چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟
چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟

چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟

سلام طراوت هستم و امروز می خوام یک مطلب در مورد خانوم هایی بنویسم که با این عنوان شروع می شه چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟

طبق معمول در متن سعی کردم تا جای ممکن از گفتن واژه های غیر خودمونی استفاده نکنم و برای شما عزیزان بهترین مطلب ها رو آماده کنم مجله گل گیس و همکار های من توی بخش تحریریه مجله آرزوی خوشبختی برای شما دوستان می کنند و از همینجا هم به دوستانی که مطالب بنده رو با اسم یا بدون اسم من توی جاهای مختلف نت و مجلات دیگه انتشار می دن و حرفی هم از من نمی برن تشکر که نمی تونم بکنم ولی خسته نباشن حالا چه فرقی می کنه که دوستان بدونن نویسنده مطلب کیه این مهمه که این مطالب به دست خانوم ها برسه و ازش استفاده کنن.

توی این مطلب سعی دارم روش درست ضد عفونی نگه داشتن لوازم آرایشی رو براتون توضیح بدم

برای تمیز نگهداشتن یا ضد عفونی کردن لوازم آرایش چکار باید کرد؟

اگر لوازم آرایش را به دودسته تقسیم کنیم یک دسته آنهایی می‌شوند که اگر به آلودگی دچار شوند دیگه راه بازگشتی برای‌شان نیست و اگر به سلامت خود علاقه‌مندید چاره‌ای جز کنار گذاشتن آنها ندارید، بعد خیلی مواظب باشید که آلوده نشوند. اما دسته دوم لوازم آرایشی هستن که می تونید ضدعفونی کرده و دوباره آنها را مصرف کنین.

لوازم آرایشی که تمیز کردنشون غیر ممکن هست کدوم ها هستن؟

محصولات مایع مثل کرم پودرهای مایع بدون پمپ، کانسیلرهای مایع، برق‌ لب‌ها، خط‌چشم‌های مایع و ریمل‌ها . محصولات کرمی مثل کرم پودرهای کرمی،کانسیلرهایی کرمی، سایه‌های کرمی، خط چشم‌های ژلی، برق لب‌های تیوپی.

چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟
چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟

دسته دوم لوازم آرایشی

رژلب‌ها ، مدادها به طور کلی مثل مداد لب یا مداد چشم، خط چشم یا محصولاتی که از خودشان برس دارند (برس به آنها چسبیده و جزئی از آنهاست)، محصولات پودری فشرده مثل سایه چشم‌ها یا پن کیک‌ها و رژگونه‌ها و محصولات پودری غیر فشرده مثل فیکساتور.

روش کار چطوره؟

روش اول که برای کرم پودر ها مناسب هست

این نوع از لوازم آرایش خیلی راحت در معرض آلودگی قرار می‌گیرند، برای ضد عفونی کردن فقط کافی است با یک اسفنج یا قلم مو یا حتی دست کثیف آنها را لمس کنین، آن وقت است که میکروب‌ها به سرعت و با خوشحالی تمام وارد شیشه کرم پودر شما شده و به محیط مورد علاقه خود برای رشد و نمو دسترسی پیدا می‌کنن. در اینجاست که متاسفانه دیگه نمی‌ شه کاری برای کرم پودر مورد علاقه‌تان انجام داد تا دوباره قابل استفاده می شه. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از ورود آلودگی و راحتی استفاده و همچنین صرفه‌جویی در مصرف حتما از پمپ‌های مخصوص استفاده کنین چون در مقابل کارایی که دارند قیمت زیادی هم ندارند و خیال‌تان راحت است و علاوه بر حل مشکلات بهداشتی، در وقت و هزینه اضافه بخاطر دکتر بابت ناراحتی پوستی ایجاد شده ناشی از مصرف کرم پودر آلوده صرفه جویی ‌می شه و در عین حال شما را ازدردسر اینکه یکدفعه مقدار زیادی از کرم پودرتان بیرون بریزد و حیف و میل می شه خلاص می‌کنه. ولی اگر هنوز مایل به استفاده از این پمپ‌های خوب نیستید، حداقل مطمئن باشید که دست یا قلم آلوده کل کرم پودرتان را آلوده نکرده است بلکه کمی از آن را در جای تمیزی مثل ظروف کوچک‌تر و درب دار ریخته و از آن استفاده کنید.

