طرز تهیه دونات
طرز تهیه دونات

طرز تهیه دونات

 دونات که جزو یکی از خوشمزه ترین کیک و کلوچه ها و یا به زبان خودمون میان وعده ها حساب میشه دستور تهیش خیلی راحته اگر این روش هایی که میگم رو اجرا کنید. شما می تونید خیلی راحت دونات رو تهیه کنید و در مهمانی ها و یا سفره های افطاریتون از مهمان هاتون پذیرایی بکنید و یا اینکه برای بچه ها به عنوان تغذیه برای مدرسشون بذارید. خلاصه هر جور که استفاده می کنید نوش جونتون.

موادلازم برای تهیه دونات

  1. شیر یک لیوان یا یک پیمانه
  2. کره۷۰ گرم
  3. خمیر مایه یک قاشق غذاخوری
  4. تخم مرغ ۲ عدد
  5. نمک نصف قاشق چایخوری
  6. شکر چهار قاشق غذاخوری
  7. آرد چهار لیوان(چهار پیمانه )

طرز تهیه دونات

ابتدا یک پیمانه شیر رو روی حرارت میزاریم تا حدی گرم بشه که انگشتتون رو داخل شیر بزنید نسوزه، بعد پودر خمیر مایه رو با یک قاشق شکر مخلوط می کنیم و به شیر اضافه می کنیم. درب ظرف رو بذارید بهتره. سپس بین ده تا یک ربع صبر کنید که عمل بیاد. در مرحله بعد دو عدد تخم مرغ رو جدا داخل ظرف می شکنیم و با همزن دستی میزنیم. حالا باید نمک و بقیه ی شکر رو به تخم مرغ اضافه می کنیم.

حالا ۷۰ گرم کره که به دمای محیط رسیده رو اضافه می کنیم و شیر و خمیرمایه عمل اومده رو با مواد تخم مرغی مخلوط می کنیم. در این مرحله سه پیمانه آرد الک شده (بهرته آرد رو ۲ یا سه بار الک کنید که حسابی سبک بشه) رو به مواد اضافه میکنیم و خوب به هم میزنیم. در اینجا دقت کنید که پیمانه چهارم رو کم کم اضافه کنید تا جایی که خمیر بدست نچسبه، یک سوم از آرد باقیمانده رو نباید اضافه کنیم. خمیر رو خوب ورز میدیم، سپس داخل ظرف گودی رو چرب کرده و خمیر رو داخل ظرف چرب گذاشته حالا باید روی خمیر رو با سیلیفون یا کیسه فریزر یپوشونیم. روی سلیفون رو پارچه یا حوله می کشیم در جای گرم به مدت یک ساعت استراحت میدیم.

طرز تهیه دونات
طرز تهیه دونات

خمیر رو نباید به حال خودش رها کنید در این مرحله باید بعد از یک ساعت دوباره ورزش بدیم. روی سینی یا میز کار رو چرب میکنیم و یا آرد می پاشیم، حالا خمیر رو با وردنه یا دست پهن می کنیم تا به قطر ۲ تا ۳ سانتیمتر برسه. میتونید از قالب دونات برای دونات ها استفاده کنید و یا هر وسیله ی مناسب دیگه ای رو اندازش مناسبه دونات ها رو قالب بزنید، حتما باید وسط دونات هارو با قالب یا هر وسیله‌ای که دارید مثل سر نوشابه خالی کنید. روی سینی دونات های آماده شده پارچه‌ای میندازیم و ۲۰ دقیقه دیگر هم استراحت میدیم.

طرز تهیه دونات
طرز تهیه دونات

برای سرخ کردن دونات ها، روغن رو توی ظرف گودی داغ می کنیم دونات رو دونه دونه سرخ می کنیم و با چنگال مدام برگردونید که دو طرف خوب سرخ بشه. برای اینکه یکدست سرخ بشن باید توی روغن شناور بشن. حرارت رو ملایم کنید بعد از سرخ شدن توی ظرفی که روش رو با پارچه ی نخی یا دستمال گذاشتین دونات رو بذارید که روغن اضافه گرفته بشه و در آخر هم می تونید به سلیقه‌ای خودتون با پودر قند، گاناش و یا ترافیل روی اون رو تزیین کنید.

همچنین ببینید

طرز تهیه یک نوع کیک ساده با مغز شکلات و بادام

طرز تهیه یک نوع کیک ساده با مغز شکلات و بادام

درست کردن کیک یکی از هنرهایی هست که تقریبا تمام اعضای خانواده ازش لذت می …

دیدگاهتان را بنویسید