درمان سلولیت
درمان سلولیت

تصاویر، علل و درمان سلولیت

سلولیت چربی هایی است که در شکم، باسن، و ران ها ایجاد چال و ناهمواری می کنند و اغلب در زنان مسن دیده می شود. اگر سلولیت cellulite بر اثر بالا رفتن سن ایجاد شود یک امر طبیعی است اما وجود این گونه چربی به دلیل ایجاد پوست پرتغالی در خانم های کم سن غیر طبیعی می باشد. در این مطلب می خواهیم نگاهی متفاوت به این مشکل داشته باشیم، تصاویر، علل و درمان سلولیت را نیز بیان کرده و اطلاعات مفیدی از آن در اختیارتان قرار دهیم.

علائم سلولیت

سلولیت، به طور کامل از سلول های طبیعی چربی تشکیل شده است و لزوما نشانه ای از چاقی، عدم فعالیت یا بیماری نیست. از آنجا که زنان، چربی های زیر جلدی تر (زیر پوستی) نسبت به مردان دارند، منطقی است که انتظار وجود سلولیت در زنان بیشتر باشد. علائم وجود سلولیت در بدن ایجاد پوست برآمده و به اصلاح پرتغالی شکل می کند.

تصاویر، علل و درمان سلولیت
تصاویر، علل و درمان سلولیت

علل سلولیت

تصویربرداری غیر تهاجمی جدید همراه با فن آوری های دیجیتال ۳D نشان می دهد که چگونه سلولیت به مانند رسوبات چربی در بین الیاف کلاژن می نشیند و ایجاد می شود. پوست در مناطقی که دچار سلولیت هست، شکلی متفاوت از لوبول های چربی دارد و بیشتر سطح پوست ناهموار است. چرا این اتفاق می افتد هنوز مشخص نیست. حتی زنان بلند و باریک در شرایط فیزیکی بسیار عالی می تواند سلولیت داشته باشند.

تصاویر، علل و درمان سلولیت
تصاویر، علل و درمان سلولیت

عوامل خطری که در کنترل شما نیست

زن بودن عامل خطر عمده برای سلولیت است. سلولیت در زنان بزرگسال با اضافه وزن بعد از بلوغ آشکار می شود. همچنین تغییرات هورمونی مانند حاملگی یا یائسگی می تواند باعث ایجاد سلولیت شود.

کدام روش درمان سلولیت ؟

در بررسی درمان های جدید بالقوه برای سلولیت، باید در ارزیابی کیفیت هر مطالعه و نتایج آن دقت نظر داشت. از آنجا که بسیاری از درمان های مختلف سلولیت در دسترس وجود دارد، به نظر می رسد که هیچ یک از درمان ها به طور قابل توجهی بهتر از دیگری نباشد. در هر حال پیشگیری از افزایش سلولیت ممکن است. مقدار زیادی استراحت، خوردن یک رژیم غذایی شامل میوه ها، سبزیجات، آجیل و غلات سبوس دار، همراه با یک رژیم ورزشی سازگار، یک راه طولانی مدت در کنترل ظاهر سلولیت است. در ادامه به بررسی برخی از روش های درمان سلولیت و تایید و رد علمی آنها می پردازیم.

برنزه کردن

برخی بر این باورند که برنزه کردن پوست با دستگاه سلوردام یا نور خورشید می تواند به درمان سلولیت کمک کند. اما این حقیقت ندارد. این روش ها حتی ممکن است ایجاد مشکلات خطرناکی مانند سرطان پوست کنند.

کاهش وزن و سلولیت

به نظر می رسد از دست دادن وزن همیشه به بهبود ظاهر سلولیت کمک می کند. اما در برخی افراد، کاهش وزن می تواند ظاهر آن را بدتر کند.

تصاویر، علل و درمان سلولیت
تصاویر، علل و درمان سلولیت

کرم رتینول و Methylxanthine

بعید است استفاده از یک کرم در سطح پوست  بتواند بر سلول های چربی در زیر پوست تاثیر گذاشته و یا به کاهش تولید سلولیت منجر شود و یا هیچ مدرکی قانع کننده ای وجود ندارد که کرم های حاوی کافئین، آمینوفیلین، تئوفیلین می توانند به کاهش سلولیت منجر شوند.