خط چشم

به سادگی فقط کافی است سر(نوک) آنها را با یک دستمال کاغذی تمیز آغشته به الکل تمیز کنید.ضد عفونی کردن لوازم آرایش از این نوع به سادگی انجام می شه

برق لب‌ها، خط چشم‌های مایع و ریمل‌ها

برای ضد عفونی کردن لوازم آرایش از این گروه محصولات آرایشی که از خودشان برس دارند، توصیه ما این است که اصلا ریسک نکنید، چون همان‌طور که قبلا گفتیم این دسته هم اگر دچار آلودگی شوند راهی برای استریل کردن‌شان وجود نداره و تنها راه جلو گیری است. اگر فقط خودتان از آن استفاده می‌کنین که مشکلی نیست (یادتان باشه به‌خصوص ریمل‌ها را هر ۳ تا ۶ ماه عوض کنین) ولی کاری که آرایشگران محترم یا لوازم آرایشی‌فروشی‌های معتبر باید انجام دهند این است که از برس آنها استفاده نکنن. برای اطمینان خاطر از اینکه یک وقت احیانا کسی اشتباهی از آنها با برس خودشان استفاده نکنه برس‌ها را ببرید و از برس‌های یک‌بار مصرف استفاده کنین. فقط حتما توجه داشته باشید که این برس‌ها واقعا یک‌بار مصرف هستن. وقتی یک‌بار داخل مثلا تیوپ ریمل شد و به چشم مشتری زدیم دوباره نباید از همان برس استفاده کنیم چون آن وقت آلودگی‌ها از مشتری به مایع ریمل انتقال می‌یابد، بعد حتما برای هر بار استفاده از یک برس جدید استفاده کنین.

چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟
چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟

محصولات کرمی

اینها هم جزو گروهی هستن که اگر از آنها به خوبی مراقبت نمی شه و آلوده شوند بهتر است فراموش‌شان کرد چون دیگه میکروب‌ها داخل آن شده و کار زیادی نمی‌توان کرد ولی در صورتی که از آنها به‌خوبی مراقبت شده باشه کافی است با یک دستمال تمیز سطح صاف آنها را پاک کنین و با یک کاردک تمیز مقدار مورد نیازتان را بدون ایجاد چاله یا حفره در آنها بردارید تا سطح آنها همچنان صاف و تمیز برای استفاده بعدی باقی بماند که اگر احیانا آلودگی بود داخل نمی شه و در سطح بماند تا بتوانید سریع آن را تمیز کنین.

برق لب‌های

در ضد عفونی کردن لوازم آرایش از این دسته، بعضی‌ معتقدند که این نوع برق لب‌ها آلوده نمی‌شوند و اگر فقط سطح پلاستیکی آنها را که دارای سوراخی برای بیرون آمدن مایع داخل آن است تمیز کنن مشکل حل ‌می شه، در صورتی که اگر کمی دقت کنن متوجه می‌شوند که اضافه مایع آن دوباره به تیوب باز می‌بشه و آلودگی یا حتی پوسته‌های مرده لب را با خود به داخل می‌برد. بهترین راه حل برای استفاده در آرایشگاه‌ها این است که با استفاده از قلم‌مو‌های یک‌بار مصرف این کار را انجام بدید.

رژلب‌

ضد عفونی کردن لوازم آرایش از جمله رژلب‌ها خیلی ساده است. کمی الکل در یک لیوان تمیز بریزید و سر رژلب تان را داخل الکل کنین، چند ثانیه نگه دارید بعد خارج کرده و با دستمال کاغذی تمیز آن را به آهستگی خشک کنین یا به صورت افقی بذارید تا خشک می شه. (آن را عمودی نگه ندارید چون الکل به ته آن نفوذ کرده و رژلب به مرور زمان از ته می‌شکنه). داخل درب آن را هم اگر دوست داشتید می تونید با الکل تمیز کنید.

