رژیم کم کالری چیست
رژیم کم کالری چیست

رژیم کم کالری چیست؟

رژیم کم کالری یک فرایند طبی نیست، بلکه تنها یک مراقبت غذایی است که می تواند به کسانی که دوست دارند لاغر بشوند و یا نگران چاق شدن هستند کمک کند. این رژیم باعث می شود که آگاهانه بعضی غذا های پر کالری را از لیست غذا هایی که استفاده می کنید حذف کنید و در عوض از غذا هایی استفاده کنید که قدرت کمتری دارند و کمتر باعث چاقی می شوند. در واقع باید بدانید رژیم کم کالری یک انتخاب غذای است و نه محدودیت مقدار غذا.

تقسیم بندی غذا ها

غذا ها به دو دسته تقسیم می شوند غذا های پر کالری که همانطور که از اسمشان پیدا است. حتی در یک حجم خیلی کم نیز قدرت انرژی زایی و کالری زایی بسیار بالایی دارند. که باید این غذا ها را حذف کنید و یا حد اقل میزان آنها را در طول روز و در طول رژیم لاغری مصرف کنید.

دوم غذا های  کم کالری که هر کس می تواند به میزان کافی مصرف کند زیرا نمی توانند علت پف کردگی شما باشند. لازم نیست که برای در پیش گرفتن یک برنامه غذایی منظم یا حفظ جوانی و شادابی، خود را به هر فقدانی ملزم کنید. این غذا ها را به این دلیل کم کالری می نامیم که در طول زمان لاغری به حد زیادی باعث تسکین سختگیر ترین اشتهاها می شوند. چون در غذا های کم کالری مقدار غذا نقش دوم را بازی می کند. برای رسیدن به وزن پیشنهادی پزشکان باید میزان کالری روزانه مورد نیاز بدن را که معمولا بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کالری متغییر است به ۱۰۰۰ کالری رساند، و این عمل بدون رنج گرسنگی انجام شود.

افرادی که نگران لاغر شدن هستند، باید به همان اندازه نگران وضعیت سلامتی شان نیز باشند.و سعی در یک کنترل غذایی داشته باشند. که تنها سلاح موثر و بی خطر برای مبارزه با بلای غیر قابل تصور چاقی است.

خواننده های عزیز گل گیس که فکر می کنند عبارت چاقی به معنای بیست یا سی کیلو اضافه وزن است، اشتباه می کنند، زیرا اگر وزنشان فقط ده درصد از وزن متناسب با هیکل و استخوان بندی شان تجاوز کند این اضافه وزن همان چاقی است. با این توضیح شما فکر می کنید چه تعداد از افراد چاق وجود دارند که خودشان از این موضوع بی اطلاع هستند؟

به افراد چاق اطمینان می دهیم، فر آورده های تهیه شده با غذا های کم کالری علی رغم میزان کالری پایین شان بی مزه و نا مطبوع نیستند. بر عکس این غذا ها بسیار خوش مزه و خاص هستند که طرز تهیه آنها نیز درد سر کمتری نسبت به غذا های پر کالری دارند. از این رو در مجله گل گیس در نظر گرفتیم در بخش آشپزی دستورات تهیه غذا های کم کالری یا همان غذا های رژیمی را بطور وسیع و گسترده با تنوع بسیار اختصاص دهیم زیرا اولین چیز مهم در آشپزی حتی در تهیه غذا های معمولی درست کردن غذا و مزه آن است. پس سعی کنید اگر قصد تهیه غذای رژیمی را از سایت گل گیس دارید تمامی مواد اولیه و طرز تهیه را به درستی انجام دهید. کسانی که مشکل چاقی دارند می توانند به کمک این دستورات غذایی کم کالری اثر نا مطلوب و مخرب غذا های چرب و پر کالری را جبران کنند و در نهایت وسوسه های غذا های لذیذ و پر کالری را به فراموشی بسپارند.

