مجله گل گیس

لاک زدن زیاد شما را چاق می کند

شاید لاک زدن یکی از علایق شما باشد در این صورت این هشدارها را جدی بگیرید. محققان دانشگاه دوک و کار گروه محیط زیست در آمریکا به این نتیجه رسیده اند که لاک زدن عوارض دارد علی الخصوص برای کسانی که اغلب ناخن هایشان لاک دارد و مدام رنگ آن را نیز عوض می کنند. اما یک نتیجه جالب در تحقیقات به دست آمده که نشان می دهد لاک زدن زیاد شما را چاق می کند مراقب باشید. خلاصه این تحقیقات را در ادامه این مطلب بخوانید.

تری فنیل فسفات، یا TPHP موجود در لاک باعث می شود ناخن انعطاف پذیر تر و با دوام شود از این ماده در پلاستیک و فوم نیز برای جلوگیری از آتش سوزی استفاده می شود این ماده ارتباط اثبات نشده ای با ناباروری دارد. مطالعه جداگانه نشان داده که TPHP مختل غدد درون ریز است این به این معنا است که در بدن اختلالات هورمونی ایجاد کرده به طوری با آزمایش آن بر روی حیوانات مشکلات تولید مثل در آنها را تشدید کرده است.

لاک زدن زیاد شما را چاق می کند
لاک زدن زیاد شما را چاق می کند

نظریه ای در پی این آزمایشات به وجود آمد که بیان می کند این ماده به دلیل ایجاد همین اختلالات هورمونی می تواند موجب افزایش وزن در انسان شود اما برای اثبات آن نیاز به تحقیقات بیشتری بود به همین دلیل دانشمندان ۳۰۰۰ نمونه لاک را از برند های مختلف جمع آوری کرده و متوجه شدن در ۴۹% آنها TPHP وجود دارد. ( این ماده یکی از مواد موجود در لاک پاک کن ها نیز هست. ) این تحقیق با استفاده از نظریه ای که می گوید به احتمال زیاد جذب مواد در بدن زنان بیش از مردان است، اثبات می کند TPHP می تواند بیشتر جذب بدن زنان شود.

تحقیقات تاثیرات لاک زدن زیاد چگونه انجام گرفت؟

در این تحقیق قبل از انجام آزمایش ادرار توسط شرکت کنندگان به ناخن های آنها لاکی که حاوی ۱٪ از TPHP بود، زده شده سپس دو تا شش ساعت بعد از لاک زدن، از ۲۶ نفر از این افراد آزمایش ادار گرفته شد که نشان داد سطح دی فنیل فسفات، یا DPHP ( یک ماده شیمیایی که نشان دهند TPHP است ) بیش از حد طبیعی است. تحقیقات به این جا ختم نشد بین ۱۰ الی ۱۴ ساعت پس از لاک زدن از باقی شرکت کنندگان آزمایش گرفته شد که نشان داد سطح این ماده در بدن آنها ۷ برابر بیشتر شده است. حتی زمانی که شرکت کنندگان از عینک و ماسک در زمان لاک زدن استفاده کردند باز هم این نتایج به دست آمد.

به همین منظور فراخوانی توسط کار گروه های محیط زیست در کشور آمریکا منتشر شده است که از شرکت های تولید کننده لاک درخواست شده این ماده را از مواد اولیه تولید لاک حذف کنند همچنین این کارگروه لیستی از شرکت هایی که لاک هایشان حاوی این ماده است در سایت خود منتشر کرده است.

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.