مجله گل گیس

عوامل مخرب دندان ها را بشناسید

عوامل مخرب دندان ها را بشناسید
loading...

دندان های سالم و لبخند زیبا.  حتی اگر به طور مداوم مسواک بزنید و به دندان پزشک مراجعه کنید باز عواملی وجود دارد که می تواند سلامت دندان ها را به خطر بیاندازد. در این مطلب چند عامل که می تواند لبخند را زشت کند را خواهید شناخت. عوامل مخرب دندان ها را در زیر بشناسید.

نوشیدنی های ورزشی
در دهه گذشته، نوشابه های ورزشی به طور فزاینده ای محبوب شده اند، اما آنها یک از عوامل مخرب دندان ها می باشند.

تحقیقات علمی نشان داده است که سطح pH در بسیاری از نوشیدنی های ورزشی با توجه به غلظت بالای خود و وجود اجزای اسیدی، که به مینای دندان آسیب می زند، می تواند به سایش دندان ها منجر شود. علاوه بر این، در این نوشیدنی ها قند یکی از اجزای اساسی است که باکتری های اسیدی تولید می کند، که پس از آن به ترک و شکاف، ایجاد حفره و پوسیدگی دندان را می انجامد.

آب بطری

به طور معمول آب حاوی فلوراید مفید برای دندان است که کل ساختار دندان را در برابر پوسیدگی و ترویج remineralization که در ترمیم پوسیدگی زود قبل از آسیب کمک می کند مقاوم می کند. در آب بطری مقدار بسیار کمتری فلوراید وجود دارد و تاثیر آب معمولی را ندارند.

دیابت

دیابت مقاومت بدن را در برابر ابتلا به عفونت کاهش می دهد، به طوری که شما در معرض خطر بیماری های لثه می باشید. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و نظارت بر قند خونمی تواند به کاهش اثرات مخرب دیابت کمک کند. دیابت به طور مستقیم به بیماری پریودنتال مرتبط است، بنابراین مراجعه به دندانپزشک و کنترل تری گلیسیرید خود و سطح کلسترول به صورت منظم نیز حیاتی است.

تنباکو

سیگار کشیدن دندان ها را زرد می کند اما تاثر آن بسیار مخرب تر از زردی دندان است. سیگار می تواند گلو و ریه را دچار مشکل کرده و حتی به سرطان دهان و مرگ منجر شود. علاوه بر این، توتون و تنباکو به شکل یک فیلم چسبنده بر روی دندان ها، که محل تجمع باکتری ها و ترویج تولید اسید سمی تحریک کننده، که هر دو باعث التهاب لثه، پوسیدگی دندان و از دست دادن آنها می شود، در خواهد آمد.

عوامل مخرب دندان ها را بشناسید
عوامل مخرب دندان ها را بشناسید

بارداری

در هنگام بارداری برای مراقبت از دندان ها و لثه خود برنامه منظم داشته باشید.، مطالعات نشان می دهد ارتباط بین بیماری های لثه درمان نشده و تولد نوزادان کم وزن و زودرس مستقیم است. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، به ویژه در استروژن و پروژسترون، می توانید التهاب لثه به همراه داشته باشد و خطر عفونت را بالا ببرد. برای کاهش خطرات صبح ها با خمیر جوش شیرین لثه ها را ماساژ دهید.

قرص های کاهش وزن

یکی دیگر از عوامل مخرب دندان ها ، قرص های کاهش وزن است آنها با کاهش جریان بزاق، باعث خشکی دهان می شوند و شما را در معرض خطر بیماری های لثه، پوسیدگی دندان، ایجاد حفره ها و ناراحتی قرار می دهد. یک رژیم غذایی متعادل و ورزش بی خطر ترین راه برای از دست دادن وزن و محافظت از لبخند می باشند.

دندان های آسیاب

دندان های آسیاب و انتهایی می توانند در شکل ظاهری و حتی دردهای فک بیانجامند. در صورتی که شب ها دچار دندان قروچه هستید سعی کنید با استفاده از کنترل احساسات این بیماری را درمان کنید زیرا بر اثر دندان قروچه شبانه به دندان ها فشار وارد شده و شکل ظاهری آنها تغییر می کند.

آبنبات

برخلاف آنچه مامان ها می گویند شکر به طور مستقیم عوامل مخرب دندان ها نمی باشند، اما می تواند با تولید اسید،منجر به خرابی دندان شود این دقیقا همان عملی است که کربوهیدارت ها با دندان ها انجام می دهند.

بدترین چیزی که شما می توانید انجام دهید این است که زمان طولانی پس از مصرف شکر دندان ها و لثه خود رانشویید. خوردن هر مقدار از آب نبات و پس از آن مسواک زدن و نخ دندان بلافاصله اثر مخرب را کمتر می کند. در صورتی که نمی توانید پس از خوردن شکر بلافاصله مسواک بزنید خوردن پنیر، ماست و یا آدامس بدون قند می تواند به افزایش بزاق دهان و کاهش اسید کمک کند.

دهان خشک

دهان بدون بزاق، می تواند سریعتر از آن چه فکر می کنید به پوسیدگی دندان و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان کمک کند. نوشیدن مقدار زیادی آب، جویدن آدامس بدون قند ، استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید و یا خمیر دندان ضد پوسیدگی می تواند این خطر را کاهش دهد.

با توجه به عوامل ذکر شده به عنوان اصلی تری عوامل مخرب دندان ها ، باید یادآور شویم ده ها عامل دیگرنیز برای نابودی دندان و از بین بردن لبخند زیبا شما باشد پس برای حفاظت از لبخندتان این نکات را فراموش نکنید.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.