چرا غذای کم کالری بخوریم؟

برتری غذا های کم کالری در این است که اگر در خوردن غذا افراط انجام شود. که این امر سبب می شود تا فشار زیادی به معده تحمیل شود. که این امر موجب آزار جسمی و روحی در فرد می شود. این اتفاق در خوردن غذا های کم کالری، کمتر اتفاق می افتد زیرا حضم این غذا ها آسان تر بوده و فرد فشار کمتری را تحمل می کند. و فرد مورد نظر می تواند به راحتی این رژیم را رعایت کند تا به وژن ایده آل برسد، به خصوص با روش کاهش هفتگی کالری از هزارگرم به نهصد گرم در روز با این کار شما باید منتظر یک اتفاق خوب در نمایشگر ترازو بعد از گذشت ده الی پانزده روز باشید زیرا زمان مشخصی برای تطبیق بدن با میزان کالری دریافتی لازم است.

باز هم خاطر نشان می کنیم که اگر به فکر لاغر شدن هستید از همین الان به کنترل میزان مواد غذایی روزانه تان اهمیت بدهید و ضمنا برای به دست آوردن یک نتیجه خوب لازم است که تمامی شرایط را مانند وزن و سانت های مختلف از قسمت های چاق بدن مانند، دور بازو ها، دور شکم، دور ران ها، دور سینه، دور باسن، را یاد داشت بکنید تا دوره های رژیم در فواصل پانزده روزه دوباره این قسمت های یاد شده را اندازه بیرید تا روند تاثیر رژیم غذایی بر بدنتان کاملا مشخص شود.

رژیم کم کالری چیست
رژیم کم کالری چیست

غذا هایی که هر روز می خوریم

غذا های روزانه ای که خوب هستند اما باعث دریافت کالری های زیادی می شوند این غذا ها با توجه به میزان کالری بسیار زیادی که وارد بدن ما می کنند در نگاه ما به عنوان غذا های که چندان باعث اضافه وزن نمی شوند در نظر گرفته می شود. درست است که این غذا ها جزو غذا های اصیل و سنتی ما هستند و ریشه در فرهنگ و تمدن ما دارند و ما از کودکی با این ذائقه رشد کردیم  و با خوردن آنها عادت کردیم و شاید برای خیلی ها جزو یکی از لذت های روزانه محسوب شود که البته نباید زحمت کد بانو های عزیز در تهیه این غذا ها نا دیده بگیریم اما چقدر در اشتباه هستیم اگر تصور کنیم که کالری های بیشمار موجود در خورشت ها تح چین ها غذا های سرخ کرده، پاستا ها، سس ها، پنیر ها، شیرینی ها، و نوشابه ها، مضر نیستند، هر چند که تصور عامه در این باشد که این غذا ها در تعادل سلامتی و روحیه خوب برای هر کس لازم هستند.

چنان که امروزه بعد از مطالعات دقیق و روند گسترش بیماری های عمومی همانند: دیابت، فشار خون، سکته، بیماری قلبی و عروقی و … مشخص شده همگی ریشه در نوع تغذیه و سبک زندگی افراد دارد، بعضی از بیماری ها شاید از لحاظ پزشکی و در مانی بسیار پیچیده و مهلک باشند اما اگر به گذشته باز گردیم و بخواهیم ریشه یابی کنیم که این بیماری ها از کجا و چگونه به وجود آمده اند گاهی به نتایج بسیار ساده و خنده آور و در عین حال باور نکردنی خواهیم رسید که ممکن است یک فرد بخاطر نوع تغذیه دچار این بیماری شده است. ( آنهایی که کوه ها را جا به جا می کنند از سنگریزه ها شروع می کنند.) در حال حاضر در کشور های در حال توسعه انند کشور ما مردم درگیر بخشی از سنت و مدرنیته جهانی شده اند در شکل زندگی و سبک تعامل با اجتماع اطرافشان به شیوه مدرن رفتار می کنند و در سبک زندگی فردی در محیط منزل با شیوه های سنتی عمل می کنند. این باعث شده تناقضی در این شیوه رفتار های دوگانه به وجود بیاید. خوردن غذا های سنتی به روش پیشینیان و رفتار مانند انسان مدرن امروزی این تناقض را به وجود آورده است. این در حالی است که آن شیوه تغذیه به روش سنتی برای زندگی کسانی تنظیم شده بود که در طول روز فعالیت های بسیار گوناگونی را داشته اند و با توجه به میزان فعالیت روزانه شان آن شیوه تغذیه مناسب حال آنها بوده است.

