مجله گل گیس

اصول بارداری و زایمان راحت

اصول بارداری و زایمان راحت
loading...

همانطور که در مطالب پیشین منتشر شده در مجله گل گیس با عنوان باید ها و نباید های دوران بارداری قول داده بودیم امروز با مطلب اصول بارداری و زایمان راحت که شامل نکات کلیدی برای شما عزیزان از دیدگاه طب سنتی توسط خانم دکتر ملیحه تبرایی است، هستیم.

ورزش های دوران بارداری

 مادران باردار باید از فعالیت های سنگین بدنی و حالت جهش و پرش بپرهیزند. البته میزان فعالیت زن باردار به وضعیت جسمی وی قبل از بارداری بستگی دارد. اگر مادر قبلاً ورزش می کرده است می تواند فعالیت خود را ادامه دهد به شرطی که ورزش سنگین و شدید نباشد و به جنین وی ضربه ای وارد نشود. در طب سنتی پیاده روی و ورزش برای خانم های باردار توصیه می شود حتی یکی از راهکارهای رفع حالت تهوع و استفراغ، پیاده روی است. ورزش های آبی نیز مفید است.

اصول بارداری و زایمان راحت
اصول بارداری و زایمان راحت

تغذیه و ویار دوران بارداری

به عنوان مثال در طب سنتی مصرف فلفل، مواد غذایی تلخ و تند برای این دوران تجویز نمی شود. از مصرف آب و مایعات وسط غذا و دو ساعت بعد از صرف غذا نیز باید پرهیز کرد. این متخصص در بخش دیگری از سخنان خود درباره ویار دوران بارداری نیز توضیحاتی می دهد و می گوید: گفته می شود که ویار دوران بارداری در واقع دفع فضولات بدن است و تا جایی که مشکلی ایجاد نکند نباید جلوی آن گرفته شود. اما اگر شدید و طولانی و امکان سقط وجود داشته باشد توصیه هایی شده است از جمله مصرف رب سیب، به، زنجبیل به شکلی که مصرف آن ضرری نداشته باشد.

طب سنتی نشستن در لگن آب حاوی گیاهان خاص را در ماه های آخر بارداری توصیه می کند تا زایمان راحت تر باشد. حتی توصیه می شود زن باردار نزدیک وضع حمل بیشتر استحمام کند.

سلامت بهداشتی و اصول سفر کردن در دوران بارداری

ماساژ دست و پا، گرم نگه داشتن زیر دنده ها با پارچه لطیف از جمله توصیه های طب سنتی برای زنان باردار است.از نظر طب سنتی رشد جنین در دمای مناسب (گرما) انجام می شود. از آنجا که جنین در حال رشد است مادر باردار باید پهلوهای خود را گرم نگه دارد. در موارد خاص اگر مادر دچار فشار خون شود و حتی صورت و دست های وی ورم کند، باید معاینه و پروتئین ادرار وی اندازه گیری شود. اگر مادر مشکلی نداشته باشد این ورم ها جزو ورم های شایع در دوران بارداری محسوب می شود.

مالیدن آب نمک به اندام متورم و ضماد بعضی گیاهان مفید است.به بهداشت و نظافت پوست و مو نیز در این دوران باید توجه شود. از آن جا که ممکن است ترشحات زنانه افزایش یابد نیاز به نظافت بیشتر است. همچنین توصیه می شود از لباس های نخی و گشاد استفاده شود. اگر قرار است که زن باردار سفر کند، نباید مدت طولانی بنشیند و بی حرکت باشد بلکه هر دو ساعت یک بار باید از خودرو پیاده شود و چند قدمی راه برود. در این زمینه بهترین زمان سه ماهه دوم یعنی از ماه چهارم تا ششم است و در مواردی که خانم لکه بینی و یا احتمال سقط دارد بهتر است مسافرت نکند.

اصول بارداری و زایمان راحت
اصول بارداری و زایمان راحت

پیشنهاد طب سنتی برای آرامش روانی دوران بارداری

در طب سنتی تأکید می شود که خانم باردار و شیرده نباید هم و غمی داشته باشد. زیرا موادی که در شرایط عصبانیت و غم و اندوه در خون آزاد می شود بر جنین موثر است حتی شادی و هیجان بیش از حد نیز توصیه نشده است همان طور که در زمینه تغذیه توصیه به رعایت تعادل است در بروز احساسات و عواطف نیز باید متعادل بود. در این زمینه بر مشاهده مناظر زیبا و طبیعت تأکید شده است.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.