مجله گل گیس

آیا باید از نرم کننده مو استفاده کنیم؟

آیا باید از نرم کننده مو استفاده کنیم؟
loading...

سلام طراوت هستم و امروز می خوام یک مطلب در مورد خانوم هایی بنویسم که با این عنوان شروع می شه آیا باید از نرم کننده مو استفاده کنیم؟  طبق معمول در متن سعی کردم تا جای ممکن از گفتن واژه های غیر خودمونی استفاده نکنم و برای شما عزیزان بهترین مطلب ها رو آماده کنم مجله گل گیس و همکار های من توی بخش تحریریه مجله آرزوی خوشبختی برای شما دوستان می کنند و از همینجا هم به دوستانی که مطالب بنده رو با اسم یا بدون اسم من توی جاهای مختلف نت و مجلات دیگه انتشار می دن و حرفی هم از من نمی برن تشکر که نمی تونم بکنم ولی خسته نباشن حالا چه فرقی می کنه که دوستان بدونن نویسنده مطلب کیه این مهمه که این مطالب به دست خانوم ها برسه و ازش استفاده کنن.

یکی از علل آسیب کوتیکول مو، اشعه فرا بنفش خورشید است و این مساله به خصوص در مورد موهای رنگ‌کرده صادق است.نور خورشید علاوه بر آسیب به ساقه ی مو، موجب کم شدن و از بین رفتن رنگ موهای رنگ شده نیز ‌می شه. شاید شما این عبارت را روی جعبه‌های نرم کننه‌های مو دیده‌ باشید. واقعا این نرم‌کننده‌ها کارایی بیشتری دارند؟ اصلا نرم‌کننده به چه دردی می‌خورد و چرا باید از آن استفاده کرد؟ امروزه بسیاری از نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ شده حاوی مواد ضدآفتاب‌اند تا از تاثیر اشعه مخرب فرابنفش روی موهای رنگ‌شده بکاهند.

آیا اشعه فرابنفش به موها آسیب می رساند؟

اشعه فرابنفش خورشید علاوه بر آسیب زدن به ساقه مو، موجب پیر شدن زودرس و نازک‌تر شدن فولیکول‌های مو نیز ‌می شه و به همین دلیل امروزه علاوه بر ضدآفتاب‌های پوست، محصولات ضدآفتاب برای موها نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند و حتی اسپری‌های مو که حاوی ضدآفتاب‌اند، برای پیشگیری از تجزیه پروتئین‌های مو در برابر نور آفتاب به بازار عرضه شده‌اند.

آیا باید از نرم کننده مو استفاده کنیم؟
آیا باید از نرم کننده مو استفاده کنیم؟

نقش نرم کننده ها در مورد محافظت مو چیه؟

بیرونی‌ترین لایه تنه مو را کوتیکول تشکیل می‌دهد و نمای ظاهری موها به سلامت و یک‌دست بودن این لایه بستگی داره. خصوصیاتی مثل نرمی، شفافیت، انعطاف‌پذیری و غیره به طور عمده به این لایه بستگی داره. نرم‌کننه‌های مو سبب تاثیر روی سطح خارجی مو می‌شوند. شفافیت مو در نتیجه انعکاس نور در سطح هر یک از موهاست و اگر این سطح دچار آسیب بشه، در اثر کاهش این انعکاس، شفافیت مو کم می شه. با آسیب دیدن سطح مو در تنه آن، شارژ‌های الکترواستاتیک ایجاد ‌می شه که موجب دور شدن موها از هم شده و شانه کردن و مرتب کردن آنها مشکل ‌می شه.لطافت و صافی مو به دلیل یک دست بودن و نظمی است که در کوتیکول مو وجود داره. کوتیکول سالم و طبیعی دارای نظم ظاهری مشابه سلول‌های چیده شده روی سقف خانه‌هاست در صورت آسیب رسیدن به این کوتیکول، سطح مو خراب و نامنظم شده و مو حالت خشن پیدا می کنه. لذا شاهد کدر شدن و حتی شکستن و دو شاخه شدن انتهای مو (موخوره) خواهیم بود.