تصاویر، علل و روش های درمانی سلولیت
تصاویر، علل و روش های درمانی سلولیت

کرم گیاهی

کرم های گیاهی که تولید کنندگان آنها ادعا می کنند می تواند ظاهر سلولیت را بهبود بخشد نیز از کاستی همان درمان موضعی رنج می برند. هیچ مطالعه علمی که اثبات کند آنها می تواند عمیقا به پوست نفوذ کرده و یک اثر مشخص ایجاد کنند وجود ندارد. با این حال، برخی از کرم ها، حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند واکنش های آلرژیک در برخی از افراد ایجاد کند.

ماساژ و ساکشن

استفاده از دستگاه های ماساژ و ساکشن نمی تواند منجر به بهبود پایدار سلولیت شود. با این حال، FDA برای کاهش موقت سلولیت این روش را تایید می کند. در این روش زمانی که درمان را متوقف کنید، به احتمال زیاد سلولیت باز خواهد گشت. از طرفی استفاده از این دستگاه ها بعید است مضر باشند پس اگر تجربه لذت بخشی از آنها دارید می توانید برای درمان موقت از آنها استفاده کنید.

تصاویر، علل و روش های درمانی سلولیت
تصاویر، علل و روش های درمانی سلولیت

فرکانس رادیویی

این روش با ایجاد گرما و انتقال امواج رادیویی به لایه های زیرین پوست به بهبود سلولیت کمک می کنند به همین خاطر روش  بسیار محبوبی است. درمان موقت به وسیله این روش اثبات شده اما درمان قطعی توسط آن، موضوع مورد بحث است.

لیزر

نور لیزر می تواند برای از بین بردن سلول های چربی نیز استفاده شود این روش نیز مانند دو روش قبل یک درمان موقت خوب است اما تاثیرات بلند مدت آن در دست بررسی است.

لیپوساکشن

این روش درمان توصیه نمی شود چون می تواند در برخی از موارد ظاهر سلولیت را بدتر کند.

Subcision

این یک روش جراحی است که در آن بافت لیفی پوست توسط یک سوزن قطع شده، و سلول های چربی آزاد می شوند و در نتیجه آزاد سازی چربی ها، ظاهر سلولیت بهبود می یابد. تا کنون، هیچ مطالعات علمی بر روی تاثیر این روش انجام نگرفته است.

تصاویر، علل و روش های درمانی سلولیت
تصاویر، علل و روش های درمانی سلولیت

مزوتراپی

مزوتراپی یعنی تزریق مواد شیمیایی به داخل چربی که باعث حل شدن آنها می شود. با این حال، تزریق ماده به محل دقیقی که در آن سلول های چربی که باعث سلولیت شده اند قرار دارد مشکل خواهد بود.

بستن نقاط دارای سلولیت

بستن مناطقی از بدن که دارای سلولیت هستند با باند های سفت و محکم نمی تواند اثر کوتاه مدتی داشته باشد. چون پس از چند ساعت، و پس از باز کردن باند، بدن به شکل اولیه خود باز خواهد گشت. به هر حال بستن و پوشیدن لباس ها تنگ می تواند در کاهش سلول های سلولیت موثر باشد.

پس درمان سلولیت چیست؟

هیچ درمان اثبات شده دقیق پزشکی برای سلولیت نیست. شما تنها با ورزش، رژیم غذایی و شیوه زندگی مناسب می توانید سلولیت را تا حد زیادی کاهش دهید. این کار نه تنها باعث درمان سلولیت و زیبایی بدن شما می شود بلکه کیفیت زندگی و طول عمر را نیز بالا می برد.

همچنین ببینید

کاهش وزن با تمرین های هیت

تمرین های هیت یک تمرین ساده برای کاهش وزن ساده و سریع

کاهش وزن با تمرین های هیت روشی ساده برای تناسب اندام شما در خانه است. …

دیدگاهتان را بنویسید