مجله گل گیس

تهیه مایه ماست با استفاده ازنارگیل و کنجد

تهیه ماست با نارگیل و کنجد
loading...

مصرف ماست به همه ، حتى بچه هاى کوچک که به هشت یا ده ماهگى رسیده اند، تجویز مى شود. کسانى که نمى توانند شیر را هضم کنند و در مقابل موادى که از شیر ساخته مى شود حساسیت دارند اغلب ماست را مى توانند تحمل کنند و هضم نمایند. بعضى به اشتباه معتقدند که ماست کلسیم بدن را کم مى کند و به اصطلاح ضعف مى آورد، حال آنکه این نظر به هیچ وجه درست نیست و برعکس ماست سرشار از کلسیم و املاح معدنى است و مثل شیر داراى خواص نیروبخش است . امروز با استفاده از دستور تهیه مایه ماست با استفاده ازنارگیل و کنجد می توانید ماستی پر انرژی را در منزل تهیه کنید.

نگاهی به ماست از دیدگاه طب سنتی

ماست مرطب بدن و چاق کننده (مسمن) است. ماست با افزایش رطوبت در اندام ها، زمینه افزایش حجم را فراهم می کند. این خاصیت در افراد لاغری که دارای مزاج گرم و خشک هستند بیشتر و سریع تر به ظهور می رسد.
زیرا سردی ماست باعث تعدیل گرمی مزاج شده و تری ماست از سرعت تحلیل رطوبات آن می کاهد. رفته رفته با تجمع و تعدیل رطوبت در بدن افزایش حجم پدیدار می شود.
با توجه به آنچه بیان شد مصرف ماست برای افراد لاغر با مزاج گرم و خشک مناسب و اثر دارویی دارد ولی در افراد با مزاج سرد و تر ممکن است باعث بروز علامات نامطلوبی شود.
مسکن تشنگی و عطش
مقوی قوای جنسی در گرم مزاجان (محرورین)
غذاییت آن نسبت به دوغ که مخیض نامند به سبب زیاد بودن بخش چربی (دهنیت)، بیشتر است در سایر افعال نزدیک به دوغ است.
بر سر مالیدن چربی بالای ماست رطوبت بخش (مرطب) مغز و اعصاب (دماغ) و خواب آور است و قایم مقام روغن تخم کدو می باشد.
افرادی که به علت خشکی غالب در روده ها دچار یبوست هستند اگر هر شب وقت خواب ۲۰۰ گرم ماست را با یکی دو قاشق شکر مخلوط و میل کنند درکاهش یبوست کمک کننده است.

تهیه مایه ماست با استفاده ازنارگیل و کنجد با نگاهی به طب سنتی

یک عدد نارگیل تازه را شکسته و به اندازه نصف استکان آب داخل آن را که به شیر نارگیل معروف است برمی دارید، سپس یک لیوان شیر محلی را می جوشانید و منتظر می شوید تا مقداری ولرم شود به گونه ای که اگر انگشت دست را داخل آن بردید، نسوزید (یعنی نه خیلی داغ باشد و نه خنک، بلکه ولرم به سمت داغی) و شیر نارگیل را به آن اضافه می کنید و داخل یک ظرف شیشه ای آن را ریخته و می گذارید در جای گرم تا حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت باقی بماند.
برای گرم نگه داشتن مایه ماست آن را در جای گرم قرار دهید تا با گرمای غیر مستقیم، گرم بماند مثلاً روی آن را می توانید با پتو بپوشانید و در جای گرم قرار دهید و اگر هوا سرد است، در کنار بخاری آن را بگذارید.

تهیه ماست با نارگیل و کنجد
تهیه ماست با نارگیل و کنجد

اگر با این کار مایه ماست به وجود آمده بر روی آب آمد، این مایه، خراب شده است و کار شما ایرادی داشته است، ولی اگر آب رو آمد و مایه ماست زیر آب رفت، این مایه ماست سالم درآمده است که باید آن را کیسه بیاندازید تا آبش برود و مایه ماست طبیعی آماده استفاده شود.
با این مایه ماست می توانید، ماست خود را تهیه نمایید و در سری های بعد برای تهیه ماست، از همین ماست تهیه شده به عنوان مایه ماست استفاده نمایید.

تهیه ماست با نارگیل و کنجد
تهیه ماست با نارگیل و کنجد

تهیه مایه ماست با استفاده از کنجد

نصف لیوان کنجد خام سفید را با نصف لیوان آب مخلوط کرده و کاملاً میکس می کنید، سپس از یک صافی رد می کنیم تا یک چکیده شیری مانند ایجاد شود.
نصف استکان از این چکیده را برداشته و همانند روش تهیه مایه ماست از نارگیل، بجای نصف استکان شیر نارگیل از این چکیده تهیه شده از کنجد به همان روش، استفاده می کنیم.

تهیه ماست با نارگیل و کنجد
تهیه ماست با نارگیل و کنجد

تذکر: دقت شود از ظروف بلور و شیشه ای (آبگینه) برای بسته شدن مایه ماست باید استفاده نمود چرا که ظروف فلزی با مواد داخل خود فعل و انفعالاتی انجام می دهد که می تواند مانع بسته شدن مایه ماست و خراب شدن کار گردد.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.