مجله گل گیس

بیماری ریفلاکس معده (قسمت دوم)

بیماری ریفلاکس معده
loading...

یکی از مهمترین عوامل کنترل رفلاکس معده داشتن رژیم تغذیه ای مناسب با این بیماری است. معمولا برخی از اشکال مواد غذایی یا به تنهایی و یا به دلیل فعل و انفعالاتی که زمان تبدیل شدن به ماده ی فرآوری شده برایشان رخ می دهد، سبب تحریک معده و اسید آن می شود. شما به راحتی می توانید با رعایت این رژیم غذایی از حساسیت و التهاب بیشتر معده و مری خود جلوگیری کنید. زیرا یکی از عواقب تحریک مداوم  معده و یا همان ریفلاکس معده می تواند زخم های عثنی اشر و یا سرطان های معده باشد.

بعضی از غذاهایی که باعث بدتر شدن ریفلاکس معده می‌شوند

  • غذاهای ادویه دار
  • شکلات
  • غذاهای چرب و سرخ شده
  • نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل نوشابه و قهوه
  • محصولات گوجه‌ فرنگی مثل سس یا رب گوجه فرنگی
  • سرکه و خردل
  • مرکبات و آب میوه‌های آن‌ها
بیماری ریفلاکس معده
بیماری ریفلاکس معده

آزمایشات و معاینات مربوط به رفلاکس معده

دکتر تنها با شنیدن علائم و شرایط جسمی تو می‌تواند بگوید که دچار ریفلاکس معده شده‌ای یا نه. اما گاهی هم آزمایشاتی برای تشخیص مطمئن‌تر بیماری انجام می‌دهد.

یکی از رایج‌ترین این آزمایشات بلع قرص باریُم یا عکس‌برداری اشعه ایکس از دستگاه گوارش فوقانی است. قبل از انجام این آزمایش باید یک مایع حاوی ماده‌ای به اسم باریُم را بخورید که البته ممکن است مانند گچ به نظر برسد اما خوش‌طعم است. سپس دکتر از یک دستگاه اشعه ایکس مخصوص استفاده می‌کند تا ببیند که باریُم چگونه تا مری و معده  پایین می‌رود. باریم در عکس‌برداری اشعه ایکس قابل مشاهده است و می‌تواند تصویر واضحی از هرگونه ریفلاکس معده به دست بدهد.

در آزمایش دیگری که برای تشخیص این بیماری انجام می‌شود، یک لوله نرم و قابل انعطاف از طریق دهان یا بینی به داخل مری فرستاده می‌شود. این لوله به دستگاهی متصل است که می‌تواند میزان اسید موجود در انتهای پایین مری را اندازه گرفته و ثبت کند. اگر اسید از معده به داخل مری برگردد، این دستگاه افزایش میزان اسید در مری را نشان می‌دهد. این لوله چندین ساعت ، معمولاً حدود ۲۴ ساعت در آن‌جا می‌ماند تا آزمایش تکمیل شود.

شاید نگران احساسی باشید که این کار در شما ایجاد می‌کند. خوب، وارد کردن لوله به مری درد ندارد، اما ممکن است کمی احساس ناراحتی از ورود یک جسم خارجی به داخل بدنتان را داشته باشید. دکترها، پرستارها و والدینت آن‌جا خواهند بود تا به شما کمک کنند که حس بهتری موقع انجام آزمایش داشته باشی.

یک آزمایش دیگر هم هست که به دکتر نشان می‌دهد آیا محتویات معده به داخل ریه‌های تو برمی‌گردند یا نه. این آزمایش با یک دستگاه مخصوص انجام می‌‌شود تا مسیر مایع (شیر) خورده شده را در داخل مری و معده دنبال کند.

آندوسکوپی اسم یک آزمایش دیگر است که در آن دکتر از یک لوله باریک و نرم استفاده می‌کند. در انتهای این لوله یک دوربین فیلمبرداری خیلی‌خیلی کوچک نصب است که از داخل مری و معده بیمار فیلم می‌گیرد. موقع انجام این آزمایش معمولا به بیمار داروی بیهوشی داده می‌شود تا هیچ ناراحتی و دردی احساس نکند. به هر حال پیگیری این بیماری یکی از ضروریات است.

برای آگاهی از درمان و روش های جلوگیری از ابتلا به ریفلاکس معده پیگیر مطالب بعدی ما در مجله گل گیس باشید.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.