کوفته تبریزی آسان
کوفته تبریزی آسان

کوفته تبریزی آسان

این روزها که همه ی اعضا خانواده دور هم جمع هستند، بد نیست برای یادآوری خاطرات به سراغ غذاهای سنتی بروید. یکی از این غذاهای بسیار خوشمزه که یکم حرفه ایه کوفته تبریزی خودمونه، در ادامه با ما همراه باشید:

مواد لازم برای کوفته تبریزی :

گوشت چرخ کرده ۸۰۰ گرم

لپه ۳۰۰ گرم (پخته)

برنج ۲ قاشق غذا خوری (پخته)

پیاز ۳ عدد بزرگ

تخم مرغ ۳ عدد

آلو ۳ عدد

روغن ۲ قاشق غذاخوری

رب یک قاشق غذا خوری

نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار دلخواه

سبزیجات معطر دلمه در صورت دلخواه مقداری

طرز تهیه:

لپه را پخته و چرخ می‌کنیم یکی از پیازها را رنده کرده و با گوشت چرخ کرده مخلوط و لپه چرخ شده و برنج را که قبلا پختیم و یک عدد تخم مرغ و نمک و زردچوبه وفلفل را به آن اضافه می‌کنیم سپس همه مواد را با هم مخلوط کرده و خوب له می‌کنیم. برای اینکه کوفته خوب و نرمی داشته باشیم و باز نشود، باید خوب کوبیده شود. (با میکسر این مواد خیلی خوب و یکدست کوبیده و مخلوط می‌شوند)

مواد لازم کوفته تبریزی
مواد لازم کوفته تبریزی

دو عدد از تخم مرغ‌ها را می‌پزیم تا سفت شود و پوست کنده برای داخل کوفته‌ها آماده می‌کنیم. سه عدد آلو را هم قبلا در آب می‌خیسانیم. از مخلوطمان گلوله‌ای به اندازه یک پرتقال بزرگ بر می‌داریم و میان آن را باز می‌کنیم یکی از تخم مرغ‌ها را داخل آن می‌گذاریم و گلوله را با دست خوب گرد می‌کنیم که روی تخم مرغ پوشیده شود. داخل یکی دیگر از گلوله‌ها را سه عدد آلو می‌گذاریم و روی آن را می‌پوشانیم (با این کار درون دو عدد از کوفته‌ها تخم مرغ و دیگری آلو قرار دارد. از مغز گردو هم می‌توانیم برای داخل کوفته استفاده کنیم)

تهیه آب کوفته:

دو عدد پیاز باقیمانده را رنده کرده با ۵ – ۶ لیوان آب و کمی نمک و زردچوبه و دوقاشق غذاخوری روغن و یک قاشق هم رب مخلوط می‌کنیم و می‌گذاریم آب جوش بیاید و کوفته‌های آماده شده را به آرامی داخل آبی که در حال جوش است می‌گذاریم و حرارت را کم می‌کنیم تا کوفته‌ها به آرامی پخته شود. داخل آب کوفته اگه دوست داشته باشید می‌توانید چند دانه آلو بیندازید. بعد از اینکه آب کوفته را داخل ظرف کشیدید روی آن کمی دارچین بریزید.

جلوگیری از وارفتن کوفته تبریزی:

برای اینکه کوفته‌های شما در آب از هم نپاشد به این موارد توجه کنید

۱- قدری آرد و تخم مرغ به مواد آن بیافزائید.

۲- می‌توانید مقداری عدس خام را چرخ کرده و در موادتان از آن استفاده کنید.

۳- پس از گلوله کردن کوفته‌ها و قرار دادن در قابلمه، حرارت آتش را زیاد کنید تا بجوشد و سپس کم کنید تا به آرامی بپزد.

دیدگاهتان را بنویسید