مجله گل گیس

جنگ با مو های زائد

جنگ با مو های زائد
loading...

آیا شما خانوم های عزیز هم با مو های زائد تون مشکل دارید؟

دشمنی به نام مو های زائد

از تفاوت های مردان و زنان، موقعیت متضاد آنان با پدیده مو است. اگر آقایان با مشکلاتی مثل ریزش مو و طاسی سر دست به گری بانند و در پی درمان به کاشت مو پناه می برند، برعکس خانم ها با مشکلی به نام پرمویی و موهای زائد مواجه می شن و با انواع روش ها از لیزر تا اپیلاسیون به جنگ با این پدیده مزاحم بر می خیزند.

لیزر موهای زائد
قیمت لیزر موهای زائد

جنگ با مو های زائد
جنگ با مو های زائد

تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرید

بدیهی است که این مساله از منظر زیباشناسی و روان شناختی برای خانم ها نه صرفا یک مشکل جسمی که عوارض روانی هم در پی خواهد داشت. چه بسا زنان و دخترانی که به دلیل این مشکل مورد طعنه و کنایه دیگران قرار گرفته اند، دچار ضعف اعتماد به نفس شده اند. همین نارضایتی از ظاهر گاهی موجب می شه که آنان دست به خود درمانی بزنند یا تحت تاثیر هرگونه تبلیغات تجاری در درمان این مشکل، سلامت خود را به خطر بیندازند.

آیا اختلالات هورمونی مقصر اصلی است؟

اخیرا محققان انگلیسی دریافتند که پرمویی در زنان تنها یک مشکل ظاهری نیست، بلکه میتونه علامت یک بیماری نهفته در آنها باشه. نزدیک به ۱۵ درصد از زنان، دارای موهای زائد هستن که یک اختلال هورمونی در اکثر موارد میتونه عامل اصلی آن باشه. علت ۷۰ تا۸۰ درصد وجود این موهای زائد میتونه نوعی سندرم تخمدان باشه. علاوه بر اون که عامل اصلی ناباروری است، علت نادرتر این مساله میتونه وجود تومور و یا اختلال در کار تیروئید و همچنین استفاده از داروهای خاص باشه. البته طبق آمارها بیش از ۱۰درصد جمعیت زنان کشورمان با آن درگیرند. که متاسفانه بضی از اون ها این رو نمی دونن.

به طور کلی از نظر بافت شناسی روی پوست انسان ۳ گونه مو رشد می کند؛ یکی موهای دوران جنینی هستن که بعداز تولد از میان می روند، دیگری موهای ظریف و کرک مانندی که تقریبا تمام سطوح پوست انسان را پوشش می دهند و در نهایت، موهای ضخیم تیره و مجعد که در مردان و زنان دیده می شن. به رشد بیش از اندازه مو در مکان های خاصی از صورت و بدن خانم ها پرمویی گفته می شه. رشد این موهای ضخیم به سطح هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) که در زنان از تخمدان ها و غدد فوق کلیوی ترشح می شن،مرتبط است. وجود مقدار محدودی از این هورمون های آندروژن در تمام زنان کاملا طبیعی است، اما زیادی آن باعث رشد بیش از حد موهای ضخیم می شه. در پر مویی گاهی سطوح هورمونی طبیعی است و علتی برای آن پیدا نمی کنیم.

تیروئید مقصره؟

از علل دیگه در این دسته می توان به کم کاری تیروئید اشاره کرد. پر مویی در صورت، گردن و سینه زنان بیماری محسوب می می شه و جزو درمان های زیبایی نیست. این علامت ها میتونه نشانه اختلالات غددی مانند هیپوفیز، تیروئید، تخمدان ها و غدد فوق کلیوی و برخی از بیماری های داخلی باشه یا بدون وجود عدم تعادل هورمونی نشانه افزایش حساسیت بافت ها به هورمون مردانه تستوسترون یا بیش سازهای آن در بدن باشه و در نتیجه این هورمون مردانه را فعال کرده و ایجاد علائم مردانگی می کند. در این گونه موارد معمولا عادت ماهانه به طور طبیعی رخ می دهد و بیمار علائم غیرطبیعی دیگه نداره ولی در هنگامی که اختلالات غددی وجود داره معمولا علائمی مثل اختلال قاعدگی، کاهش موهای سر، جوش های صورت، افزایش حجم عضلانی و چاقی میتونه همراه پرمویی باشه.

درمان ها

به هر حال از آنجا که هر دردی درمانی داره این مشکل هم قابل درمان و کنترل است و برای معالجه آن راه های گوناگونی وجود داره. مثلا روش های موضعی مختلفی وجود داره که بیشتر خانم ها با آنها آشنایی دارند. استفاده از موچین، تراشیدن، موم ها و موبرهای شیمیایی، سفیدکننده ها و رنگ برها از روش های موضعی سنتی هستن.

اپیلاسیون، دپیلاسیون، الکترولیز و لیزر از دیگه روش ها و تکنیک هایی هستن که امروزه به کار می روند. برای همه زنان درمان زیبایی و داروهایی که اثر هورمون های مردانه را بر پیازهای مو کم می کنن کمک کننده است،

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.