مجله گل گیس

معجزه موز برای زیبایی و سلامت

Bananas properties

امروزه تقریبا ۱۰۰۰۰ سال است که بشر توانسته رابطه ی مفید این میوه را با جسم خود کشف کند و به کشت و پرورش این معجزه ی طبیعت همت گمارد. شاید تفکر عده ای از موز فقط وجود نشاسته در آن باشد  اما باید گفت که این میوه دارای بیو شیمی پیچیده می باشد. موز در واقع شامل دوپامین کاتکول آمین و نور اپی نفرین( مسبب اصلی ترشح هورمون های هیجان و شادی) است. البته اعتقاد بسیاری از کارشناسان تغذیه بر این است که موز با استفاده از مسیر بیوسنتز به کاهش استرس و دفع عفونت کمک شایانی می کند. حتی در ادبیات پزشکی از کشف مواد مخدر ناپروکسن و دفع سرتونین در موز سخن به میان آمده و کارشناسان مسئول گیاهان دارویی در جدیدترین یافته‌های خود نشان دادند موز در رفع عفونت مجاری ادرار و ناراحتی‌های گوارشی و نفخ شکم موثر است. مخلوط موز و عسل و مصرف منظم و مرتب آن در برطرف شدن تب و سرما خوردگی نیز بسیار مفید است.

Bananas properties
Bananas properties

خواص موز

 موز سبزضد اسهال است

موز سبز به دلیل دارای  مقادیر زیادی  نشاسته است که به هضم مقاوم هستند، اما در ترکیب با پکتین (نوعی ژلاتین گیاهی موجود در بافتش) به طور قابل توجهی نفوذپذیری روده و از دست دادن مایع در افراد مبتلا به حملات اسهال را کاهش می دهد و نتیجه ی آن به تسریع بهبودی اسهال حاد و طولانی مدت دوران کودکی به اثبات رسیده است.

 پوست موز جلوگیری کننده رشد غده پروستات است

پوست موز به سرکوب تستوسترون ناشی از بزرگ شدن غده پروستات کمک چشمگیری می کند.

عصاره ساقه موز سرکوب سنگ کلیه

عصاره آبی ساقه موز به سرکوب تشکیل اگزالات همراه سنگ کلیه در افراد مبتلا به سنگ کلیه کمک شایانی می کند.

اثر موز در محافظت از پوست در برابر آسیب های نور UV

آسیب های پوستی ناشی از نور UV-B ممکن استسبب کاهش خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته در پوست شوند، که با خوردن موز می توان این تخریب ها را به تاخیر انداخت.

موز دارای خواص ضد دیابتی است

اثر عصاره ریشه  موز در یک مدل تحقیقاتی در کاهش اثرات ابتلا به دیابت نوع ۱ مورد مطالعه قرار گرفته و طبق این تحقیقات وجود گلی بن کلامید ( ماده کاهش دهنده قند خون) در آن به اثبات رسیده و هم چنین موز کال دارای حاوی نشاسته هیدرولیز مقاوم به انسولین می باشد.

موز شامل انواع ترکیبات ضد عفونت است

ترکیبات بسیار زیادی مبنی بر اثرات ضد قارچی در موز به کشف رسیده که این تحقیقات با آزمایش بر روی بیماران مبتلا به زخم های عفونی به یقین تبدیل شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند مصرف موز برای بدن هیچ ضرری ندارد ولی مصرف بیش از حد آن باعث حالت سستی توام با خستگی می‌شود و حتی گاهی مصرف بیش از ۲ موز در روز باعث خواب عمیق، گنگی و بی‌حسی می‌شود.خوردن موز در پیشگیری از مسمومیت‌های غذایی موثر است و از ترش کردن جلوگیری می‌کند.حتی برای تسکین درد دندان موثر است و از ضد عفونی کردن دندان‌ها و نابود شدن باکتری‌ها درون سیستم گوارش پیشگیری می‌کند.

اگر کسی بعد از مصرف میوه، دچار مشکل‌های گوارشی شد، توصیه می‌شود از زنجبیل، زیره‌سبز و نبات استفاده کند. کمپوت میوه نیز می‌تواند تا حد زیادی مشکلات گوارشی را کاهش دهد.

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.