آیا باید از نرم کننده مو استفاده کنیم؟
آیا باید از نرم کننده مو استفاده کنیم؟

ما چطور به موها مون آسیب می رسونیم؟

شستن بیش از حد موها، به خصوص در مورد موهای بلند و عدم استفاده از شامپوهای ملایم، افراط در برس کشیدن یا شانه کردن، سشوار کشیدن بیش از اندازه، فر کردن موها، رنگ کردن موها با رنگ‌های دایمی، بی‌رنگ کردن موها و بالاخره تاثیر شرایط محیطی مانند اشعه ماورای‌ بنفش خورشید، باد و آب استخرها، همگی موجب آسیب سطح خارجی یا همان کوتیکول مو می‌شوند. لذا کوتیکول‌ و رشد موها معمولا تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند.

آیا نرم کننده ها مو ها رو نرم براق می کنن؟

نرم‌کننده‌ ها به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به سطح خارجی موها طراحی شده‌اند. آنها با ایجاد یک پوشش روی سطح خارجی و خشن مو، به آن حالت صاف و یکنواخت می‌دهند. همچنین موجب خنثی شدن بارهای الکتریکی سطح مو می‌گردند و به این ترتیب موها آشفته و بی‌نظم به نظر نرسیده و راحت‌تر حالت داده شده و شانه می‌شوند. همچنین نرم‌کننه‌ها باعث می‌شوند موها ضخیم‌تر به نظر رسیده و از ایجاد گره در موها ممانعت می‌نمایند.

تاثیر نرم کننده های مو فقط مختص به سطح ساقه مو می شه یا روی ساختار ریشه ای مو هم موثر هستن؟

نرم‌کننده‌ها فقط بر سطح خارجی موها اثر گذاشته و تاثیری روی قسمت‌های مرکزی‌تر مو یا عمق فولیکول مو ندارند. تاثیر آنها نیز موقت و محدود به چند روز است و با شستن مو، نرم‌کننده‌ نیز از سطح مو پاک ‌می شه.

آیا کسانی که بعد از رنگ کردن مو ها شون از نرم کننده ها بیشتر استفاده می کنن کار درستی می کنن؟

مو در حالت طبیعی دارای شارژ منفی است و زمانی که در تماس با اکسیدان (رنگ، مش و مواد دکلره، و یا مواد فر دهنده) قرار گیرد، میزان اسید سولفوریک در ساختمان مو بالا رفته و باعث افزایش شارژ منفی مو می شه.

چه نرم کننده های توصیه می شه؟

اولین نرم‌کننده‌ها، سورفاکتانت‌های کاتیونی هستن که دارای شارژ مثبت بوده و باعث کاهش شارژ منفی مو و در نتیجه کاهش زبری و خشونت مو می‌شوند. افرادی که موهای بلند، کلفت و یا دکلره و فرشده دارند، نیاز به نرم‌کننه‌های قوی دارند، ولی برای افرادی که موی کوتاه، نازک و رنگ‌نشده دارند، مصرف نرم‌کننه‌های ملایم کافی هست.

شامپو های دو در یک چطور عمل می کنن؟

امروزه در بازار شامپوهای ۱×۲ متعددی وجود داره که در واقع شامپوهای حاوی مواد نرم‌کننده هستن. این شامپوها اثر خوبی دارند، اما در موهای آسیب دیده، استفاده از نرم‌کننده به طور جداگانه، اثر مطلوب‌تری خواهد داشت. که توصیه می شه برای افرادی که تخصصی دنبال یک شامپوی نرم کننده می گردن باید از نرم کننده های جدا گانه استفاده کنن و افراد معمولی می تونند از شامپو های دو در یک استفاده کنن.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.