آمار ها نشان می دهد که در کشور هایی که از مواد غذایی پر کالری و چرب کمتر استفاده می کنند تعداد ابتلاع به بیماری های حمله قلبی کمتر است و بر عکس در کشور هایی که مصرف سرانه غذاهای فست فود همانند کشور آمریکا زیاد است بیشتر شاهد این گونه مرگ و میر ها خواهیم بود به صورتی که متخصصین شرکت های بیمه در آمریکا نگران گریبان گیر شدن این بیماری ها بودند در حالی که تصمیم گرفتند به دولت پیشنهاد بدهند که مردم را به گرفتن رژیم لاغری مجبور کند. تا آنها از یک مرگ زود رس و تاسف بار دور بمانند.

امروزه برای لاغری چه کنیم؟

شاید در نگاه اول با حجم زیادی از روش های لاغری که گاها شامل جراحی های کوچک و بزرگ هم می شوند. مانند عمل بای پس معد، عمل جراحی برداشتن چربی به روش عبدو، عمل بالن گذاری معده، عمل های ساکشن به روش های مختلفی مانند: لیپو شاکشن، لیپو لیز یا لیپو لیزر، لیپوماتیک یا پیکر تراشی، بادی جت و انواع دیگری از این نوع عمل ها و حتی استفاده از قرص های لاغری مختلف مواجه شویم اما چرا به روش های قدیمی گران و خطر ناک و شاید بی اثر به دنبال لاغری باشیم؟ که در نهایت فرد مایوس، زشت، و پیر می شود. در صورتی که بدون هیچ گونه خرج فقط با رعایت یک رژیم غذایی کم کالری کمک غیر قابل مقایسه ای به لاغری مان نکنیم.

امروزه که هواپیما یک شبه دور زمین را می پیماید و یا یک شعله کوچک گاز یک ساختمان را گرم می کند و یا جدید ترین اخبار در کل دنیا کمتر از چند ثانیه به دست همه می رسد و هر روز و هر ساعت هزاران جراحی صورت می گیرد و یا همین برق که باعث بسیاری از معجزه ها در زندگی ما شده و در نهایت در دوره ای که تکامل در تمامی زمینه ها به طرز شگفت آوری مشاهده می شود هر کس، می تواند به سادگی و راحتی مزایای یک تغذیه درست را ببیند و بخواند.

امروزه در میان زنان کمتر زنی پیدا می شود که رانندگی بلد نباشد و بی شک زنانی که فردا جرئت هدایت هواپیما را نداشته باشند پس چرا گوشتان نسبت به این توصیه های غذایی سنگین است؟ اگر با زندگی مدرن سازش کرده اید، پس حفظ برنامه غذایی سالم و درست چندان کار اسرار آمیزی نخواهد بود و سلامتی که تا امروزه با ارزش ترین سرمایه دنیا است برای شما حفظ خواهد شد.

همچنین ببینید

کاهش وزن با تمرین های هیت

تمرین های هیت یک تمرین ساده برای کاهش وزن ساده و سریع

کاهش وزن با تمرین های هیت روشی ساده برای تناسب اندام شما در خانه است. …

دیدگاهتان را بنویسید