مجله گل گیس

حقیقت تا دروغ لیپوماتیک LIPOMATIC یا پیکر تراشی را بدانید!

حقیقت تا دروغ لیپوماتیک LIPOMATIC یا پیکر تراشی را بدانید!

اولین بار اسم لیپوماتیک رو از زبون بعضی از هنرجوها شنیدم راستش زیاد برام جالب نبود و پیگیر بحث های شاگرد هام نشدم. اما زمانی که بطور جدی دنبال این موضوع رو گرفتم موقعی بود که یکی از صمیمی تزین دوستانم می خواست با روش لیپوماتیک خودش رو لاغر کنه یا به گفته بعضی از شاگردهام پیکرتراشی کنه بشدت دنبال مرکزی می گشت که هم هزینه های مناسبی داشته باشه و هم از نظر اعتبار و کیفیت کار مورد تایید باشه تا اینکه یک روز با من تماس گرفت و گفت بعد از جستجوی زیاد بالاخره یک مرکز معتبر برای این کار انتخاب کرده هر چند برای پرداخت هزینه هایی که از طرف اون مرکز بهش پیشنهاد شده بود مشکل مالی داشت و نمی تونست همه اون خدماتی رو که انتظار داشت رو با بودجه ای که کنار گذاشته بود جور کنه منم بهش پیشنهاد کردم که روی کمک مالی من حساب کنه و تا جای ممکن بهش پول قرض بدم تا به آرزوی چندین سالش برسه راستش مریم خیلی سعی کرده بود با روشهای مختلفی از جمله رفتن به استخر و ورزش های مختلف مثل ایروکامبات وزن کم کنه و تناسب اندام قبل از بارداریش رو به دست بیاره که چندان موفق نبود. حتی به پیشنهاد یکی از دکتر های گیاهی از طب سوزنی هم استفاده کرد که نتیجه دلخواهش رو نداشت. داستان آشنایی من با روش لاغری لیپوماتیک خیلی طولانی تر از این حرفها هست، اما برای  رسوندن منظورم به شما دوستان عزیزم مجبورم بخشی از ماجرا رو براتون تعریف کنم.

اولین تلنگر برای انحام لیپوماتیک LIPOMATIC یا پیکر تراشی

شروع ماجرا از اینجا بود که بعد از ظهر یکی از روزهای دی ماه بود که با یکی از دوستان نزدیکم قرار ملاقاتی داشتم. مریم نه تنها دوست صمیمی من محسوب می شه بلکه نسبت فامیلی دوری هم با هم داریم. و از همه مهمتر اونم مثل من شغلش آرایشگری هست و مهارت زیادی در ترکیب رنگ مو داره، جوری که حتی بعضی اوقات با دیدن عکس های مدل های فشن می تونه دقیقا بگه از چه ترکیبی استفاده شده، و معمولا به راحتی به اون ترکیب مو می رسه، اما قرار ملاقاتم با مریم بخاطر موضوعی غیر از کار و تفریح بود در واقع مریم بعد از سالها که از ازدواجش می گذشت می خواست یه کمی به فکر خودش باشه و به زیبایی بدنش اهمیت بده خودش می گفت بعد از تحقیقات زیادی که انجام داده متوجه شده برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو هاش که بعد از زایمان مهمون همیشگی بدنش شدن راهی رو پیدا کرده که بتونه از دست اونا خلاص بشه.

روزهای زیادی با هم در این مورد صحبت می کردیم و پشت تلفن اطلاعات زیادی رد و بدل کردیم راستش منم بعد از صحبت های مریم در مورد لاغری با این روش علاقه مند شدم که تا خودم هم اینکار رو بکنم. این بود که راه افتادیم و رفتین به این کلینیک محل کلینیک در یکی از مناطق پر رفت و آمد شمال تهران بود یک منطقه گرون قیمت از شهر، کلینیک با زیبا ترین دکوراسیون طراحی شده بود مراجعات زیادی داشت و به نظر می رسید همه برای گرفتن وقت قبلی روز ها و حتی هفته ها منتظر بودن منشی ها در رفت و آمد بودن و به شدت سرشون شلوغ بود. مراجعه کننده های شهرستانی با تلاش زیادی خودشون رو به محل کلینیک که در یک خیابان معروف اون محله گرون قیمت بود رسونده بودن، راستش با این که محل کلینیک به لحاظ موقعییت تجاری خوب بود و دید خوبی برای عابر های پیاده و سواره داشت اما تابلوی کلینیک در جای نصب شده بود که چندان دید مناسبی نداشت و باید با دقت زیادی پیداش می کردی و اگر از قبل آدرس محل دقیق کلینیک رو از منشی ها نپرسیده بویم ممکن بود ما هم مثل بعضی از مراجعه کننده ها چند دقیقه ای توی خیابون های اطراف سرگردان بشم.