مدادهای آرایشی

ابتدا مدادتان را در الکل فرو کنین، چند ثانیه آن را نگه دارید، مدادتراش را هم با یک برس تمیز آغشته به الکل خوب تمیز کرده و مداد را بتراشید و دوباره در الکل کرده با دستمال خشک کنین. مطمئن شوید که کاملا خشک شده به‌خصوص اگر مداد چشم است و حالا با خیال راحت از این مداد استفاده کنین. همچنین می تونید در آنها را هم با الکل تمیز کنین.

سایه چشم‌ها و پنکیک‌ها و رژگونه‌ها

خبر خوب اینکه محصولات پودری جای زیاد خوبی برای رشد باکتری‌ها نیستند چون آنها برای رشد نیاز به محیط مرطوب دارند، مثل کرم‌ها یا محصولات مایع. برای تمیز کردن آنها می تونید لایه رویی را با دستمال تمیز کنین. بعضی مواقع دیده ‌می شه که روی این محصولات، مثلا پن‌کیک‌ها یک حالت سفت شده بدی به وجود می‌آید؛ دلیلش وجود روغن زیاد در پوست یا کرمی است که قبل از استفاده از پن کیک یا سایه چشم یا هر محصول دیگه ای از این دسته استفاده شده، به این صورت که روغن‌ها از طریق اسفنج یا هر وسیله دیگه ای که برای پن کیک استفاده ‌می شه از روی صورت به پن کیک انتقال می‌یابد یا از همه بدتر بعضا طلق مابین اسفنج و پودر را در همان اولین بار استفاده متاسفانه دور می‌ریزند، در صورتی که فلسفه وجود آن برای قشنگی نیست بلکه برای جلوگیری از انتقال آلودگی‌ها از اسفنج به پودر است. در مورد بعضی از انواع پنکیک نیز یک جای کاملا جداگانه برای اسفنج آن در نظر گرفته شده که متاسفانه بعضی‌ها حتی به خود زحمت نمی‌دهند که اسفنج را سر جایی که برایش تعیین شده قرار دهند و خوب نتیجه وجود آلودگی و سفت شدن و غیر قابل استفاده شدن آن محصول ‌می شه و تنها راه جلوگیری از این مورد تراشیدن آن لایه سخت شده پر از آلودگی هست.

پودرهای غیر فشرده

واقعیت این است که در مورد این محصولات هم کار زیادی از دست‌مان برنمی‌آید ولی همانطور که قبلا اشاره شد محصولات پودری زیاد جای خوبی برای رشد میکروب‌ها نیستند ولی برای تمیز نگه داشتن آنها بهترین راه این است که مقدار موردنیازمان را در یک دستمال یا هر ظرف تمیزی ریخته و از آن استفاده کنیم.

چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟
چطور لوازم آرایش رو ضد عفونی کنیم؟

نکته های بهداشتی وآرایشی

در صورت عدم نگهداری صحیح از لوازم آرایش‌تان و بی‌توجهی به نکات بهداشتی ممکن است به سلامتی شما خسارات جبران ناپذیری وارد می شه که در نتیجه نه تنها به زیباتر کردن شما کمک نکرده لوازم آرایش جزو وسایل شخصی ما به حساب می‌آیند بعد هرگز لوازم آرایش‌تان را با کسی شریک نشوید (حتی با خواهرتان) چون برای هر دوی شما خطرناک است. دلیلش خیلی ساده است که الان برای‌تان توضیح می‌دهیم؛ روی پوست هر کس یا به طور کلی در بدن هر کسی میکروب‌های مختلفی وجود داره که از هر شخص به شخص دیگه ای متفاوت است به همین دلیل وقتی شما لوازم آرایش‌تان را با کسی سهیم می‌شوید در واقع در باکتری‌های یکدیگه هم شریک می‌شوید که این ممکن است خیلی خطرناک باشه به‌خصوص در نواحی چشم ممکن است به عفونت‌های چشمی یا حتی جاهای بدتر ختم می شهبلکه به شما ضرر هم می‌رساند، بعد به نکات زیر خیلی توجه کنین و اهمیت بدید تا به جای زیباتر کردن خودتان به سلامتی‌تان خدشه وارد نکنین. بعد با توجه به این نکته متوجه می‌شویم که وحشتناک‌ترین کار ممکن این است که از تستر‌های مغازه‌های لوازم آرایشی استفاده کنیم که نمی‌دانیم چند نفر قبل از ما و با چه بیماری‌های پوستی آنها را امتحان کرده‌اند.

