How to control appetite
How to control appetite

چگونه اشتهایمان را کنترل کنیم؟

چاقی که امروزه به عنوان یکی از مشکلات عمده و خطرناک جهان سوم به شمار می رود، دامنگیر بسیاری از افراد در کل جهان است. این معضل که پزشکان آن را به چشم یک بیماری نگاه می کنند، ذهن بسیاری از بیماران را برای رهایی از آن درگیر کرده است. البته راه کارهای متعددی در سر تاسر دنیا برای رفع این بیماری به کار گرفته می شود. اما آنچه که در ابتدا بعد از گذر از عوامل ژنتیکی به آن می رسیم عدم توازن در میزان کالری دریافتی و کالری مورد مصرف در بدن هر فرد است. این دریافت منابع کالری که از طریق خوردن تامین می شود چالشی است که شاید تعداد زیادی از افراد درگیر آن شده باشند.

ساده ترین و راحت ترین راه حل آهسته غذا خوردن است. در واقع، مغز هر آنچه خورده می شود از جمله پروتئین ها،‌نشاسته، چربی ها و کالری ها را ثبت می کند. این مرکز اعلام سیری از زمان تولد عملکرد خود را آغاز کرده است. هنگامی که در زمان غذا خوردن، به مقدار مورد نیاز بدن به منابع غذایی نزدیک می شوید، این مرکز سیری پیام می فرستد و تمایل فرد برای غذا خوردن کمتر می شود. وقتی که مقدار لازم غذا به بدن رسید، دیگر تمایلی برای غذا خوردن وجود ندارد.

اما برای این منظور لازم است تا غذا به آرامی خورده شود و هر لقمه تا زمانی که به شکل مایع در آید خوب جویده شود. دلیل این است که مرکز اعلام سیری(مغز) فقط ۱۵ دقیقه پس از شروع غذا خوردن فعال است. اگر لقمه های بزرگی بلعیده شود، مغز نمی تواند مقدار غذا را به طور دقیق محاسبه کند. غذا خوردن سریع باعث خوردن حجم بسیاری غذا می شود و جویدن آرام لقمه کمتر غذا خوردن در پی دارد.

How to control appetite3راهکارهای کنترل اشتها

  1. اولین راهکار این است که مغز زودتر فعالیت خود را آغاز کند. به عنوان مثال، می توان قبل از شروع غذا تکه ای نان میل کرد. در این صورت پیام ” نشاسته” در مغز ثبت می شود و پس از آن به طور طبیعی مقدار کمتری غذا میل خواهید کرد.
  2. نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی کاملا غلیظ یا یک سیب نیز مؤثر خواهد بود و در عین حال مقدار زیادی آنتی اکسیدان نیز به بدن می رساند.
  3. همچنین توصیه می شود همیشه غذای خود را با سبزیجات ترجیحا خام آغاز کنید. در این صورت مجبور هستید به خوبی آنها را بجوید که در نتیجه حجم معده را پر می کند و در ایجاد احساس سیری موثر است. به جای اینکه سالاد را همراه غذا بخورید، آن را در ابتدا میل نمایید.
  4. هیچ گاه در هنگام خوردن غذا و یا اتمام آن آب نخورید، زیرا نوشیدن آب سبب رقیق شدن آنزیم های و اسیدهای مورد نیاز برای هضم غذا می باشد در نتیجه پروسه هضم غذا به تعویق می افتد.
  5. استفاده از سبوس برنج در هر وعده ی غذایی همراه با ماست و یا پاشیدن بر روی غذا سبب سیر شدن زود هنگام و دفع راحت و سریع مواد زائد و هضم نشدنی می شود.

همچنین ببینید

کاهش وزن با تمرین های هیت

تمرین های هیت یک تمرین ساده برای کاهش وزن ساده و سریع

کاهش وزن با تمرین های هیت روشی ساده برای تناسب اندام شما در خانه است. …

دیدگاهتان را بنویسید