طرز تهیه چند مدل سالاد رژیمی
طرز تهیه چند مدل سالاد رژیمی

طرز تهیه چند مدل سالاد رژیمی

به نظر شما آیا سالاد ها فقط از سبزی جات و صیفی جات تشکیل شده است؟ کاهو، کلم، کلم پیچ، کرفس، هویج، خیار و … که بنا به دلایلی سفره هایمان را رنگین می کنند، تقریبا در ایران ما بیشتر سلاد های معروف را می شناسیم و از آنها استفاده می کنیم حتی در مهمانی های بسیار مهم نیز تنها چند نمونه از انواع سالاد ها که مشتری پروپا قرصی دارند زود تر از همه به پایان می رسند و بعضی از سالاد های ناشناخته تر برای ما ایرانی ها کمتر مورد توجه هستند و معمولا استقبال کمتری از آنها می شود در این مهمانی ها یا اندکی مورد استفاده قرار می گیرند و یا کاملا دست نخورده تا انتهای مهمانی باقی می مانند! و این برای میزبان بسیار ناراحت کنند خواهد بود که با صرف هزینه یک نوع سالاد برای مهمانی خود مهمانها به هیچ عنوان از آن استقبال نکنند و در نهایت جای آن در انتهای مهمانی سطل زباله ای باشد که واقعا تاسف بار خواهد بود.

سالاد های پر طرفدار کدامند؟

اما در کشور های دیگری مانند ایالات متحده آمریکا واژه سالاد تنوع بسیار چشمگیری را خواهد داشت، که گاهی یک لیست بلند بالا از انواع غذا های سرد را شامل می شود. در این کشور برعکس کشور عزیزمان ایران مردم به انواع غذا های سرد واژه سالاد را اطلاق می کنند که با تنوع دیوانه کننده ای از ترکیبات متنوعی از غذا هایی که سرد سرو می شوند رو به رو هستیم. این تنوع سالاد با لیستی از دلفریب ترین شکل های ارائه حتی به اشکال حیوانات و مجسمه های زیبا نیز ارائه می شوند و مسلما این نوع نگاه به سالاد باعث شده که انواع آن هر روز گسترده تر شود، و به راحتی مورد توجه مردم قرار می گیرد.

غذا هایی به زبان کالری ها

با اندکی باور و اطلاع از انواع پیش غذا هایی که بسیار خوش مزه و در عین حال کم کالری هستند. می توانیم برای خود یک ضیافت باشکوه و درخشان با انواع این غذا ها ترتیب بدهیم، که البته کم کالری نیز باشند و ما هم از خوردن آنها احساس نا مطلوبی نداشته باشیم. یک میزبان با سلیقه و دانا می تواند با انتخاب درست و به جای این نوع از غذا ها و البته بهتر بگوییم سالا ها و پیش غذا های متنوع از این نوع کم کالری هم باعث خشنودی ذائقه مهمانان خود شود و هم باعث رضایت خاطر کسانی که رژیم دارند و یا نگران چاق شدن خود هستند بشوند و هم در ارائه سبک نوینی از انواع غذا های متنوع از این دست شگفتی مهمانان خود را بر انگیزند. با این حال برای دانستن برخی از محبوب ترین سالاد ها و دسر های کم کالری با بخش غذایی مجله گل گیس همراه باشید.

پیش از صحبت در مورد انواع دستورات این سالاد ها لازم به توضیح است که در ابتدای هر دستور غذایی مقداری که برای هر نفر مناسب است را ذکر کرده ایم. بدیهی است که با یک ضرب و تقسیم ساده می توان همان دستورات را برای تعداد بیشتر و یا کمتر از آنچه که ذکر شده است مورد استفاده قرار داد.

طرز تهیه چند مدل سالاد رژیمی
طرز تهیه چند مدل سالاد رژیمی

دلمه کرفس

مواد لازم برای دو نفر

چهار شاخه کرفس

دو قاشق پنیر سفید رژیمی ( کم چرب )

کمی فلفل سیاه به میزان دلخواه

چهار عدد زیتون سیاه

کمی نمک

طرز تهیه

شاخه های کرفس را با آب سرد بشویید و سپس به خوبی خشک کنید و با دقت به قطعات کوچک تقسیم کنید. این قطعات باید به اندازه ای باشند که به راحتی چند عدد از آنها در یک قاشق غذا خوری جا بشوند تا در هنگام سرو هر مهمان با یک قاشق غذا خوری یا یک چنگال بتواند محتویات کافی از سالاد را به دهان ببرد. زیتون ها نیز همانند کرفس ها بشوید و به اندازه های مساوی خرد کنید. هر دو را باهم مخلوط کنید. و بعد پنیر سفید را هم اضافه کنید. نمک و فلفل را هم به آن بزنید و سرد میل کنید.

