قیمه نذری ماه محرم
قیمه نذری ماه محرم

قیمه نذری ماه محرم برای ۱۰۰ نفر

 

قیمه نذری برای ۱۰۰ نفر

قیمه یه غذای خوش‎طعم و پرطرفدار ایرانیه که در خیلی از مهمونی‌ها و مناسبت‎ها پای ثابت سفره‌هاست ولی معمولا وقتی کسی اسمش رو می‌آره خیلی‌ها فوری یاد قیمه‎نذری‌های محرم می‌افتن و عطر و رنگ بی‌نظیرشون. اینکه چرا قیمه غذای اصلی این مراسم شده، دقیقا معلوم نیست. بعضی‎ها معتقدن قیمه یکی از آسون‌ترین غذاهای ایرانیه که دنگ و فنگ زیادی نداره. گروه دیگه‌ای می‌گن به این خاطره که خرد کردن گوشت به شکل قیمه قیمه باعث می‌شه مواد خورش به طور مساوی به همه برسه. بعضی هم می‌گن که زمان رضاخان یعنی وقتی که عزاداری به داخل خونه‌ها رفت و مراسم سوگواری در ملأ عام ممنوع شد، شکل پذیرایی هم تغییر کرد و خانومای خونه با غذاهای خونگی به استقبال عزادارا رفتن و از اونجا بود که قیمه نذری باب شد.

با همۀ اینا من فکر می‌کنم علت اینکه قیمه نذری برامون خوشمزه‌تر به نظر می‌آد اینه که معمولاً اونایی که نذر دارن قیمه‌شون رو با بهترین مواد اولیه و وسواس زیاد آماده می‌کنن و در مصرف زعفرون و ادویه هم چندان صرفه‌جویی نمی‌شه. علاوه بر این‌ها معمولاً قیمه نذری توی مراسمی که افراد خانواده و دوستان جمع هستن تهیه می‌شه که خود اون حال و هوا و انرژی مثبتی که داره هم غذا رو خوشمزه‌تر می‌کنه.

 

 

قیمه نذری ماه محرم
قیمه نذری ماه محرم

البته قیمه از اون غذاهاییه که تقریبا همۀ آشپزهای ایرانی درست‎کردنش رو بلدن و همه‌جای ایران هم درست می‌شه ولی تو مناطق مختلف یک‎سری تفاوت‌های کوچیکی بنا به ذائقۀ اهالی بین‌شون هست. مثلا بعضی‌ها با نخود درستش می‌کنن یا اینکه می‌شه توش بادمجون سرخ‎شده هم ریخت که اسمش می‌شه قیمه بادمجون یا قیمه نثار قزوینی‌ها.

نمی‌دونم شما تا حالا پخت قیمه نذری رو دیدین یا نه. اما اگه هوسش رو کردین، خیال‎تون راحت. اینجا هم طرز تهیه این غذای دوست‌داشتی رو مرور می‌کنیم و هم می‎تونین عکس‎هایی رو ببینین که امسال از پخت قیمه نذری گرفتم. البته این دستور تهیه‎ رو همراه کردم با چند تا نکته که می‌تونه غذاتون رو خوشمزه‌تر کنه و طعم و رنگش رو بیشتر و بیشتر شبیه قیمه نذری‌هایی کنه که تقریباً همه دوست داریم. اول از همه بریم سراغ

 

 

قیمه نذری ماه محرم
قیمه نذری ماه محرم

مواد لازم

مواد لازم :

برنج ۱۵ کیلو

لپه ۳/۵کیلو

گوشت ۷ کیلو

پیاز ۷ تا ۹ کیلو

سیب زمینی ۷ کیلو

(به جای این کمی می توانید ۱۵ کیلو خلال سیب زمینی آماده هم تهیه کنین۹

رب ۱/۵ کیلو

روغن ۱۰کیلو(۵کیلو برنج، ۵کیلو خورشت)

تر جیحا ۲ کیلو روغ حیوانی و ۸ کیلو روغن جامد معمولی

لیمو عمانی یک کیلو

زعفران یک مثقال
نکته:

هرگز از روغن مایع برای روی برنج نذری استفاده نکنین

هرگز از پودر لیمو عمانی برای خورشت ها استفاده نکنین

علاوه بر اینکه خورش شما به تلخی می زند

رنگ آن را هم تیره و بد رنگ می کنه

 

همچنین ببینید

طرز تهیه خورشت کرفس

خورشت کرفس رفیق روز سرد!

سلام به اولین روز از ماه بهمن از اونجا که امروز، اولین روز از چله …

دیدگاهتان را بنویسید