اما نیم ساعت از رفتن مون نگذشته بود. و من تازه صندلی خالی برای نشتن پیدا کرده بودم که یک مرتبه در بین کادر درمانی کلینیک یکی دیگه از دوستان خیلی قدیمی خودم رو دیدم. دوستی که از دوران دبیرستان تا حالا خبر چندانی ازش نداشتم و دورادور از بچه های هم دوره خودمون شنیده بودم در حال تحصیل در رشته پزشکی توی دانشگاه علوم پزشکی تهران هست. سالها پیش با این دوست عزیزم خیلی صمیمی بودیم و من هم مثل اون رشته تجربی رو برای رسیدن به موقیت تحصلی که اون تونسته بود به دست بیاره انتخاب کرده بودم در همون سالها درست زمانی که برای کنکور باید امتحان می دادیم من تصمیم نهایی رو گرفتم و برای ادامه تحصیل توی رشته مورد علاقم (آرایشگری) راهی یکی از مدرسه های (کالج) آرایشگری اروپایی شدم و این دوستم در ایران موند و کنکور داد.

حالا بعد از سالها دوباره همدیگه رو دیدیم هر دو مون خیلی خوشحال شدیم بعد از صحبت های اولیه و پرس و جو در مورد خانواده هام از من پرسید برای چی به این کلینیک اومد و من هم مریم رو بهش معرفی کردم و جریان رو براش تعریف کردم و با همه توانم ازش خواستم اگر می تونه برای ما تخفیفی از این مرکز بگیره اول یک کمی به ما نگاه کرد و چیزی نگفت اما بعد به من گفت وقتی مشاوره تون تموم شد بیایم پیشش تا باز هم بیشتر با هم صحبت کنیم. موقع رفتن اتاقش رو به من نشون داد. بعد از پنج شش دقیقه نوبت مشاوه ما شد. یکی از منشی ها رو به ما دو نفر کرد و گفت همراه بیمار بیرون بشینه، من برای اون خانوم منشی توضیح دادم که خودم هم برای مشاوره اومدم و می خوام از خدمات مرکز استفاده کنم. با این حرف منم با مریم وارد اتاق شدیم. توی اتاق کسی نبود و صندلی دکتر خالی بود. در انتهای اتاق یک در اتوماتیک شیشه ای بود که باز شد و دکتر با لباس روپوش سفید وارد شد. تازه متوجه شدیم دو اتاق معاینه و مشاوره که از بیرون مجزا بودن و درهای جدا گانه ای داشتن از داخل به هم راه دارن و دکتر مدام بین این دو اتاق در رفت و آمد بود. بعد از سلام و احوال پرسی جلسه مشاوره شروع شد. دکتر توضیح کوتاهی در باره روش های لاغری تهاجمی و غیره تهاجمی به ما داد و قصد ما برای انجام خدمات لاغری پرسید، بعد از اون از کامپیوتر روی میزش عکس هایی از کسانی که خدمات لاغری این مرکز رو استفاده کرده بودن رو به ما نشون داد. همه عکسها قبل و بعد بیمارهای این مرکز بودن که با روش های لاغری موجود در این مرکز به اندام ایده آلی رسیده بودن که این خیلی تاثیر گذار بود و من هم تصمیم گرفتم قسمت های از بدنم رو با این روشهای پیشنهادی دکتر لاغر کنم، همه حرف های دکتر بر این اساس بود که روش های موجود که با اسامی مختلفی بود غیره تهاجمی هست و عوارضی برای بدن ما نداره و به راحتی با یک عمل سر پایی انجام می شه حتی یک سی دی آموزش های قبل و بعد از عمل های لاغری هم توسط یکی از منشی ها به ما داده شد.

