مجله گل گیس

اشترودل لقمه ای با سس ویژه سوپرم

اشترودل لقمه ای با سس ویژه سوپرم

اگر بخواهیم یه مختصر توضیحی راجع به اِشترودل یا اِسترودل بدم باید بگم که اشترودل نام یکی از شیرینی‌های اتریشی است که، ورقه نازکی از خمیر پخته است که لوله شده و لای آن شیرینی و یا جدیدا موادگوشتی می باشد ولی نوع کلاسیک آن همان شیرینی است. در قدیم در تهیه شیرینی اشترودل از شیرینی شرقی یا همان باقلوای خودمون الهام گرفته می شده.
درست کردن برخی از فست فود ها با این خمیر چند لایه امروزه خیلی باب شده و به ذائقه خیلی ها خوش اومده.

مواد لازم برای تهیه اشترودل

 1. خمیر فیلو ۵٠٠ گرم
 2. روغن مایع ٣ الی ۴ قاشق سوپ‌خوری
 3. نمک به میزان لازم
 4. مواد لازم میانی اشترودل ها
 5. سینه مرغ ٢۵٠ گرم
 6. روغن ٣ الی ۴ قاشق سو‌‌پ‌خوری
 7. پودر فلفل سیاه به میزان دلخواه
 8. پیاز ریز خردشده ١/٢ لیوان
 9. قارچ ریز خردشده ٢٠٠ گرم
 10. آبلیمو ١ قاشق سوپ‌خوری
 11. فلفل دلمه‌ای خردشده ١/٢ لیوان
 12. کنسرو ذرت ١ لیوان
 13. جعفری، خردشده ١/۴ لیوان

مواد لازم برای سس سوپرم

 1. کره ۵٠ گرم
 2. آرد ١ و ١/٢ قاشق سوپ‌خوری
 3. آب مرغ یا شیر یا آب ٢۵٠ میلی‌لیتر
 4. زرده تخم‌مرغ ٢ عدد
 5. خامه ١٠٠ گرم

طرز تهیه اشترودل

با کاتر گرد یا قالب گرد به قطر١٢سانتیمتر سه ورق از خمیر را قالب بزنید. بعد از اون روغن مایع و مقداری نمک را مخلوط کرده، و بین ورقه‌ها با برس بمالید، ورقه‌های فیلو را پشت قالب مافین به قطر۵سانتیمتر بگذارید البته اگر قالب مافین ندارید می تونید از قالب های گرد که برای تهیه انواع شیرینی های قالبی گرد و در ردیف های چند تایی هست استفاده کنید و خمیر رو درون اون قالب ها بچینید.  حالا به سراغ فر بروید و آن را روی١٨٠درجه سانتی‌گراد روشن کنید تا گرم شود. پنجره فر را طبقه وسط قرار دهید. قالب را به مدت١٠تا١٢دقیقه داخل فر قرار دهید تا خمیر پخته و خشک شود.

اشترودل لقمه ای با سس ویژه سوپرم
اشترودل لقمه ای با سس ویژه سوپرم

 درست کردن مواد میانی اشترودل

ابتدا باید سینه مرغ را بصورت نگینی ریز بین ۲ تا ۳ سانتی متر خرد کرده، و به آن ٢قاشق سوپ‌خوری روغن مایع، نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و مرغ های مزه دار شده را به مدت حداقل ٣ تا ۴ساعت در یخچال قرار دهید. باقیمانده روغن را در تابه ریخته، روی حرارت قرار دهید تا گرم شود. سپس باید پیاز را اضافه کرده، وآن را تفت دهید تا نرم و شفاف شده و آب آن کشیده شود و به اصطلاحی سبک شود. در این مرحله مرغ را افزوده، و با حرارت متوسط به مدت ٢دقیقه تفت دهید تا مرغ بپزد و کمی طلایی شود.سپس قارچ را همراه آبلیمو اضافه کرده، و با حرارت بالا یک دقیقه تفت دهید. فلفل دلمه‌ای را اضافه کرده و نگذارید سرخ شود چون سریع تلخ می شود پس تابه را از روی حرارت برداشته، کنسرو ذرت و نیمی از جعفری را اضافه کنید. سپس مواد را در ظرف دیگر برمیگردانیم.

 تهیه سُس سوپرم

ابتدا باید کره را داخل قابلمه کوچکی ریخته، روی حرارت قرار دهید تا آب شود حواستون باشه کره سرخ نشه چون بسیار بد بو میشه. سپس آرد را افزوده، تفت دهید تا خامی آرد گرفته و کف مانند شود. حالا باید آب مرغ را اضافه کنید و با حرارت ملایم مدام هم بزنید تا غلیظ شود. زرده‌های تخم‌مرغ را همراه با نمک و فلفل با درجه متوسط همزن برقی به مدت یک دقیقه بزنید و بتدریج از مواد داغ به زرده‌های تخم‌مرغ اضافه کنید تا سُس گرم شود حواستون باشه کم کم اضافه کنیدوگرنه تخم مرغ ها سریع می بنده و پس از آن در ظرف اصلی برگردانده، دوباره روی حرارت ملایم قرار دهید تا سُس غلیظ شده، اما نجوشد. سس را از روی حرارت برداشته و به تدریج از سس داغ به خامه اضافه کنید تا خامه گرم شود اضافه کردن یکدفعه خامه سبب بریده شدن آن می شود. بعد از آن سس را با مواد میانی مخلوط کرده، در صورت سرد بودن مواد، روی حرارت قرار دهید تا سُس و مواد گرم شوند. داخل کاسه‌ها را با مواد پر کرده و روی آن را با جعفری یا گردو خردشده یا فلفل دلمه‌ای رنگی خردشده تزئین کنید. می تونید اشترودل ها رو به مدت خیلی کوتاه در فر قرار دهید تا گرم شوند، استفاده از ماکروویو ه بد نیست، به شرطی که سس رو با مواد قاطی نکنید ابتدا اون ها رو گرم کنید و بعد از بیرون آمدن از فر سس گرم رو به اون ها اضافه کنید.

نکته

اضافه کردن آبلیمو به قارچ به منظور حفظ رنگ آن می باشد.

حرارت بالا در هنگام سرخ کردن قارچ مانع از آب انداختن آن می شود.

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.