مجله گل گیس

شله زرد نذری ماه محرم برای ۵۰ نفر

شله زرد نذری ماه محرم برای ۵۰ نفر
loading...

شله زرد نذری ماه محرم برای ۵۰ نفر

طرز تهیه:
۱٫ برنج را از شب خوب شسته و با کمی آب سرد خیس کنین.( استفاده از نیم دانه هم به دلیل لعاب دادن خیلی مناسب می باشه) . به اندازه ۷ برابر برنج ، آب داخل ظرف مناسب بریزید و روی حرارت زیاد قرار بدید تا بجوشد ، آب برنج را خالی کنین و برنج را داخل آب در حال جوش بریزید. منتظر شوید تا دوباره آب جوش آید و بعد حرارت زیر قابلمه را کم کنین و بذارید برنج خوب مغز پخت شده و باز می شه. ( حدود ۲ ساعت کافیست ) . برنج در حال پختن را زیاد هم نزنید ، در حد یکی دو بار جابجا کردن برنج و مطمئن شدن از ته نگرفتن آن کافیست.

۲٫نبات و شکر را در ظرفی بریزید و کمی آب جوش روی آن بریزید و کنار بذارید تا شکر و نبات داخل آب حل می شه. می توانید برای تسریع حل شدن ، قابلمه را روی حرارت بذارید و هم بزنید تا شکر و نبات داخل آب حل می شه. بعد این محلول را صاف کنین تا ناخالصی شکر و نخ های نبات گرفته می شه. محلول را به برنج پخته شده اضافه کنین و کمی هم بزنید تا برنج و محلول شکر به خوبی مخلوط می شه. اگر احساس کردید شله زرد شما سفت است ، میتو انید به اندازه یک تا دو پیمانه آب جوش اضافه کنین تا غلظت دلخواه به دست آید.

 

شله زرد نذری ماه محرم برای ۵۰ نفر
شله زرد نذری ماه محرم برای ۵۰ نفر

 

۳٫ بعد از اینکه شله زرد کمی غلیظ شد ، زعفران ، گلاب و ۵۰۰ گرم خلال بادام را به آن اضافه کنین و مرتب هم بزنید. بعد از ریختن شکر باید همزدن را به طور مرتب انجام بدید تا ته نگیرد. بعد از هم زدن مداوم شله زرد ، درب ظرف را بذارید و روی حرارت خیلی ملایم بذارید ۳۰ دقیقه حرارت ببیند.

۴٫ وقتی شله زرد کاملا جا افتاد حرارت زیر ظرف را خاموش کنین و یک دم کنی روی آن بذارید و به مدت ۴۵دقیقه در جایی گرم تر از دمای محیط قرار بدید تا دم بکشد و بعد از این مدت شله زرد را در ظرف مناسب بریزید و با دارچین و خلال بادام و بعدته روی آن را تزئین و سرو کنین.

 

شله زرد نذری ماه محرم برای ۵۰ نفر
شله زرد نذری ماه محرم برای ۵۰ نفر

 

 
نکته :
۱٫ برای سهولت در نتیجه می تونید از برنج نیم دانه استفاده کنین که در آن صورت باید کمی برنج نیم دانه را دو برابر میزان معمولی در نظر بگیرید.

۲٫ اندازه شکر و در واقع شیرین بودن طعم شله زرد به ذائقه افراد بستگی داره ولی به طور معمول اندازه شکر تقریبا دو برابر اندازه برنج در نظر گرفته میمی شه و بهتر است شکر را قبل از استفاده در شله زرد ، در کمی آب حل کرده و صاف کنین تا دانه های شکر کاملا در شله زرد حل شده و ناخالصی نداشته باشه.

۳٫ دقت کنین قبل از باز شدن کامل برنج ، شکر را به آن اضافه نکنین چون باعث خام ماندن مغز برنج میمی شه.

۴٫ برای دم کردن زعفران به طور معمول یک قاشق چایخوری زعفران را در یک استکان آب جوش دم میکنن ، ولی بهتر است برای شله زرد کمی کمی زعفران خشک را افزایش بدید.

 

 

مواد لازم:

برنج ایرانی / ۱۰پیمانه
شکر / ۱۰ پیمانه
نبات خرد شده / ۱۰پیمانه
گلاب / ۱۰پیمانه
آب / ۷۰ پیمانه
زعفران پودر شده / ۱۰قاشق چایخوری
خلال بادام / ۵۰۰ گرم
خلال بعدته و بادام / برای تزئین
پودر دارچین / برای تزئین
کره ۲۰۰ گرم

پودر هل ۵ قاشق غذاخوری

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.