جلسه رضایت بخشی بود و مریم خوشحال از اینکه تونسته بود روشی برای زیبایی اندامش پیدا کنه رو به من کرد و گفت اگر بتونی از دوستت برای من یک تخفیف خوبی بگیری دیگه همه چیز عالی می شه با این هدف بعد از بیرون اومدن از اتاق مشاوره به سمت اتاق دوستم رفتیم وقتی وارد اتاق شدیم یکی از منشی های دکتر پیش دوستم بود و بعضی کار های دفتری رو با هم هماهنگ می کردن دوستم با دیدن ما منشی رو پی کاری فرستاد بیرون اتاق و در رو بست رو به ما کرد و گفت شما برای چه نوع خدماتی به این مرکز اومده بودین ودکتر درجلسه مشاوره چی به شما گفت؟ بعد از توضیحات ما گفت که بدون هماهنگی با اون برای عمل وقت نگیریم شمارش رو به من داد. و قرار شد من بعد از ساعت کاریش به تلفن همراهش زنگ بزنم.

همون شب به این دوستم زنگ زدم و اطلاعاتی در مورد عمل های زیبایی به من داد که باعث شد نظرم به شدت در این مورد منفی بشه. باورم نمی شد که حقیقت پشت پرده این عمل های زیبایی چنین چیز هایی باشه دوستم که نا باوری من رو می دید به من پیشنهاد کرد که در این مورد تحقیقات بیشتری بکنم و به راحتی گول تبلیغاتی رو که در این مورد وجود داره رو نخورم، با کمال نا باوری به من گفت که حتی می تونه بعضی از بیمار های این مرکز رو به من معرفی کنه که با عوارض و مشکلات زیادی بعد از عمل های لاغری رو به رو شدن و دچار آسیب های جسمی و روحی فراوانی شدن. اما با این قول که هرگز اسمی از اون آورده نشه و اون بیمار ها ندونن که چه کسی شماره اونا رو به من داده. خیلی تعجب کردم و از دوستم پرسیدم که تو چرا دراین مرکز کار می کنی اون به من گفت بخاطر وضعیت مالی و احتیاجی که به این حقوق نسبتا بالایی که می گیره داره مجبور به کار دراین مرکز شده و در ضمن معتقد هست همه روشهای لاغری این مرکز برای بیماران پر خطر نیست بلکه استفاده از این روشها در جای خودش و برای شرایط خاصی از بیماران مفیده و چیزی که باعث شکل گیری تعداد بیماران نار اضی از این خدمات شده در واقع سوءاستفاده از این روشهاست نه صرفا خود این روشها، چون هر شخصی به این مرکز مراجعه می کنه بدون در نظر گرفتن شرایط بیمار و یا اینکه آیا باید از این روشها برای این بیمار استفاده کرد تمام تلاش کادر این کلینیک اینه که هرچه بیشتر بیمار رو مجاب به استفاده از خدمات مختلف این مرکز کنند و نهایتا هدف گرفتن پول از بیمار ها هست نه ارائه بهترین خدمات با توجه به شرایط بیمار واینکه شاید ده درصد از بیمار هایی که به این مرکز مراجعه می کنند واقعا شرایط این نوع از عمل ها رو دارن و بقیه بیمار ها با روشهای دیگه ای که به عمل جراحی نیاز نسیت می تونن به خواستشون برسن.

با خودم گفتم باید ته و توی این موضوع رو در بیارم همون شب در سایت های اینترنتی به زبان فارسی سرچ کردم و انواع عمل های زیبایی و لاغری رو مطالعه کردم همه سایت های اینترنتی از خوبی و کار آمدی این عمل ها صحبت می کردن و بعضی ازسایت های اینترنتی هم با کمی احتیاط بعضی از عوارض احتمالی این عمل ها رو خیلی مختصر ذکر کرده بودن اصولا هر مطلبی در این مورد خوندم یا تبلیغاتی بود یا با چند نتیجه سزیع از عوارض احتمالی این نوع عمل های جراحی به خواننده ها توصیه شده بود تا از تن دادن به این عمل های زیبایی پر عوارض دست بردارن اما شکل گفتار این مطالب جوری بود که از سیاست خاصی پیروی می کردن همون سیاست یکی به نعل یکی به میخ که نهایتا آدم نمی تونست تصمیم بگیره که این کار درسته یا غلط و این مطالب با گفته های دوست دکترم خیلی متفاوت بود. اون جوری از عوارض این نوع از عمل ها صحبت می کرد که برای من حرفاش وحشتناک بود، این بود که رفتم سراغ مطالبی در مورد پیکر تراشی و کلید واژه هایی مثل لیپو ماتیک، لیپو ساکشن ، بادی جت، به زبان انگلیسی، با کمال تعجب مقالاتی در این مورد به زبان انگلیسی پیدا کردم که مربوط به پانزده یا بیست سال پیش بود و چیزهایی دستگیرم شد که مطمئن شدم دوست دکترم حق داشت.