( هر پرس از این نوع سالاد ساده و خوشمزه پنجاه کیلو کالری خواهد داشت )

سالاد کرفس با پنیر رکفورت

پنیر رکفورت پنیر کپک داری است که با شیر میش درست می شود. و در ایران نیز موجود است.

مواد لازم برای چهار نفر

یک شاخه کرفس

سه قاشق مربا خوری پنیر سفید رژیمی

بیست گرم پنیر رکفورت در ایران معروف به پنیر آملی

طرز تهیه

با دقت شاخه های کرفس را بشویید و اگر اندازه ساقه آن ضخیم است ابتدا آن را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید. . سپس شاخه های کوچک را با همان اندازه و شکل بگذارید. همه آنها را در آب سرد گذاشته و خیس کنید. تا کرفس ها خوب خیس بخورند، پنیر سید و پنیر رکفورت را با هم مخلوط کرده و به خوبی آنها را بزنید تا به شکل خمیر یکنواختی در آید. در انتها روی آن را با شاخه های کرفسی که خنک شده اند پر کنید.

( هر پرس از این سالاد خوش طعم و ساده معادل هفتادو پنج کالری انرژی دارد )

سالاد گل کلم

مواد لازم برای دو نفر

دویست گرم گل کلم کوچک تازه

بیست و پنج گرم نخود فرنگی خام

چهار قاشق سس کم کالری به جای این سس می توانید از ترکیب لیمو ترش، سس تارتار، سبزیجات معطر، )

طرز تهیه

گل کلم ها را از هم جدا کنید. در حالی که ساقه هی آنها را کوتاه می کنید، آنها را با دقت بشویید و در یک بشقاب بچینید و دور آنها را با نخود فرنگی ها احاطه کنید. با سس ترکیبی خودتان روی آنها سس بمالید.

( هر پرس از این سالاد مفید شصد کالری خواهد داشت )

سالاد خیار با سس جوجه

مواد لازم برای دو نفر

یک کیلو خیار

دو فنجان شیر کم چرب

یک قاشق سوپ خوری آرد

دو قاشق مربا خوری جعفری خرد شده

نمک و فلفل به میزان دلخواه

طرز تهیه

خیار ها را پوست بکنید و آنها را دو تکه کنید. تخم هایشان را جدا کنید و به تکه های بزرگ ببرید، و آنها را بیست دقیقه در آب جوش نمک دار بپذید. سپس در حالی که آنها را گرم نگه می دارید کنار بگذارید تا آب آنها برود. در طول این مدت آرد را در شیر مخلوط کنید و سس سفید درست کنید. سپس سس سفید را با زرده تخم مرغ مخلوط کنید. در موقع خوردن خیارها را سس بمالید. جعفری های خرد شده را روی آن بپاشید، این سالا را گرم میل کنید.

( هر پرس از این سالا صدو بیست و پنج کالری است )

سالاد رازیانه

مواد لازم برای دو نفر

دویست گرم رازیانه

صد گرم گوجه فرنگی

یک لیمو ترش چهار قسمت شده

سبزیجات معطر مقداری (به انتخاب شخصی تان)

طرز تهیه

رازیانه های پخته شده با آب را با گوجه فرنگی ها به تکه های خیلی باریک ببرید در یک بشقاب رازیانه ها و گوجه فرنگی ها را مخلوط کنید. بعد سبزی های معطر خرد شده را روی آن بپاشید. و در آخر لیمو ترش ها را روی آن فشار دهید میزان ترشی این سالاد به ذائقه تان بستگی دارد.

( این سالاد ساده در هر پرس معادل پنجاه کالری خواهد بود )

سالاد پنیر سفید با گیاهان معطر

مواد لازم برای دو نفر

دو برگ کاهو

یک قاشق چای خوری جعفری خرد شده

شصد گرم پنیر سفید رژیمی با بیست در صد چربی

کمی نمک به میزان دلخواه

نصف قاشق چای خوری موسیر

طرز تهیه

تمام مواد بجز کاهو را با دقت بهم بزنید تا به شکل خمیر یکنواختی در بیاید. سپس آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. و روی هر تکه کاهو بگذارید قبل از خوردن آنها را داخل یخچال بگذارید تا سرد میل شوند.

