مجله گل گیس

چند سوال و جواب در مورد آکنه و جوش

All About Acne
loading...

چرا در برخی از افراد آکنه بعد از ۲۰ سالگی نیز مشاهده می شود؟

در حقیقت بروز آکنه در نوجوانان به دلیل تغیرات هورمونی است. گاهی این اختلالات و تغییرات در افراد بزرگسال نیز به وجود می آید مانند زمان قاعدگی و یا بارداری. در چنین مواقعه ای آکنه در افراد بزرگسال نیز دیده می شود.

آیا آرایش کردن می تواند عاملی برای به جود آمدن آکنه باشد؟

بله. در واقع، هر چیزی که شما بر روی صورت خود قرار می دهید پتانسیل این را دارد که منافذ پوست را مسدود کند. در اینگونه موارد برای آرایش از لوازم آرایشی بدون روغن، ضد آفتاب، و سایر محصولات محافظ پوست استفاده شود. همچنین بهتر است برای آرایش از لوازم آرایشی با پایه پودر به جای پایه کرم استفاده کنید.

کار من پر استرس است. آیا این استرس می تواند یک عامل در به وجود آمدن آکنه باشد؟

استرس علت اصلی آکنه نیست اما در اغلب موارد، آکنه شما ممکن است سطح استرس شما را افزایش دهد. درمان موثر آکنه ممکن است به کاهش استرس شما کمک می کند. با این حال، در برخی افراد، استرس می تواند آکنه را بدتر کند. اگر فکر می کنم استرس باعث شیوع بیماری در شما می شود، روش های ساده، مانند تمرین تنفس عمیق و یا حتی مدیتیشن، می تواند استرس را تسکین دهد.

حقیقت اصلی در مورد شکلات و آکنه چیست؟

هیچ مدرک علمی وجو ندارد که ثابت کند خوردن شکلات، شکر، و یا مواد غذایی چرب باعث آکنه می شود. با این حال، اگر فکر می کنید که غذاهای خاصی باعث جوش در شما می شود، از خوردن آنها اجتناب کنید.

آکنه عمیق یا کیست چیست؟

آکنه عمیق-کیست بسیار دردناک است و درمان طولانی دارد. فولیکول های عمیق در زیر سطح پوست را آکنه عمیق گویند. روش های درمان بسیاری وجود دارد گاهی برای درمان قرص آنتی بیوتیک تجویز می شود . کورتیکواستروئیدها ممکن است التهاب آنها را آرام کند. کرم موضعی با رتینوئیدها نیز ممکن است کمک کننده باشد. این آکنه ها را هرگز با انگشتان فشار ندهید. این کار می تواند آکنه و علت زخم را بدتر کند.

انواع آکنه کدام است؟

دو نوع کلی از آکنه وجود دارد:
کومدون – دانه های سرسیاه و سر سفید
ضایعات التهابی – پاپول (جوش)، جوشهای چرکی، و یا گره یا کیست

متخصص پوست می تواند یک درمانی منحصر به فرد برای آکنه شما با توجه به نوع پوست در نظر گیرد.

آیا آکنه می تواند ناشی از کم خونی باشد؟

ارتباط بین کم خونی، کمبود آهن، و آکنه اثبات نشده است. با این حال، دانشمندان بر این باورند کم خونی احتمالا علت واقعی آکنه نیست. در عوض، مصرف روی بیش از حد برای درمان آکنه ممکن است کم خونی ایجاد کند.

تا چه سنی خطر آکنه وجود دارد؟

به طور معمولی با بالا رفتن سن، احتمال جوش زدن کمتر می شود. مطالعات نشان داده برای زنان بالای ۴۴ سال و یا با یائسته شدن آنها جوش ها متوقف می شوند.

بهترین راه برای درمان آکنه چیست؟

کرم درمان با بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک، یا اسید آلفا هیدروکسی اولین درمانی است که پزشکان امتحان می کنند. رتینوئیدها – کرم مبتنی بر ویتامین – نیز در درمان موثر است.

در مراحل بعدی پزشکان معمولا دارو های قوی تر مانند آنتی بیوتیک ها، رتینوئیدها دهان، مسدود کننده آندروژن، و قرصهای ضد بارداری با دوز پایین تجویز می کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از آکنه چیست؟

سه پیشنهاد و راه حل برای جلوگیری از آکنه وجود دارد اول آنکه از دست زدن به صورت اجتناب کنید این کار باعث می شود باکتری های سطح پوست بیشتر شود. دوم از محصولات آرایشی بدون روغن و چربی استفاده شود و سوم هر شب با یک جسم نرم مانند نوک انگشتان (نه لیف حمام و اسفنج) با یک پاک کننده غیر ساینده صورت را شست و شو دهید.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.