بعد از اطمینان از مضر بودن و غیره عقلانی بودن این نوع عمل ها هم برای مریم و هم برای خودم موضوع رو با مریم در میون گذاشتم اونم مثل من اول مقاومت کرد وقتی همه حرفهای منو شنید حقیقت رو فهمید و خیلی ناراحت شد. اما ماجرای ما در اینجا تمام نشد. چند روزی گذشت و من همچنان در محل کار و خونه به این موضوع فکر می کردم که چرا دوستم به ما این کمک رو کرد. این بود که یه فکری به ذهنم رسید، یک روز زنگ زدم به اون دوستم و برای شام دعوتش کردم خونم و هم زمان مریم رو هم دعوت کردم بیاد اما از اومدن دوست دکترم به این مهمونی سه نفره چیزی نگفتم. تا اینکه چند ساعت قبل از اومدن مریم به خونم بهش گفتم که دوست دکترم رو دعوت کردم برای شام بیاد خونم، مریم اول من و مون کرد اما بعد قبول کرد که بیاد. بعد از خوردن شام و صحبت های معمول در فرصت مناسب فکرم رو مطرح کردم به دوستم گفتم می خوام با همه کسانی که در مورد این نوع از عمل ها دچار آسیب های روحی و جسمی شدن صحبت کنم و حقیقت ماجرای پشت پرده عمل های مثل لیپوماتیک و لیپو ساکشن، و همچنین بادی جت رو برای همه کسانی که از این واقعیت بی خبر هستن بگم. اول هم مریم و هم دوست دکترم مخالفت کردن بعد از توضیحات من و هدفم از این کار مریم حتی قبول کرد به من کمک هم بکنه اما دوست دکترم به من گفت. باید بیشتر دراین مورد فکر کنه، با این قول که به این موضوع فکر میکنه اون شب رو به خونه رفت دو روز گذشت تا به من زنگ بزنه. اما برای قبول این کار شروطی رو داشت که من قبول کردم.

قرار شد به من شماره تلفن و اسامی واقعی بیمار هایی رو که به این مرکز برای جراحی هایی از قبیل لیپوماتیک، لیپوساکشن، بادی جت، لیپولیز، آر اف،ال پی جی، و دیگر عمل های زیبایی که مربوط به لاغری بود رو بده با این شرط که هیچ وقت اسمی از اون آورده نشه وحتی در نوشته های من هم با اسم مستعار ازش یاد کنم. اما من هم یک قولی ازش گرفتم بهش گفتم که حالا که می خواد کمک کنه باید به سوال های بیمار هایی که با مشکل روبه رو شدن و یا می خوان اطلاعاتی قبل از انجام این عمل ها داشته باشن بده و چون اسم و مشخصاتش پنهان می مونه صادقانه و با تمام صراحتی که داره جواب بده قبول کرد و من ماموریت پیدا کردم تا با این بیمار ها صحبت کنم  داستان واقعی ما از اینجا شروع شد. متنی که در ادامه می خوانید بخشی از گفته های بیمارانی هست که با تن دادن به عمل های زیبایی لاغری به عوارضی دچار شدن که از زبان خودشون با من و مریم درمیون گذاشتن همه گفته های این بیماران مورد تایید خودشون بوده و حرفهایی رو که نمی خواستن منتشر بشه از گفتارشون حذف کردم، در ضمن با اجازه کرفتن از این عزیزان نام کوچکشون رو در جلوی گفته هاشون آوردم هر چیزی که از زبان این بیماران گفته شده تجربه شخصی و واقعی اوناست و هیچ تغییری در گفتارشون به لحاظ محتوایی ندادم، بدیهی که برای حفظ ساختار مطلب گفته های این عزیزان که بصورت محاوره ای بوده رو به زبان نوشتاری تغییر دادم و دستور زبان معیار نگارش ادبی رو استفاده کردم وگر نه همه گفته ها با کمال صداقت آورده شده مگر کلمات و جملاتی که توهینی به اشخاص و این مرکز زیبایی خاص از زبان بیماران گفته شده که به لحاظ اخلاقی حذف کردم.

