بیماری ریفلاکس معده
بیماری ریفلاکس معده

بیماری ریفلاکس معده (قسمت سوم)

همانطور که در قسمت های قبل با هم مطالبی را راج به علائم رفلاکس معده، غذاها و آزمایشات مربوط به این بیماری خواندیم، امروز با آخرین بخش از این مطالب در خصوص روش های درمانی و راه های جلوگیری از ابتلا به این بیماری را مطالعه می کنیم.

ریفلاکس معده چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان این بیماری، پزشک دستورالعمل‌هایی در مورد تغییر رژیم و عادت‌های غذایی و استفاده از دارو به شما خواهد داد. داروهایی به اسم آنتی‌اسیدها می‌توانند برای درمان ریفلاکس معده مفید باشند. کار آن‌ها این است که مقدار اسید معده را کاهش می‌دهند. اما این داروها را فقط برای مدت کوتاهی باید استفاده کرد، زیرا دارای اثرات جانبی هستند (یعنی ممکن است به بدن آسیب برسانند) و به مدت طولانی هم نمی‌توانند مشکل را تحت کنترل داشته باشند.

برای مشکلات طولانی‌مدت، احتمالاً دکتر داروهای دیگری تجویز می‌کند که بعضی از آن‌ها اسید معده را کاهش می‌دهند و بعضی دیگر باعث تقویت ماهیچه‌های اسفنکتر شده و کمک می‌کنند که معده زودتر خالی شود. اگر هیچ‌کدام از این داروها موثر نبود، ممکن است بیمار برای درمان ریفلاکس معده به عمل جراحی نیاز داشته باشد، اما این کار همیشه هم لازم نیست.

بیماری ریفلاکس معده
بیماری ریفلاکس معده

چگونه می‌توانیم از بیماری ریفلاکس معده جلوگیری کنیم؟

اگر دچار بیماری ریفلاکس معده هستید، توصیه‌های زیر می‌تواند در کاهش علائم یا جلوگیری از آن‌ها به شما کمک کند:

• از غذاهایی که ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند، دوری کنید.

• سعی کنید تعداد وعده‌های غذایی را بیشتر کنید و در عوض، در هر وعده کمتر غذا بخورید.

• درست قبل از رفتن به رختخواب غذا نخورید. فاصله بین غذا خوردن و خوابیدن (یا دراز کشیدن) باید حدود ۲ تا ۳ ساعت باشد.

• موقع خوابیدن باید سرتان کمی بالاتر از بدنتان قرار بگیرد. استفاده از بالش شیب‌دار هم ایده خوبی است.

• لباس‌هایی که کمر تنگ دارند، نپوشید. کمربندتان را هم لازم نیست خیلی محکم ببندید.

  • معمولا فست فود ها و یا غذاهای سرخ شده مستعد کننده زمینه این بیماری هستند، پس از آنها دوری کنید.

• از دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشکتان با دقت پیروی کنید. گاهی اوقات کم کردن وزن برای درمان ریفلاکس معده موثر است. اما به یاد داشته باشید که هیچ‌وقت بدون مشورت با پزشک، یک رژیم غذایی را شروع نکنید.

• یک ایده جالب در این زمینه وجود دارد. شما می‌توانید یک دفترچه برای یادداشت علائم بیماریتان داشته باشید و هر روز این علائم را یادداشت کنید تا ببینید که آیا از یک الگوی خاص پیروی می‌کند یا نه. آیا بعد از خوردن یک غذای خاص یا انجام یک فعالیت مشخص دچار علائم بیماری می‌شوید؟ اگر این‌طور باشد، به راحتی می‌توانید بفهمید که کدام غذاها و فعالیت‌ها مناسب شما هستند و کدام‌ها نیستند.

اگر این توصیه‌ها را اجرا کنید، به زودی می‌توانید با بیماری آزاردهنده ریفلاکس معده خداحافظی کنید، همه چیز فقط به شما بستگی دارد!

همچنین ببینید

کاهش وزن با تمرین های هیت

تمرین های هیت یک تمرین ساده برای کاهش وزن ساده و سریع

کاهش وزن با تمرین های هیت روشی ساده برای تناسب اندام شما در خانه است. …

دیدگاهتان را بنویسید