مجله گل گیس

ورزش های دوران بارداری

ورزش های دوران بارداری

بر خلاف باور رایج که زن حامله باید در استراحت مطلق باشد و باید در تمامی امور روزمره محتاط عمل کند، امروزه عده ی بسیاری از پزشکان معتقدند به دلیل شرایط زندگی و سبک آن در جوامع ماشینی، استراحت کردن مطلق نه تنها سودمند نیست، بلکه برای زنان باردار به دلیل افزایش وزن، قند خون، تضعیف روحیه، لاغر شدن و ضعیف شدن ماهیچه هاو… ورزش هایی مانند پیاده روی، ایروبیک و یوگا مناسب‌ترین ورزش‌ها برای دوران بارداری بشمار می‌آیند.

اثرات ورزش و تحرک

کاهش یبوست، ‌افزایش حرکات روده، کاهش درد در عضلات پشت باسن و پاها، جلوگیری از کشش و پارگی مفاصل، کاهش استرس و اضطراب، ‌خواب راحت، افزایش جریان خون در پوست، آمادگی برای زایمان، کاهش چربی‌های اضافه بدن در دوران بارداری از مزایای ورزش در دوران بارداری است. البته باید در نظر داشت انجام هر یک از این فعالیت ها برای تمامی زنان باردار توصیه نمی شود. زنان بارداری که دارای مشکلاتی هم چون:

فشارخون به وجود آمده به دلیل حاملگی، انقباض‌های زودرس در طی حاملگی، خونریزی واژینال و یا پارگی زودرس پرده‌های جفتی بسیار خطرناک می باشد و این دسته از زنان از انجام این ورزش ها منع می شوند.

ورزش مناسب دوران بارداری
ورزش مناسب دوران بارداری

اصول ورزش ها را رعایت کنید

  1. در صورت بروز احساساتی از قبیل خستگی، سرگیجه، ‌تپش قلب، ‌کوتاه شدن تنفس و ایجاد درد در پشت یا لگن می بایست ورزش را متوقف کرد.
  2. از انجام ورزش‌های سنگین و پر تحرک و یا گرم کردن زیادی بدن خودداری نمایید.(مخصوصا خانم هایی که سن بارداری آنها زیر ۴ ماه است)
  3. حواستان باشد که دمای بدنتان بالای ۳۹ درجه نرود و به علائم بالینی خود نهایت دقت را بفرمایید.( افزایش دمای بدن سبب آسیب رسیدن به جنین می شود)
  4. روزانه مجاز به ۱۶۰۰ متر پیاده روی مداوم و بدون توقف می باشید.

مراقب این علائم باشید

زنان باردار می‌بایست از جستن و پریدن بیش از اندازه،‌ توپ بازی کردن، تغییرات ناگهانی و یکدفعه ای در وضعیت بدن و فعالیت‌هایی که همراه با ریسک و یا صدمه زدن به شکم است، اجتناب کرده و در حین ورزش کردن در صورت مشاهده علائم زیر فورا ورزش خود را قطع نموده و حتما با پزشک خود مشورت کنند.

 خونریزی از واژینال، سرگیجه، ‌تنفس کوتاه و سطحی غیر معمول، درد در ناحیه سینه، نشت مایع از واژن و انقباضات رحم 

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.