در این بخش بیمار ها تجربیات شون رو با من درمیون گذاشتن و دکتر شجاعی (نترس)که قول کمک و هم یاری به من داده تا جای که تونسته راهکارهایی رو به این بیماران پیشنهاد داده تا مشکلات و عوارض شون کمتر بشه اما با رویکردی که مورد استفاده عمومی باشه علاوه بر این که برای اون بیمار خاص مفید بوده برای دوستان دیگه ای که احیانا با عمل کردن در مراکز دیگه با همین مشکلات مواجه شدن مفید باشه .

باز هم اشاره می کنم بدهی نام این دوست عزیز دکترم که با شجاعت این مسئولیت بزرگ رو قبول کرد و صادقانه به این بیمار ها پاسخ داد تغییر دادم و از نام مستعار دکتر شجاعی استفاده کردم هرجا هم دیدم باید توضیحاتی داده بشه تا خواننده ها درجریان کار و سوال و جواب این بیماران با دکتر شجاعی قرار بگیرن از تحقیقاتی که انجام دادم توضیحاتی تکمیلی به مصاحبه ها اضافه کردم گفته های دکتر شجاعی با نام خودش و گفته های من با نام خودم از گفته های بیماران که هر کدوم با نام جداگانه و کوچکشون مشخص شده به خوانندگان عزیز این نکته رو یاد آوری می کنه که این گفته ها از زبان کی هست. قبلا از دوستان عزیزم دکتر شجاعی و مریم عزیز تشکر می کنم که در پیاده کردن این ایده ام کمکم کردن و نهایت تشکر رو از بیماران خانوم ها: پرستو،آسیه،سمیرا،السا،مریلا،مهشاد،فرناز،مهتاب،شیما،فریبا،خدیجه، دارم که با قبول این زحمت کمک بزرگی به کسانی مثل من و مریم کردن که به راحتی در دام تبلیغات دروغ و پر هیاهوی افرادی سود جو نیفتیم.

حقیقت تا دروغ لیپوماتیک LIPOMATIC یا پیکر تراشی را بدانید!
حقیقت تا دروغ لیپوماتیک LIPOMATIC یا پیکر تراشی را بدانید!

پرستو ۳۳ ساله شش ماه پیش از خدمات لیپوماتیک این مرکز استفاده کردم برای لاغری شکم و پهلوهام بعد از عمل در قسمت شکمم فرو رفتگی هایی ایجاد شده که پوست این قسمت ها پرتقالی شده چندین با به مرکز مراجعه کردم و از خدمات دیگه ای مثل آر اف استفاده کردم تا این فرو رفتگی ها رو برطرف کنم تا حالا ۱۷ جلسه از دستگاه آر اف استفاده کردم ولی این قسمت ها هنوز فرو رفته تر از جاهای دیگه شکمم هست؟ ترو خدا کمکم کنید دکتر ر.م به من گفت که با جلسات آر اف این فرو رفتگی ها برطرف می شن اما تا حالا که نشده باید چکار کنم ؟ لطفا کمکم کنید.

دکتر شجاعی: این نوع از ناهنجاری ها در عمل های لیپوماتیک و لیپوساکشن و کلا در عمل های مشابه با دستگاه های دیگری که بر اساس تراشیدن چربی های زیر پوست عمل می کنند یک عارضه طبیعی هست. یعنی برای این نوع از عمل ها که بر طبق تراشیدن چربی کار می کنند ممکن است جراح در حین عمل بخشهایی از چربی های زیر پوست رو بیشتر از قسمت های دیگر تراشیده و این در نهایت باعث می شه اون قسمت هایی که لایه چربی نازک تری نسبت به بافت های چربی اطراف دارن فرو رفته تر بنظر می رسن برای جلو گیری از این عارضه جراح هنگام برداشتن چربی های زیر پوست باید یک لایه از چربی هایی که نزدیک به سطح پوست هست و از یک سمت به زیر پوست بیمار چسبیده رو باقی بزاره تا این نوع فرو رفتگی ها ایجاد نشه درواقع تراشیدن حدود سه سانتیمتر از چربی های زیر پوست با هر روش جراحی ممنوع هست و باعث می شه خونریزی و مشکلات دیگه ای مثل این نوع از فرو رفتگی ها هم ایجاد بشه در ضمن ممکن با تراشیدن این لایه از چربی های زیر پوست که به حسگر های عصبی پوست بسیار نزدیک هستن به این بخش ها هم آسیب وارد بشه که در هنگام لمس پوست این قسمت ها احساس تحریک کمتری نسبت به قسمت های دیگه پوست احساس کنید.