حسایت ها

حساسیت: حتما مطمئن شوید که لوازم آرایشی که استفاده می‌کنین قبلاً توسط شرکت سازنده تست شده باشه، چون حتی برخی مواقع با وجود انجام انواع تست‌های حساسیت بعضی‌ها خیلی حساس هستن و پوست‌شان به سرعت واکنش نشان می‌دهد (در این صورت اصلا از آن ماده یا محصول آرایشی استفاده نکنین) حالا چه برسد به اینکه کلا محصول مورد نظر تست نشده باشه. بهتر است با خرید برندهای معتبر خیال خود را از این بابت راحت کنین.
برای استفاده از محصولات کرمی که ظرف آنها به گونه‌ای است که باید انگشت را برای استفاده داخل آن کنید بهترین راه حل استفاده از یک قاشق یا کاردک تمیز است؛ به این صورت که مقدار کرم دلخواه را با کاردک از ظرف کرم مورد نظر بردارید و کف دست‌تون ریخته و از آن استفاده کنین، به این ترتیب دیگه آلودگی‌ها به داخل ظرف منتقل نمی‌شه.

ریمل ها رو دور بندازید

حتما یادمان باشه ریمل‌های‌مان را هر ۳ ماه یک‌بار یا اگر مصرف‌مان زیاد نیست حداکثر قبل از ۶ ماه عوض کنیم. شاید بعضی‌ها دلیل این کار را بدانند ولی شاید بعضی دیگه بپرسند چرا باید ریمل‌ها را اینقدر سریع عوض کنیم؟ دلیلش را برای شما توضیح می‌دهیم. در بین مژه های شما همیشه کمی باکتری وجود داره (و البته همان‌طور که همه ما می‌دانیم این مسئله از هر شخص به شخص دیگه متفاوت است) به‌خصوص اگر چشمان‌مان را نشسته باشیم، وقتی ما از ریمل‌مان استفاده می‌کنیم این باکتری‌ها از چشمان و مژگان ما به برس ریمل می‌چسبند و درنتیجه هر بار که ما این برس را داخل مایع ریمل‌مان می‌کنیم این باکتری‌ها آنجا جا خوش می‌کنن و خب چه محیطی بهتر از جایی تاریک و مغذی برای رشد و نمو آنها، در نتیجه با گذشت زمان تعداد آنها بیشتر و بیشتر ‌می شه، حالا قضاوت با خودتان است که تا چه مدت می‌خواهید از یک ریمل استفاده کنین .لوازم آرایش خود را تمیز و مرتب نگه دارید. آنها را در جایی نگذارید که خیلی گرد و غبار یا خاک می‌گیرد و حتما مطمئن باشید که بعد از اتمام کار در آنها را کاملا بسته‌اید. اسفنج‌ها، قلم‌مو‌ها و وسایلی از این قبیل که نیاز به شست‌وشو دارند را حتما بشویید.

همچنین ببینید

تاثیر جوش شیرین در رشد مو

تاثیر جوش شیرین در رشد مو

اکثر خانم ها آرزوی داشتن موهای ضخیم، بلند و پر پشت دارند. اکثر افراد از …

دیدگاهتان را بنویسید