مجله گل گیس

عدس پلو نذری ماه محرم برای ۲۰۰ نفر

عدس پلو نذری
loading...

 

مواد لازم:

برنج / ۲۵ کیلو گرم
عدس / ۱۵ کیلو گرم (حتما باید ایرانی باشه وگرنه زمان پخت و دم کردن، از هم باز میشه)
کشمش / ۴ کیلو گرم
گوشت چرخ کرده / ۶ کیلو گرم
پیازسرخ شده آماده / ۱٫۵ کیلو گرم ( نمی دونم چند کیلو پیاز تازه بود. من پیاز رو آماده گرفتم ولی فروشنده گفت هر ۵ کیلو پیاز ۲۵۰ گرم پیاز سرخ شده میده )
روغن جامد / ۵ کیلو گرم
زعفران آماده شده / به کمی لازم ( کمی دقیقی ندارم و چشمی درست کردیم )
پودر زیره سیاه / کمی
روغن حیوانی / کمی ( در حد ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری برای کل روغن مصرفی )

 

 

عدس پلو نذری
عدس پلو نذری

طرز تهیه:
۱٫ از شب قبل برنج را خیس کنین. صبح عدس ها را شسته و خیس کنین.

۲٫ گوشت را به تنهایی تفت بدید تا آب گوشت جمع بشه. همزمان پیاز نگینی خرد شده را تفت بدید تا کمی طلایی بشه. وقتی هر دو آماده شدن، با هم مخلوط کنین و بعد نمک، فلفل سیاه، دارچین، رب گوجه فرنگی و روغن اضافه کنین. ( در این مرحله اگر نمی خواید گوشت عدس پلویتان رنگ رب داشته باشه، به جای رب، زعفران دم کرده اضافه کنین، این روش را هم می تونید امتحان کنین )

۳٫ بعد از ۲ الی سه ساعت که عدس ها خیس خوردند، آب عدس را عوض کرده و روی حرارت قرار بدید تا بپزد، عدس پخته را کنار بذارید.

۴٫ از دو روش میتوان برای مخلوط کردن برنج و عدس استفاده کرد.

روش اول: بعد ازآبکش کردن برنج، وقتی میخواهیم داخل قابلمه بریزیم تا دم بکشد، به ازای هر دو کفگیر بزرگ برنج یک کفگیر عدس روی آن بریزید و به آرامی مخلوط کنین و بعد دوباره برنج و عدس … در آخر با دمکنی روی حرارت قرار بدید تا خوب دم بکشد.

 

عدس پلو نذری
عدس پلو نذری

روش دوم: وقتی برنج جوش آمد و نزدیک به آبکش کردن آن بود، عدس پخته را به برنج در حال جوش اضافه کنین تا با هم مخلوط شوند، برنج را آبکش کرده و داخل دیگ بریزید و با دمکنی روی حرارت قرار بدید تا خوب دم بکشد. ( روش دوم توصیه میمی شه )

۵٫ کشمش را شسته روی یک پارچه تمیز پهن کنین تا خشک می شه. بعد با روغن تفت بدید. ( اگر کشمش را قبل از خشک شدن آن و آبدار، روی حرارت بذارید، خواه ناخواه کشمش داخل آب خود جوشیده و برای کسانی که معتقد هستن مشکل دار خواهد شد، بعد فراموش نکنین که حتماً پهن کنین تا خشک می شه و بعد فقط با روغن تفت بدید )

۶٫ بعد از این که برنج دم کشید، درب دیگ را بردارید و پودر زیره را روی برنج بپاشید و چند دقیقه ای درب ظرف را بذارید تا عطر زیره به تمام برنج برسد. روغن نباتی و روغن حیوانی را روی حرارت قرار بدید تا داغ می شه ( حتماً توجه کنین تا روغن بوی سوختگی نگیرد، فقط گرم می شه )

۷٫ در آخرین مرحله این روغن را روی برنج آماده بریزید و برنج را زیر و رو کنین تا عطر خوبی بگیرد. کمی از برنج را بردارید و زعفران را داخل آن ریخته و به آرامی طوری که برنج له نمی شه، زعفران را با برنج مخلوط کنین. اکنون می تونید برنج را در ظرفها ریخته و روی آن گوشت، پیازداغ، کشمش سرخ شده بریزید.

 

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.