راه حل عارضه فرورفتگی پوست (پوست پرتقالی) بعد از عمل لیپوماتیک چیست؟

دکتر شجاعی: معمولا اگر جراح تجربه کافی در عمل لیپوماتیک داشته باشد. این عارضه (فرو رفتگی پوست و پرتقالی شدن پوست) در مناطقی از عمل که چربی ضخیمی دارند رخ نمی دهد این نکته به معنای آن نیست که در مناطقی از عمل مانند شکم پهلو ها و ران پا و باسن که حجم چربی بالایی نسبت به دیگر قسمت های بدن دارند این عارضه رخ نمی دهد بلکه این کاملا بستگی به تبهر جراح و شیوه عمل و مدت عمل خواهد داشت. اما این عارضه در بیشتر اوقات در عمل هایی رخ می دهد که لایه های چربی نازکی دارن و برداشت چربی از این قسمت ها باعث به وجود آمدن نقاط فرو رفته متعدد دراین مناطق خواهد شد. راه درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد. به این بیمار(پرستو) توصیه می کنم از گن مخصوص لیپوماتیک به مدت چهار تا پنج ماه بطور مداوم استفاده کند. با ورزش دادن ماهیچه های این بخش از بدن (شکم وپهلوها) می توان این فرو رفتگی ها را کاهش داد. و در نهایت ممکن است در طول یک سال آینده با اضافه شدن چربی به این بخش های بدن بصورت طبیعی این فرو رفتگی ها کم کم قبر طرف شوند.

طراوت: در این مورد سوال های زیادی پرسیده شده که مربوط به بخش های دیگری از بدن هست. مثل غبغب و بازو راهکار برطرف کردن فرو رفتگی پوست در این مناطق از بدن چیه؟

دکتر شجاعی: معمولا راهکاری که کاملا این مشکل رو حل کنه وجود نداره اما با استفاده از روشهای آراف و ال پی جی می شه این بخش ها رو معالجه کرد که راه حل نهایی نیست. تنها نوعی راهکار کمکی برای این  دسته از بیماران هست.

طراوت: یکی از سوال هایی که در مورد ال پی جی پرسیده شده این بود که بیمار درد ناشی از این نوع عمل رو غیر قابل تحمل می دانستند!.

دکتر شجاعی: بله برای بعضی از بیماران درد ناشی از عمل های لاغری مانند استفاده از دستگاه های مختلف لیپوماتیک و همچنین روشهایی مثل ال پی جی رو نمی تونن تحمل کنند. این نوع از بیماران به اصطلاح تحریک پذیری بالایی نسبت به محرک های بیرونی دارند و اصولا نسبت به همه انواع محرک ها واکنش طبیعی بدنشون بالاست. با این حال روش ال پی جی برای بیماران عذاب آورتر از روشهای دیگه هست، که تا جای ممکن برای بیمارانی که نیاز مند استفاده از این روش نباشند توصیه نمی شود.

آسیه ۵۸ ساله سه ماه پیش از روش لیپوماتیک برای لاغر کردن باسن و ران هام استفاده کردم در این مدت علاوه بر مشکلات متعدد، درد ناشی از عمل لیپوماتیک هنوز هم از بین نرفته و برای حرکت دادن این بخش های بدنم مشکل دارم قبل از عمل به من گفته شده بود که درد ناشی از عمل دو تا سه روز بیشتر نیست اما من هنوزهم با  خوردن مسکن می تونم به کار هام برسم و چهار ماه از عملم گذشته. از دکترم پرسیدم گفت طبیعی هست آیا واقعا این طبیعی هست؟

