5 علامت غیر متعارف سرطان سینه
۵ علامت غیر متعارف سرطان سینه

۵ علامت غیر متعارف سرطان سینه

سرطان سینه یکی از شایع ترین شکل بیماری ها در جهان است که هم مردان و هم زنان را مبتلا می کند. شانس ابتلا هر فرد به سرطان سینه با بالا رفتن سن افزایش پیدا می کند. اما تشخیص آن در سنین پایین می تواند نجات دهنده باشد. در این پست می خواهیم در مورد علائم و نشانه های سرطان پستان که بسیاری از مردم آن را نادیده می گیرند، با شما صحبت کنیم.

اکثر موارد سرطان پستان در افرادی که بالاتر از ۴۰ سال سن دارند تشخیص داده می شود. اما در مواردی که سرطان در سن پایین تر ایجاد می شود، تهاجمی تر است. این باعث می شود تشخیص زود هنگام، بخش ضروری از درمان این بیماری؛ در مراحل بروز آن باشد.

این مهم است که بدانید اولین مرحله سرطان پستان معمولا بدون درد است. رایج ترین شاخص کشف این نوع سرطان؛ یک توده است. اما سرطان سینه قبل از ایجاد این توده، مراحلی را طی کرده است. پس قبل از وجود توده نیز امکان ابتلا به سرطان وجود دارد. گاهی اوقات این مراحل اولیه سال ها طول می کشد. بنابراین نباید فقط وجود توده را دلیل سرطان پستان بدانیم.

انجمن سرطان آمریکا (American Cancer Society) ادعا می کند که قبل از وجود توده در پستان، چند نشانه در بدن وجود دارد که باید توسط پزشک متخصص مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. این مهم است که به یاد داشته باشید که این علائم به طور قطعی ثابت نمی کنند که فرد سرطان سینه دارد. علائمی که پیش از حضور توده ایجاد می شود گاهی مربوط به تغییرات هورمونی است و گاهی نیز نشانه جزئی تری می باشد. در هر حال هر تغییری در بدن باید توسط پزشک بررسی شود.

اما برخی از نشانه های آشکار تر سرطان پستان عبارتند از:

  • تغییر در ساختار پستان
  • ظاهر شدن توده
  • تغییرات در پوست یا نوک پستان

چند نشانه سرطان سینه که نادیده گرفته می شوند

خارش، قرمزی و درد

درد و حساس شدن سینه ها در دوران قاعدگی نیز وجود دارد اما قرمزی و دردی که مربوط به سرطان است کاملا با درد قاعدگی متفاوت است. اگر درد پستان بعد از اتمام قاعدگی از بین نرود، باید موضوع را با پزشک مطرح کنید. در این حالت ممکن است تورم و یا گرمی پوست پستان نیز وجود داشته باشد. این علائم کمتر شایع هستند به طوری که ۳ درصد از افراد مبتلا آن ها را گزارش کرده اند.

سرطان التهابی نیز ممکن است تورم، خارش و درد در قفسه سینه ایجاد کند. در این حالت  ظاهر پوست سینه پوسته پوسته است و یا علائم آبی کوچک؛ شبیه به خونریزی و تا حدودی مانند حفره های سلولیت در پستان ایجاد می شود. برخی از زنان این علائم را بر اثر یک واکنش آلرژیک بر روی سینه خود مشاهده می کنند. علائم این چنین که حاصل آلرژی است؛ پس از چند روز از بین می رود.

کمر درد

قبل از هر علامت دیگری، افراد مبتلا به سرطان سینه درد بالای کمر بین دو تیغه کتف را گزارش می دهند. این نوع درد شبیه ناراحتی است که معمولا به درد عضلانی، التهاب ستون فقرات و یا کشش تاندون ها و رباط ها در کمر نسبت داده می شود.

این مهم است که مطمئن شوید که تومورها گاهی اوقات در اعماق بافت پستان و قفسه سینه ایجاد می شوند. به همین خاطر در ستون فقرات احساس خواهند شد. در این حالت امکان متاستاز، یک توده بدخیم گسترش یافته به دنده و ستون فقرات، وجود دارد.

درد و حساسیت در زیر بغل

با توجه به مطالعات، سرطان سینه به اولین جایی که گسترش پیدا می کند؛ غدد لنفاوی زیر بغل است. غدد لنفاوی زیر بغل، به همان اندازه که گره های لنفاوی در گردن و گلو نشان دهنده آنفولانزا هستند، با سرطان پستان مرتبط می باشند.

تورم غدد لنفاوی در زیر بغل و یا درد و حساسیت، قبل از احساس توده در پستان، می تواند وجود تومور را  نشان دهد. پس هر گونه درد و ناراحتی در زیر بغل باید توسط پزشک متخصص بررسی شود. اولین گام این است که ظاهر زیر بغل عادی و زیر بغل دردناک خود را با یکدیگر مقایسه کنید.

اگر توده سفت و یا بافتی را مشاهده کردید که با حرکت دست تکان نخورد؛ باید به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این وجود یک نقطه حساس و دردناک در زیر بغل نیز می تواند خطرناک باشد.

ترشح از نوک پستان یا تغییرات

یکی از نقاط مشترک بسیاری از انواع سرطان های پستان، تغییر در نوک پستان است. حضور یک ضایعه سرطانی ممکن است تغییراتی در ظاهر و میزان حساسیت آن ها ایجاد کند. این تغییرات ممکن است در بافت، رنگ و شکل سینه ها رخ دهد. نوک پستان نیز ممکن است خیلی بیشتر احساس شده و یک بافت غیر معمول پیدا کند. برخی از زنان فقدان حساسیت در نوک پستان را نیز توصیف می کنند.

ترشح مایع شفاف، خون، و یا شیر که طی دوران شیردهی اتفاق نمی افتد نیز ممکن است نشانه ای از سرطان پستان باشد. این ترشحات زمانی اتفاق می افتد که یک تومور در مسیر مجرای شیر در نوک پستان و یا در پشت آن شکل گرفته باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد؛ پوست تحریک و ملتهب می شود که نتیجه آن ترشح غیر معمول از نوک پستان است.

تغییر شکل سینه از دایره به بیضی

بسیاری از زنان در سراسر جهان می دانند که وجود توده در سینه ها نشان از سرطان سینه دارد. اما تشخیص این توده ها کار ساده ای نیست. در این حالت پستان از حالت گرد خارج شده و بیضی شکل می شود. برخی از زنان مبتلا به سرطان سینه نیز تغییر سینه و رشد آن را از یک طرف گزارش داده اند. برخی نیز پس از استفاده از سوتین می توانند متوجه تغییر ظاهر سینه ها شوند.

بهترین راه برای تشخیص تغییراتی که با درد یا احساسات عجیب و غریب همراه نیست، یادگیری در مورد ظاهر و اندازه سینه است. برای این کار توصیه می شود جلوی آینه ایستاده و سینه ها را همزمان با هم مشاهده کرده و ساختار آن ها را بررسی کنید. از همه نظر سینه را چک کنید. با دو دست وزن آن ها و همچنین خاصیت کشسانی پوستشان را بررسی کنید.

همچنین ببینید

کاهش وزن با تمرین های هیت

تمرین های هیت یک تمرین ساده برای کاهش وزن ساده و سریع

کاهش وزن با تمرین های هیت روشی ساده برای تناسب اندام شما در خانه است. …

دیدگاهتان را بنویسید