( هر پرس از این سالاد چهل کالری انرژی خواهد داشت )

دلمه کاهو با پنیر

مواد لازم برای سه نفر

کاهو یک عدد

صد گرم پنیر سفید رژیمی

پنیر رکفورت یا آملی چهل گرم

گوجه فرنگی دو عدد

هویج ریز رنده شده یک عدد

پیاز خرد شده یک عدد به دلخواه خودتان

نمک و فلفل به میزان دلخواه

طرز تهیه

برگ های کاهو را جدا کرده و با دقت بشویید. سپس آنها را چند دقیقه در آب جوش بجوشانید تا انعطاف پذیری پیدا کنند سپس آنها را آب کش کرده و به سراغ تهیه مواد میانی بیاید پنیر رکفورت، پنیر سفید، هویجها، گوجه فرنگی ها، و پیاز را با هم له کنید. نمک و فلف بزنید سپس داخل کاهو را با آن پر کنید و بپیچید. این دلمه را تا لحظه خوردن در یخچال بگذارید. ( بجای کاهوی پخته شده از کاهوی خرد شده هم می توان استفاده نمود )

( هر پرس از این سالاد نود و سه کالری به همراه خواهد داشت )

سالاد فلفل فرنگی مکزیکی

مواد لازم برای دو نفر

دویست گرم فلفل فرنگی ( منظور همان فلفل دلمه ای رنگی می باشد )

هویج صد گرم

سس خردل چهار قاشق

طرز تهیه

فلفل های رنگی را به برش های کمی ضخیم ببرید. سپس دانه هایش را به دقت در آورید فلفل ها را با هویج های ریز خرد شده مخلوط کنید. آنها را در یک بشقاب بریزید سپس با جعفری تزیین کنید و سس خردل را روی آن بمالید.

( هر پرس از این سالاد ساده هفتادو پنج کالری انرژی خواهد داشت )

سالاد دلقک

مواد لازم برای دو نفر

سیب یک نصفه متوسط

تخم مرغ آب پز یک عدد

لبو صد گرم

سس سرکه بالزامیک یک قاشق سوپ خوری

جعفری به دلخواه

طرز تهیه

لبو های پخته شده و سیب را به روقه های خیلی باریک ببرید. سپس تخم مرغ را حلقه حلقه کنید. حالا در یک ظرف سالاد خوری جعفری و لبو ها را بریزید و روی آنها را با تخم مرغ و سیب پر کنید. و روی همه مواد از سرکه بالزامیک و یا هر ادویه ای که دلخواهتان است بریزید.

( هر پرس از این سالاد دلقک شصد و پنج کالری )

سالاد تخم مرغ آب پز با سبزیجات

مواد لازم برای دو نفر

هویج پخته شده چهار عدد

شلغم پخته شده چهار عدد

خیار شور دو عدد

تخم مرغ آب پز دو عدد

گوشت پخته شده بدون چربی صد گرم

سبزی های معطر مقداری

طرز تهیه

سبزی های معطر را در آب گوشت بپزید سپس آنها را درون مخوط کن ریخته و به صورت یک پوره یکنواخت در بیاورید. حالا گوشت را به تکه های کوچک بریده و به آن اضافه کنید. سپس روی آن را با حلقه های تخم مرغ و خیار شور های بریده شده به شکل مربع های کوچک تزیین کنید. همه مواد را با دو قاشق سس مایونز کم کالری رژیمی بپوشانید. پیشنهاد می شود که این سالاد را سرد میل کنید.

( هر پرس از این سالاد خوش طعم دویست و پنجاه کالری خواهد بود )

سالاد قارچ و میگو

مواد لازم برای دو نفر

قارچ دویست گرم

میگوی پخته شده صد گرم

سرکه بالزامیک به مقدار دلخواه

طرز تهیه

قارچ ها را ورقه ورقه کنید و معمولی بپزید برای حفظ رنگ قارچ ها می توانید از مقداری آبلیمو استفاده کنید، سپس میگو هایی را که از قبل پخته و مزه دار کرده اید را به تکه های کوچک ببرید و با قارچ ها مخلوط کنید در این مرحله یک قاشق سرکه بالزامیک را به مواد اضافه کنید و مواد را هم بزنید. در نهایت روی سالاد را با چند میگوی کنار گذاشته شده تزیین کنید.

( هر پرس از این سالاد پر فایده نود کالری انرژی خواهد داشت )

سالاد مخلوط

مواد لازم برای دو نفر

پنجاه گرم ژامبون بارک بریده شده

پنجاه گرم زبان پخته باریک بریده شده

چهار حلقه باریک سوسیس دودی

نصف فنجان کلم سبز رنده شده

نصف فنجان کلم قرمز رنده شده

نصف فنجان کرفس و شلغم رنده شده

طرز تهیه

تمام مواد نام برده را با هم مخلوط کنید و سپس روی آنها را با سس کچاپ بپوشانید و سرد سرو کنید. و بهتر است این مواد را تا زمان سرو در یخچال نگاه دارید تا در هنگام خوردن سردی مطبوعی داشته باشند. این کار باعث می شود طعم های موجود در این سالاد بهتر در دهان شما احساس شوند.

( هر پرس از این سالاد مفید و مغذی و البته کم کالری معادل صدو هشتاد کالری خواهد بود )

همچنین ببینید

طرز تهیه گراتن و انواع آن

گراتن یک پیش غذای فرانسوی پر طرفدار است. این پیش غذا معمولا در یک ظرف …

دیدگاهتان را بنویسید