مجله گل گیس

از سرطان فاصله بگیرید

از سرطان فاصله بگیرید

این روزها بحث های مبارزه و پیشگیری از سرطان سینه بسیار زیاد است و به تازگی مورد توجه بسیاری از محافل پزشکی و درمانی قرار گرفته، اما با این وجود تنها در انگلستان سالانه ۱۲ هزار زن به علت ابتلا به سرطان سینه فوت می کنند. ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان سینه عموما در دست زنان نیست (ژن، سابقه خانوادگی و در بعضی مواقع حتی شانس می توانند از عوامل به وجود آمدن سرطان در زنان شوند. برخی از موارد وجود دارند که می توان با رعایت آنها از سرطان سینه فاصله گرفت.

دود سیگار

اگرچه سال های سال است که بسیار تاکید می شود که سیگار کشیدن و سرطان سینه ارتباط  متقابلی با یکدیگر دارند و تحقیقات نیز این مبحث را تایید نموده، اما به تازگی مطالعات ثابت کرده که نیکوتین موجود در سیگار به رشد توده های سرطانی در سینه کمک شایانی می کنند.

در میانسالی وزن متناسب داشته باشید

نتایج اخیر مطالعات و تحقیقات نشان داده که زنانی که در سنین یائسگی دچار اضافه وزن می شوند، احتمال ابتلا به سرطان سینه در این افراد بیشتر می شود. دلیل این مسئله آن است که با افزایش بافت چربی در این سن میزان استروژن خون بالاتر می رود و در نتیجه فرد در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می گیرد.

هورمون

هورمونHRT. که برای کاهش علائم یائسگی به کار می روند تا حدودی احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. هر زمان مصرف این دارو بیشتر باشد احتمال و ریسک افزایش سرطان بیشتر می شود. بر اساس نتایج پزشکی بهتر است که این هورمونها در مدت زمان کوتاه و با دوز کم مصرف شود. زیرا این امر سبب می شود تا بافت سینه بسیار متراکم تر شد و تشخیص تودهای سرطانی به وسیله ی ماموگرافی مشکل شود.

سن بارداری

بارداری در سنین پایین سبب کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه می شود. مطالعات نشان داده میزان سرطان سینه در زنانی که زیر ۲۰ سال باردار شده اند، ۱۵درصد کمتر از کسانی بوده که در سنین ۲۵ یا بعد از آن صاحب فرزند شده اند.

نقش باور نکردنی پیاده روی

مطالعات گسترده ای که در چین و هلند انجام گرفت مشخص شد که ورزش کردن و انجام  فعالیت های مختصر مثل پیاده روی به صورت چند ساعت در هفته احتمال ابتلا به سرطان سینه را بین ۱۵ تا ۱۸ درصد کاهش می دهد. امروزه پزشکان توصیه می کنند حداقل پنج روز در هفته زنان پیاده روی و یا ورزشهای سبک انجام دهند تا ریسک سرطان در آنها کم شود.

قرص های ضدبارداری

احتمال ابتلا به سرطان سینه با مصرف طولانی مدت قرصهای پیشگیری اندکی افزایش می یابد، اما نباید به همین میزان نیز بی توجه بود. تحقیقات نشان داده  در زنانیکه بیش از ده سال قرص های پیشگیری را مصرف می کنند، احتمال افزایش سرطان بسیار زیاد است. دکتر لستربار، پزشک جراح مرکز مبارزه با سرطان انگلستان به دختران و زنان جوان توصیه می کند مصرف اینگونه قرص ها را در سنین ۳۰ سالگی متوقف کنند.

از سرطان فاصله بگیرید
از سرطان فاصله بگیرید

خوراکیها

سال ۲۰۰۶ مطالعه ای در آمریکا نشان داد زنانی که غذای کم چرب مصرف می کنند احتمال ابتلا به سرطان در آنها کمتر است. نتیجه تحقیقات دیگری نیز در اروپا نشان داد که مصرف چربی های اشباع باعث افزایش ابتلا به سرطان می شود بهتر است که با استفاده از استروژن گیاهی در برخی از موارد همانند سویا، سبزی ها و میوه ها وجود دارند که خطر ابتلا به سرطان را کم کنیم.

برای آگاهی از وضعیت سلامت و بهداشت خود، اخبار پزشکی ما را در مجله گل گیس پیگیری کنید.

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.