درد ناشی از عمل لیپوماتیک

دکتر شجاعی: برای آن دسته از بیمارانی که تحریک پذیری بالایی نسبت به درد دارند این موضوع طبعی هست که روز های اولیه بعد از عمل درد ناشی از عمل رو بیشتر از دیگران حس کنند و حتی با خوردن مسکن های قوی هم کاملا درد اونا برطرف نشه اما درد عمل لیپوماتیک نهایتا باید تا دوماه بعد از عمل کاملا برطرف بشه مگر اینکه بیماری زمینه ای وجود داشته باشه که از چشم بیمار و پزشک مخفی مونده باشه مثل انواع دیابت و بیماری هایی مثل رماتیسم مفصلی. با توجه به سن بیمار و امکان یائسگی در این دوران اگر بیمار قبلا یائسه شده و چند سال از یائسگیش می گذره ممکن درد درناحیه ران ها و باسن به علت یک بیماری مانند رماتیسم مفصلی بوده باعث پشه که با عمل لیپو ماتیک این بیماری نمود پیدا کرده چون روش عمل لیپوماتیک به اجزاء وبافت های داخلی مانند ماهیچه ها و استخوان ها مخصوصا در نواهی مانند ران ها ضربه وارد می کنه و اگر بیمار سابقه پوکی استخوان یا بیماری های مفصلی داشته باشه که به ضربات واکنش نشان می دهند این درد طولانی توجیه پذیر خواهد بود. و ممکن به دلیل ضربات متعدد عمل لیپوماتیک به این بخش ها (ششصد بار در دقیقه) این بخش ها آسیب دیده باشن وکلا با تحریک این بخشها سرعت پیشرفت بیماری هم بیشتر بشه. اما نکته دیگر برای درد های این چنینی که بیش از دو ماه و با این شدت باقی مانده می تواند به دلیل آسیب های زیادی باشد که به بافت های عضلانی آسیب رسیده است در این گونه موارد جراح علاوه بر تخریب بافت های چربی این نواحی بخشی از بافت های سطحی روی عضلات را هم تخریب کرده و از بدن خارج می کند، به دلیل تخریب این بافت های عضلانی و سرعت بازسازی نسبتا طولانی آنها به خصوص نسبت به بافت چربی طبیعی خواهد بود که درد ناشی از عمل لیپوماتیک در این دسته از بیماران طولانی تر شود. در این بیمار( آسیه) به دلیل سن بالا سرعت باز سازی بافت عضلانی نسبت به بیماران جوان تر بسیار کمتر هست و برای بهبود مدت زمان بیشتری را باید تحمل کنند.

سمیرا ۲۱ ساله یک هفته از عمل لیپوماتیک من می گذره در دو روز ابتدایی پس از عملم خون آبه از شکمم تخلیه می شد، که به گفته دکترم طبیعی بود. اما از روز سوم در زیر پوست شکمم آب جمع می شه و هر روز برای تخلیه این آب به مرکز می رم خیلی خودم و پدر مادرم نگرانیم و از دکترم پرسیدم که چطور خوب میشم گفت که جای نگرانی نیست و این طبیعی هست آیا این جمع شدن آب در شکمم طبیعی هست؟ یا نه؟ پدرم اصرار داره که بریم پیش یک دکتر دیگه آیا باید برای بهبود به بیمارستان مراجعه کنم؟

دکتر شجاعی: بعضا در برخی از بیماران این عارضه رخ می دهد و این مربوط به نوع عمل نیست ممکن است یک بیمار بر اثر یک عمل ساده آپاندیس هم دچار این عارضه شود و این مستقیما بسته به واکنش طبیعی بدن بیمار دارد. در این نوع از بیماران بعد از عمل در محل عمل که معمولا بافتی برداشته شده و خارج شده است به اصطلاح لنف جایگزین این بافت می شود. لنف همان آب میان بافتی در بدن هست که در تمام بافت های بدن بصورت تبیعی وجود دارد اما در این دسته از بیماران به دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن بیمار در محل عمل آب میان بافتی بصورت نا هنجاری تجمع پیدا می کند. و برای مهار این واکنش بدن باید آب زیر پوست این قسمت ها از طریق سرنگ های مخصوص این کار و توسط یک پزشک که از آناتومی بدن انسان آگاهی کامل دارد، تخلیه شده تا سیستم ایمنی بدن واکنش تحریک آمیز (عمل لیپوماتیک برای این بیمار مذکور) را به عنوان یک عامل تهاجمی به حساب نیاورد. روش درمان این بیماران در ابتدا تخلیه آب میان بافتی اضافی از این بخش ها در شروع درمان است و اگر ادامه پیدا کند با دارو درمانی سطح واکنش سیستم ایمنی این بیماران را می توان کاهش داد. در کل جای نگرانی چندانی وجود ندارد و باید با حفظ آرامش بیمار کار های درمانی را پیگیری کرد. اما برای این دسته از بیماران این نکته حائز اهمیت خواهد بود که در عمل های آینده حتما پزشک خود را درجریان قرار دهند که پیش از عمل با آمادگی برای این واکنش بدن بیمار برنامه ریزی صورت گیرد.

