مجله گل گیس

آش شله قلمکار نذری ماه محرم

آش شله قلمکار نذری ماه محرم

آش شله قلمکار

آش شلمه قلم کار نسبت به بقیه آش ها سخت تر و غلظت آن شبیه به حلیم است. این آش بیشتر برای مراسم نذری و مناسبتهای مذهبی استفاده میمی شه و یکی از آش های ایرانی است که برای نخستین بار به دستور ناصرالدین شاه پخته شد. این آش هر ساله و به خصوص در یکی از روزهای فصل بهار به دستور وی همراه با آداب و تشریفات ویژه ای پخته و میان مردم و درباریان پخش می شد.

مواد لازم :

نخود : یک لیوان
لوبیا چیتی : یک لیوان
لوبیا قرمز : یک لیوان
لوبیا چشم بلبلی : نصف لیوان
ماش : نصف لیوان
برنج : ۵ لیوان
گوشت گوسفند : (ترجیحا ران بهتر است) ۲ کیلو
نعنا : نیم کلیو
جعفری : یک کیلو و نیم
ترخون خشک : نصف یک دوم لیوان
مرزه : یک چهارم لیوان
قلم گوساله : ۲ عدد
فلفل سیاه ، نمک ، زردچوبه : به میزان لازم
روغن : یک چهارم پیمانه
پیاز : ۴ عدد

طرز تهیه :

۱٫ لوبیا قرمز، نخود و لوبیا چیتی را با هم خیس میکنین بعد از ۲۴ ساعت میگذارید تا بپزد. ماش را جدا خیس کرده و میگذارید تا بپزد. بعد از آنکه پوستهایش جدا شده پوستش را دور بریزید.

۲٫ لوبیا چشم بلبلی را هم بپزید. آب آن را دور بریزید چون آش را سیاه میکنه. برنج که از قبل خیس شده است و کمی نمک زده اید را با حبوبات روی حرارت درون قابلمه ریخته ، آب آن در حدی باشه که روی حبوبات را بگیرد.

۳٫ وقتی که برنج از هم باز شد. نعنا، جعفری خرد شده، زردچوبه، روغن، نمک و فلفل را ریخته ، چند دقیقه یک بار آن را هم بزنید. گوشت را با ۲ عدد پیاز درسته بذارید تا بپزد.

۴٫ قلم ها را هم همراه با کمی نمک و سه عدد پیاز کاملا بپزید. گوشت را که کاملا پخته شده از استخوان، پوست و چربی جدا کرده، با گوشت کوب بکوبید. آب باقیمانده را در آش بریزید و گوشت ها را به ۴ یا ۵ قسمت جدا تقسیم کرده و جدا بذارید. قلم را از آب در آورده، آب آن را صاف کنین و مرحله مرحله به آش اضافه کنین.

۵٫ ترخون و مرزه خشک را هم اضافه کنین. گوشت ها را هم مرحله به مرحله به آش اضافه کرده، آش را مدام هم بزنید . نمک و فلفل آش را اندازه کنین. مابقی گوشت و آب قلم و بقیه روغن را اضافه کرده، هم بزنید تا آش کاملا جا بیفتد. در آخر می تونید آن را با نعنا داغ تزئین کنین.

آش شله قلمکار نذری ماه محرم
آش شله قلمکار نذری ماه محرم

نکته :
– پیازی را که با آن گوشت را پختید می تونید کاملا له کرده و داخل آش بریزید.

– برنج آش شله قلم کار را سعی کنین از برنج مرغوب ایرانی استفاده کنین و آن را تا حدی بشوئید که آب آن زلال می شه.

– درصورت تمایل برای مزه دار کردن آش می تونید از آب لیمو یا آب غوره استفاده کنین.

– معمولا فلفل این آش بیشتز از آش های دیگه میباشه و تند است.

ارزش غذایی:
این آش ترکیبی است از انواع حبوبات، سبزیجات، پیاز، زردچوبه، روغن و گوشت سرد دست بی استخوان. مهم ترین مشخصه این آش این است که علاوه بر داشتن حبوبات، حاوی گوشت می باشه و همین باعث شده آش شله قلمکار از لحاظ پروتیینی غذای مناسبی برای کودکان در حال رشد و افراد کم خون تبدیل می شه.

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.