مجله گل گیس

آش رشته نذری برای ۴۰ نفر

آش رشته نذری برای ۴۰ نفر

آش رشته

آش رشته از معروف‌ترین آشهای ایرانی است. این آش را غالباً با کشک و در شمال کشور همرا با آبغوره و یا سرکه با سرکه می‌خورند. بسته به عادت‌های خانوادگی از این غذا به عنوان پیش غذا یا غذای اصلی استفاده می‌می شه.

اگر چه آش رشته جایگاه ویژه ای در سفره افطار ماه رمضان داره و از آن به عنوان پیش غذا استفاده می‌ می شه، اما در بقیه ایام سال و ماه های محرم و صفر هم آش نذری خیلی پرطرفدار است.

مواد لازم برای ۳۰ تا ۴۰ نفر:

لوبیا قرمز : ۷۰۰ گرم
عدس : ۷۰۰ گرم
نخود :۴۰۰ گرم
لوبیا چیتی :۱۰۰ گرم
پیاز : ۴ عدد بزرگ
سیر : ۵ عدد
سبزی آش : یک کیلو
کشک :۳۵۰ گرم
زرد چوبه :۳ قاشق مربا خوری
فلفل سیاه : یک ونیم قاشق مربا خوری سر صاف
زیره سیاه : یک قاشق مربا خوری سر صاف
چهارزیره:نصف قاشق مربا خوری
پودر لیمو ترش : دو قاشق غذا خوری سر صاف
نمک : به میزان لازم
روغن : به میزان لازم
نعنا : ۴ قاشق غذا خوری
رشته آش :۱۵۰۰ گرم
آرد : به میزان لازم

آش رشته نذری برای ۴۰ نفر
آش رشته نذری برای ۴۰ نفر

طرز تهیه :

۱٫ از ۲۴ ساعت قبل حبوبات را جداگانه در آب خیس کرده وسه چهار دفعه آب آنها را عوض می کنیم .تقریبا حداقل ۷ یا ۸ ساعت خیس کردن حبوبات کافیست .بعد لوبیا ونخود ولوبیا چیتی را با هم می گذاریم بجوشد .آب جوشیده شده اول را دور میریزیم ودوباره می گذاریم با آب جدید بجوشد تا نفخی ایجاد نکنه .تقریبا ۳یا ۴ ساعت زمان پخت آن طول می کشد .در مرحله آخر پخت وقتی لوبیا و نخود پخته شد عدس را به آن اضافه کرده ومی گذاریم بپزد . چون عدس زودتر پخته می می شه .

۲٫ در فاصله ای که حبوبات می پزد پیز ها را خلالی یا نگینی خرد کرده ودر روغن تفت می دهیم تا جایی که نسوزد وخوب تفت بخورد .سیر را هم خرد کرده وجدا گانه تفت می دهیم .بعد پیاز وسیر را با هم مخلوط کرده وادویه جات را غیر از پودر لیمو ترش به آن اضافه کرده وتفت کوتاهی می دهیم .

۳٫ نعنا را هم با چند قاشق روغن تفت کوتاهی می دهیم .نعناخیلی زود می سوزد فقط همین که در روغن مخلوط می شه کافیست.

۴٫ بعد از پخت حبوبات قابلمه بزرگی تهیه کرده وآن را تا نیمه آب می کنیم وقتی آب به جوش آمد، حبوبات پخته شده وپیاز داغ وسیر داغ را در آن می ریزیم ومی گذاریم خوب بجوشد .بعد رشته آش را به سه قسمت خرد می کنیم که در آش منظره زشت و کشیده نداشته باشه وخیلی هم خرد نشده باشه .بعد رشته ها که تقریبا پخته شد سبزی آش را به آن اضافه کرده ومنتظر می شویم تا آش جا بیفتد وبهم میزنیم .اگر بعد از پخت رشته آش شل بود ،۴ یا ۵ قاشق آرد را با کمی آب مخلوط کرده وداخل آش حل می کنیم پودر لیمو ترش را هم به آش اضافه کرده وخوب هم می زنیم.

۵٫ مرحله آخر کشک حل شده در آب ونعنای تفت داده شده در روغن را به آش اضافه کرده وخوب هم می زنیم .اگر باز هم احساس کردیم که رشته ها پخته شده ولی هنوز آش جا یفتاده است کمی دیگه آرد را در آب حل کرده وبه آن اضافه می کنیم .آخر سر هم نمک را به آش اضافه کرده تا میزان شوری آش اندازه باشه چراکه بعضی از کشک شور هستن .

آش رشته نذری برای ۴۰ نفر
آش رشته نذری برای ۴۰ نفر

نکته:
۱- برای خوشمزه ومقوی تر شدن آش می توانید از آب قلم گوساله پخته شده هم استفاده کرد

۲- برای اینکه بفهمیم آش جا افتاده باید روی آش لعابی رقیق فراگرفته باشه وآش در حال چسبیدن به ته قابلمه باشه ورشته نباید بوی خامی بدهد .

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.