مجله گل گیس

هر فرد در طول شبانه روز به چند ساعت خواب نیاز دارد؟

Everyone needs a few hours of sleep during the day
loading...

همانطور که می دانیم خواب یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در سلامتی به شمار می رود. این نیاز که در گروه های سنی مختلف بنا بر شرایط متفاوت تغییر پذیر است، هیچ گاه نمی توان جایگزین دیگری را برای آن پیشنهاد کرد. خواب که نقش های مختلفی بر سازمان های داخلی و تاثیرات ظاهری در بدن دارد با قرار دادن بدن در حالت استند بای فرصت تجدید قوا را به دستگاه های مختلف در بدن می دهد که عدم پاسخ درست به این نیاز مسبب بروز بیماری های مختلف خواهد شد. این نیاز که اولین اثر مخرب خود را در پوست و زیبایی چهره به نمایش می گذارد، درست نقطه ی ضعف خانم ها را نشانه می گیرد.

پس بد نیست با کسب آگاهی درباره این نیاز اولیه و حیاتی از شر بیماریها و اثرات مخرب آن در امان باشیم. نیاز گروه های مختلف سنی به خواب با هم متفاوت است که باید متناسب با آن برنامه خواب را تنظیم کرد. میزان خواب مناسب برای افراد به سبک زندگی آنها بستگی دارد، اما به طور کلی می توان ساعات زیر را پیشنهاد کرد:

– نوزاد (تا ۳ ماه): در حالت ایده آل باید بین ۱۴ تا ۱۷ ساعت از هر شبانه روز را بخوابد، هرچند ممکن است ۱۱ تا ۱۳ ساعت هم کافی باشد. بهتر است خواب نوزاد بیش از ۱۹ ساعت نشود.

– نوزاد (۴ تا ۱۱ ماه): میزان توصیه شده بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت است. در کمترین حالت ۱۰ ساعت. بعد از سه ماهگی، خواب به هیچ وجه نباید از ۱۸ ساعت بیشتر شود.

– نوپا (تا ۲ ساله): عدد پیشنهادی بین ۱۱ تا ۱۴ ساعت است، اما هر رقمی از ۹ تا ۱۶ ساعت قابل قبول است.

– پیش دبستانی (۳ تا ۵ سال): متخصصان معتقدند ۱۰ تا ۱۳ ساعت خواب برای این گروه سنی عالی است. کمتر از ۸ یا بیشتر از ۱۴ ساعت مناسب نیست.

– مدرسه رو (۶ تا ۱۳ سال): توصیه بنیاد خواب ملی آمریکا ۹ تا ۱۱ ساعت خواب در شبانه روز است. کمتر از ۷ یا بیشتر از ۱۲ ساعت خوب نیست.

– نوجوان (۱۴ تا ۱۷ سال): خواب مناسب برای این گروه ۸ تا ۱۰ ساعت است. کمتر از ۷ و بیشتر از ۱۱ ساعت توصیه نمی شود.

– جوان (۱۸ تا ۲۵ سال): برای این گروه ۷ تا ۹ ساعت خواب مناسب است. حد پایینی ۶ و حد بالایی ۱۱ ساعت پیشنهاد شده.

– بزرگ سال (۲۶ تا ۶۴ سال): مثل گروه قبلی. – بازنشسته (۶۵ سال به بالا): در این سن ۷ یا ۸ ساعت خواب در شبانه روز مناسب است. خواب نباید از ۵ ساعت کمتر یا از ۹ ساعت بیشتر شود.

Everyone needs a few hours of sleep during the day
Everyone needs a few hours of sleep during the day

خواب بهتر چگونه است؟

متخصصان بنیاد ملی خواب آمریکا برای بهبود کیفیت خواب هم توصیه هایی دارند. مهمترین این توصیه ها این است که خواب در اولویت باشد. نکات دیگری که رعایت آنها برای بهبود وضعیت خواب پیشنهاد می شود شامل:

  •  برنامه خواب ثابت داشته باشید، حتی آخر هفته ها نیز شامل این قانون می شود.
  • قبل از خواب به کاری مشغول شوید که برای تان آرامش بخش باشد نه استرس زا.
  • هر روز ورزش یا نرمش کنیدتا انرژی های مثبت در شما ذخیره شود.
  • دما، صدا، و نور اتاق خواب را به اندازه مطلوب تان نگه دارید تا در فراهم شدن شرایط آرامش بخش تلاشی کرده باشید.
  • تشک و بالش راحت انتخاب کنید تا نه تنها در پوزیشن صحیح قرار بگیرید بلکه موجب فراهم شدن دردهایی مانند گردن درد نشویدو عضلات گردنی شما به حالت صحیح قرار بگیرند (برای رسیدن به اصول علمی پیشنهاد می شود به مطالب پیشین مجله گل گیس مراجعه نمایید).
  • از عواملی که سبب بروز بی خوابی می شودمثل کافئین، بپرهیزید.
  • پیش از خواب وسایل الکترونیکی را خاموش کنید عواملی مثل بی برنامگی، مصرف محرک های دیگر مثل قهوه و نوشیدنی های انرژی زا، و صد البته زنگ ساعت و نور خورشید، می توانند ساعت زیستی (یا همان سایت بیولوژیک) انسان را به هم بریزند.

با رعایت نکات بالا شادابی و نشاط را در کنار سلامت جسمی و روحی برای خود و کسانی که دوستشان دارید به ارمغان بیاورید و این عادت های غلط را جایگزین رفتارهای صحیح و علمی بنمایید.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.