولانی باقی نخواهد ماند و باید که هر ۳- ۶ ماه تکرار می شه. این کار ممکن است دردناک باشه و ایجاد ساییدگی و درد کنه. اغلب بعد از تزریق روی پوست قرمزی و التهاب مشاهده می شه اما خوشبختانه موقتی است ویک روز بعد از بین خواهد رفت. در مورد بعضی ها علائم آلرژیک بشکل خارش پوست و التهابات پوستی بروز می کنه. کلاژن تنها نمونه پرکننده ها نیست. مواد جانشینی خیلی دیگه هم به عنوان پرکننده مورد استفاده قرار می گیرند. که همه گی اونها نهایتا توسط بدن جذب می شن و شما دوباره باید اقدام به تزریق کنید.

تزریق سلیکون های پزشکی

تزریقات این ماده معمولا در طول ۵ جلسه ماهی یکبار انجام می می شه. عوارض این ماده در طولانی مدت هنوز مشخص نشده ا ست. این ماده در علم پزشکی کاربرد های دیگه ای که مربوط به زیبایی هست رو هم داره که مثلا توی پروتز های سینه هم استفاده می شه.

لایه برداری شیمیایی

برای مقابله با پیری چین و چروک های پوست در کلینیک های خصوصی انجام می می شه. البته این راه درمان از هنگام متداول شدن روش لیزری و موفقیت آن کمتر مورد استفاده قرار گرفته اما به هر حال دوباره در حال رواج یافتن است . پوسته برداری شیمیایی با تولید یک سوختگی شیمیایی بر سطح پوست شروع می می شه. در التیام پوست بعضی از چروکهای ریز و نافرمی های پوست صاف شده و از بین می روند. این روش هم مزایایی داره که باید به اون توجه کرد چون پوستی که بعدا رشد می کنه کاملا مثل پوست اولیه شماست و بدون چین و چروک هست.

پدیده ای به نام لیزر

در مسطح کردن دوباره و احیای پوست به روش لیزر بخشی از لایه بیرونی پوست (اپیدرم) برداشته می شه. این لایه طی ۳ تا ۶ هفته از بقایای آن در فولیکول مو و غدد چربی دوباره رشد خواهد کرد. در طی این مدت شما ظاهرا آفتاب سوخته به نظر می رسید چون پوست شما قرمز می شه. البته این موقع باید مراقبت هایی هم از پوستتون انجام بدین.

در فرآیند ترمیم کلاژن پوست تغییر می کنه. با بلند کردن و از بین بردن چروک های ریز از سطح پوست در مدت ۴ ماه ترمیم پوستی انجام می شه. در ضمن شما باید همیشه از کرم ضدآفتاب استفاده کنین تا از پوستتان محافظت کنید. و ظاهر قرمز شده پوست هم یکی دیگه از معضلات این روش هست.

روش اصلی درمان لیزری

ممکن است عوارض جانبی مانند روشن شدن و یا تیره شدن پوست را به دنبال داشته باشند. تمام لیزرها دارای حفره های ماندنی هستن که شامل دو عدد آینه که بطور موازی روبروی هم قرار گرفته اند می باشند. گاهی این روش به عنوان یک لایه برداری لیزری می تونه در از بین بردن خطوط ریز و چروک های سطحی روی گونه ها، پیشانی ، چشمها و اطراف لبها موثر باشه. این روش می تونه در پاک کردن و از بین بردن خطوط صورت ، مویرگ های پاره شده ، رگهای نازک ، لکه های پیری پوست و رنگدانه های ناخواسته استفاده بشه. این جریان لیزری لایه های آسیب دیده بیرونی پوست را برطرف کرده و به سلولهای جدید پوست اجازه بروز می دهد. دوره بهبودی به درجه لایه برداری بستگی داره. آنچه واضح و مشهود است این واقعیت است که درمان اثر دائمی نداره. در صورتی که اکثر بیمار ها فکر می کنند روش درمان با لیزر یک روش دائمی هست.

آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است
آیا استفاده از کرم های ضد چروک موثر است

روش نهایی جراحی پلاستیک

این روش پر هزینه و وقت گیره و همچنین هم برای بیمار و هم درمان کننده پر زحمت هم هست ولی باید بدونید که یک روش دائمی برای از بین بردن این ضایعات پوستی هست. تنها روش درمان قبل از درمان توسط ریتنوئید بود. این روش باعث از بین رفتن چروک های دور چشم ها به طور محسوس می می شه اما بر روی تمام سطح پوست بطور یکپارچه انجام پذیر نیست. در این روش درمانی قبل و بعد از جراحی باید از صورت عکس گرفته می شه تا تمام وضعیت پوست مورد نظر چک می شه. بنا بر این این روش با یکبار جراحی تمام نمی شه و مککن برای رسیدن به هدف نهایی احتیاج باشه بار ها حراحی رو تکرار کرد و بعد از انجام هر مرحله دوران نقاهت هم مهم هست.

همچنین ببینید

تاثیر جوش شیرین در رشد مو

تاثیر جوش شیرین در رشد مو

اکثر خانم ها آرزوی داشتن موهای ضخیم، بلند و پر پشت دارند. اکثر افراد از …

دیدگاهتان را بنویسید