السا ۲۷ ساله شش ماه ازعمل لیپوماتیک ام می گذرد و هنوز عادت ماهیانه ام منظم نشده با مراجعه به دکتر زنان هم نتوانسته ام با خوردن داروهای تجویزی به منظم شدن پریودم کمک کنم قبل از عمل جراح مرکز به من توضیح داده بودند که ممکن است نظم پریود ماهیانم تغییر کنه اما نهایتا به گفته دکتر ر.م بین دو تا سه ماه این بی نظمی طول می کشه اما من با گذشت شش ماه دوره های پریودم کاملا تغییر کرده و گاهی در یک ماه دوبار پریود می شم و مرتب لکه بینی دارم. با پزشک زنانم در مورد عمل لیپوماتیک ام صحبت کردم به من گفت که ممکن بخاطر این عمل دوره های ماهیانم نامنظم شده باشه در صورتی که قبلا دوره های پریودم کاملا منظم بود و مشکلی از این لحاظ نداشتم. به نظر شما ممکن این بی نظمی در عادت ماهیانم بخاطر عمل لیپوماتیکم باشه؟ و اگر این درسته ایا ممکن آسیب جدی به من بر اثر این عمل رسیده باشه دکتر زنانم می گه ممکن به تخم دان هام آسیب رسیده باشه خواهش می کنم یک جواب واضح به من بدین.

دکتر شجاعی: عمل لیپوماتیک همون طور که از نامش پیداست برای کم کردن حجم چربی های مازاد در زیرپوست استفاده می شود و روش چندان نوینی نیست. اما کسانی که برای برداشتن چربی های ناحیه شکم مراجعه می کنند. و به خصوص حجم چربی انباشته در این افراد بیشتر در ناحیه زیرین شکم می باشد. جراح ناچار است با بردن دستگاه به این نواحی شکم برای تخریب و برش چربی های این نواحی مدت زمان بیشتری سرکانولا( قسمت برنده دستگاه لیپوماتیک که وارد بدن می شود) را در این ناحیه نگه دارد و برای تخلیه چربی های زائد این نقطه ساکشن باید از محلی نزدیک به این ناحیه انجام شود. به دلیل سرعت نسبتا بالای سر کانولا  ششصد آر پی ام در دقیقه (ششصد دور در دقیقه) و حرکات دست جراح ضربات متعدد وپی در پی با بافت های نرم ناحیه زیر شکم زده می شود. این ضربات به تخم دان و ناحیه داخلی دستگاه تناسلی و رحم در خانوم ها باعث می شود تخمدان ها تحریک شده و یکی از عوارض این تحریک شدید نا منظمی در عادت ماهیانه هست. اما برای مطمئن شدن از آسیب جدی به ناحیه داخلی آلت تناسلی و تخمدان ها باید از سونوگرافی واژینال استفاده کرد تا مطمئن شد بافت این قسمت ها به لحاظ شکل ظاهری آسیبی ندیده اند. با این حال چندان نباید نگران بود. زیرا در بیشتر مواقع این نامنظمی در عادت ماهیانه موقتی بوده وبه مرور زمان برطرف می شود. مدت زمان بهبودی و نظم عادت ماهیانه بسته به واکنش بیمار و مدت زمان جراحی لیپوماتیک آن ناحیه و مهارت جراح متفاوت خواهد بود توصیه می شود برای اطمینان از آسیب ندیدن به تخمدان ها به کمک متخصص زنان و زایمانتان به وسیله سونوگرافی واژینال پی گیری لازم را داشته باشید.

لیپولیز
لیپولیز

طراوت: بخش پرسش ها و پاسخ ها در مورد عوارض عمل های لاغری مثل لیپوماتیک، لیپولیزر، لیپوساکشن و دیگر انواع این نوع از عمل ها در این قسمت به پایان نمی رسه و مصاحبه های عزیزان دیگه هم به سرعت آماده سازی و پیاده میشه که در اختیار دوستان قرار بگیره فعلا در این قسمت من و مریم تونستیم بخش کوچکی از مشکلات بیماران رو مطرح کنیم با کمک دکتر شجاعی و همکاری بیماران دیگر بخش بعدی مصاحبه ها بصورت نوشتاری آماده می شه و در یک مطلب جداگانه دیگر به زودی در ادامه همین مطلب منتشر خواهد شد.

از اونجا که این مطلب بر اساس تحقیق و پژوهش نوشته شده استفاده از اون به هر نحو و طریقی بدون ذکر نام و منبع غیر قانونی می باشد.

 

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.