طرز تهیه نان شیرمال با خمیر بربری
طرز تهیه نان شیرمال با خمیر بربری

طرز تهیه نان شیرمال با خمیر بربری

نان شیر مال که جزو یکی از علاقه مندی های ما ایرانی ها هست و فکر نمی کنم کسی از خوردن اون در یک وعده عصرانه یا صبحانه اونم با سر شیر و خامه محلی بدش بیاد، دستور تهیه نسخه خانگی راحتی داره، هر چند اصل شیر مال با این دستور تهیه نمیشه و اگر پیگیر مطالب بعدی ما در مجله گل گیس باشید می تونید دستور تهیه اصلی اون رو بخونید، ولی خوب این دستور هم به نوع حودش بد نیست و کار راه بیاندازه. پس در ادامه با ما باشید…

مواد لازم برای تهیه نان شیرمال با خمیر بربری

  1. یک عدد چونه ی نان بربری
  2. دو سوم لیوان شیر
  3. یک عدد تخم مرغ
  4. شش تا هشت قاشق شکر
  5. آرد تا حدی که خمیر به دست نچسبد

طرز تهیه نان شیرمال با خمیر بربری

برای تهیه این نان شیرمال ابتا باید از نانوایی خمیر بربری تهیه کنید. حالا در یک ظرف چونه ی نان بربری را به همراه شکر و تخم مرغ و شیر بریزید و با دست هم بزنید، در مرحله بعد آرد را کم کم اضافه کنید تا جایی که خمیر به دست نچسبد. بعد روی آن را با نایلون بپوشانید و یک پارچه روی آن بیندازید و در جای گرم قرار دهید تا یک ساعت استراحت کند البته این کار به شرطی هست که خمیر رو اونقدر تازه درست کرده باشن که استراحت نکرده باشه. سپس باید بعد از گذشت این مدت حجم خمیر دو برابر شود، حالا ته سینی فر را کاغذ روغنی بیندازید و به هر شکی که دوست دارید خمیر را شکل داده و با فاصله روی سینی بچینید و اصلا نگران این فاصله ها نباشید چون خیلی زود با بزرگ شدن و حجیم شدن نان ها به هم می چسبن. دوباره روی خمیر را بکشید و بگذارید تا چهل و پنج یا یک ساعت استراحت کند. حالا در یک ظرف دیگر یک عدد زرده تخم مرغ را به همراه یک قاشق شکر و در صورت تمایل زعفران، را با هم بزنید تا یک دست شود، روی خمیرها را با این موادبپوشانید.. در صورت تمایل کنجد را هم روی نان شیرمال بریزید.
جالا نان ها رو درون فری که  با حرارت ۱۷۰ درجه سانتیگراد از قبل به مدت ۱۵ دقیقه روشن کردید (طبقه وسط) به مدت یک ربع قرار دهید و در مرحله بعد گریل بالا را روشن کنید تا روی نان ها برشته و طلایی شود. (یک تا دو دقیقه تا زمانی که روی نان ها طلایی رنگ شود) سپس بعد از خارج کردن نان ها تا زمان سرد شدنشون اون ها لای دستمال یا یه پارچه تمیز بپیچید تا سرد بشن.

طرز تهیه نان شیرمال با خمیر بربری
طرز تهیه نان شیرمال با خمیر بربری

نکته

حواستون باشه خمیر بربری خیلی شل هست و در زمان خرید حتما با خودتون ظرفی رو ببرید و حتما درون اون رو آرد بپاچید.

بهتره ازخود نانوایی آرد تهیه کنید تا برای مراحل بعد به مشکل نخورید.

مواظب باشید خمیر بربری به سرعت حجمش زیاد میشه و اون رو تو ظرف کوچیک نذارید.

من زرده و زعفران رو هنگامی که می خوام نان شیر مال ها رو گریل کنم روش میزنم و البته کنجد بی پوست.

بربری کلا نانی هست که خمیر اون خیلی زود میپزه، پس نگران تایم کم نباشید.

همچنین ببینید

ساده ترین دستور پخت خمیر پیتزا

ساده ترین دستور پخت خمیر پیتزا

برای ما که غیر ایتالیایی هستیم، پختن خمیر پیتزا دردسر است. ما معمولا ترجیح می دهیم …

دیدگاهتان را بنویسید