درمان های طبیعی و خانگی برای از بین بردن جوش روی کمر
درمان های طبیعی و خانگی برای از بین بردن جوش روی کمر

درمان های طبیعی و خانگی برای از بین بردن جوش روی کمر

برای بسیاری از افراد، آکنه و جوش یک بیماری پوستی آزاد دهنده است و ممکن است علاوه بر صورت بخش های دیگری از بدن را نیز درگیر کند. جوش در هر نقطه از بدن که ایجاد شود به دلیل ترشح بیش از حد غدد چربی از ماده ای به نام سبوم ناشی می شود. سبوم ماده ای چرب است که برای ایجاد چربی طبیعی پوست ضروری است. در بین تمام نقاط بدن، غیر طبیعی نقطه ای که ممکن اسن آکنه در آن به وجود بیاید کمر است. جوش روی کمر به خصوص برای زنانی که می خواهند لباس های مجلسی به تن کنند یک معضل است. این نوع جوش ها معمولا پشت گردن و روی کتف ها ایجاد می شوند.

استدلال ایجاد جوش روی کمر همان استدلالی است که باعث می شود صورتمان جوش بزند. در واقع مقصر اصلی در این بین سبوم تولید شده توسط غدد و سلول های مرده پوست هستند. در این فرآیند چربی و سلول های مرده پوست فولیکول های مو را مسدود کرده و خود را به شکل برجستگی نشان می دهد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری ها می توانند به منافذ مسدود شده وارد شده و به التهاب و برجستگی پر از چرک و قرمز در پشت، شانه ها، سینه و صورت تبدیل شوند.

در اغلب موارد، انتخاب شیوه زندگی می تواند بر روی ظاهر آکنه تاثیر بگذارد. به گفته پزشکان در کلینیک مایو، عواملی مانند رژیم غذایی ناسالم، داشتن استرس بیش از حد، کار در یک محیط کثیف و برخی از داروها می تواند انواع مختلفی از آکنه را در سطح پوست شیوع داده و یا تشدید کنند.

داروهای خانگی بسیاری برای باز کردن منافذ مسدود شده و از بین بردن میکروب ها و باکتری هایی که موجب التهاب فولیکول شده اند، وجود دارد. این داروها حتی می توانند از شیوع جوش جلوگیری کنند.

به عنوان مثال، مواد تشکیل دهنده طبیعی مثل روغن درخت چای می تواند به ضد عفونی کردن منافذ آلوده، کاهش تورم، و تسکین پوست ملتهب کمک کند.

برخی از راه های طبیعی نیز اختصاصا برای درمان جوش روی کمر ایجاد شده اند. البته این به معنی آن نیست که این روش ها فقط می توانند آکنه های این قسمت بدن را درمان کنند، بلکه به آن معنی است که این روش ها جوش های روی کمر را بیشتر به چالش می کشند.

آیا درمان جوش روی کمر سخت تر است؟

پاسخ سوال بالا مثبت است. گاهی اوقات عواملی وجود دارند که موجب می شوند درمان آکنه بخشی از بدن سخت تر شود. به عنوان مثال عواملی مکانیکی مانند لباس، در طول دوره درمان مدام با آکنه ای که در حال درمان آن هستید تماس داشته و با ایجاد اصطکاک مانع از تاثیر گذاری مثبت درمان می شود. به این نوع آکنه ها؛ آکنه مکانیکا گفته می شود.

علاوه بر این؛ تعریق زیاد طی فعالیت های بدنی در بخش های خاصی از بدن، موجب می شود پوست مرده و آلودگی های محیطی بیشتر به منافذ مسدود شده فولیکول راه پیدا کند. با توجه به این که کمر تقریبا تمام این عوامل خطر را دارد؛ در نتیجه می توان گفت درمان جوش روی کمر کمی سخت تر از درمان جوش روی صورت است.

از طرفی وب سایت Acne ادعا می کند که پوست کمر کلفت تر و دارای منافذ باز تری نسبت به صورت است. این به این معنی است که تورم و قرمزی که بر اثر جوش و کورک در این منطقه ایجاد می شود، بزرگتر و ملتهب تر است. این التهاب در کمر معمولا برای عمیق شدن تمایل زیادی از خود نشان می دهد در نتیجه ممکن است ضایعات پر از چرک و دردناکی به نام   کیست آکنه ایجاد کند.

اجازه دهید در ادامه به بعضی از بهترین درمان های طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش روی کمر اشاره کنیم. این درمان ها برای انواع خفیف و متوسط جوش کاربرد دارند. پس در صورتی که جوش روی کمر شما شدید است حتما به متخصص پوست مراجعه کنید. البته این درمان ها به دلیل طبیعی بودند ممکن است جوش های شدید را نیز درمان کنند. اما برای درمان کامل؛ به صبر و زمان بیشتری نیاز دارند.

درمان های خانگی جوش روی کمر

روغن درخت چای

خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد التهابی روغن درخت چای می تواند در درمان آکنه کمر و کاهش التهاب در منافذ آلوده بسیار مفید باشد. در واقع، درخت چای یکی از بهترین روغن های مفید برای درمان آکنه است. زیرا می تواند منافذ پوست را خشک کرده و باکتری های موجود در آن را از بین ببرد.

آزمایش های بالینی اثرات مفید روغن درخت چای بر روی پوست آکنه دار مستعد و در پیدایش لکه های خلاص را تایید کرده اند. مجله Clinical Microbiology Reviews توضیح داد که ترکیب terpinen موجود در روغن درخت چای دارای فعالیت ضد میکروبی قوی می باشد و در برابر طیف گسترده ای از باکتری ها موثر است.

یک مطالعه در مورد تاثیر استفاده از روغن درخت چای برای درمان آکنه نشان می دهد که روغن درخت چای حتی محبوب تر از   آنتی بنزوئیل پراکسید است. این دارو، دارویی است که عموما برای درمان آکنه تجویز می شود. روغن درخت چای در آزمایش ها؛ در کاهش تعداد و اندازه ضایعات ملتهب؛ موثر از این دارو عمل کرده است.

این مطالعه همچنین نشان داد که با استفاده از ژل روغن درخت چای ۵٪ ، افراد عوارض کمتری را تجربه می کنند. محققان معتقدند که دلیل موفقیت روغن درخت چای در مطالعات مختلف برای درمان آکنه اثر ضد عفونی کنندگی آن برای منافذ آلوده است.

برای استفاده از روغن درخت چای به عنوان یک درمان طبیعی برای جوش روی کمر باید آن را رقیق کنید. بهترین موادی که برای رقیق کردن روغن درخت چای می توانید استفاده کنید؛ روغن جوجوبا، روغن بادام شیرین یا روغن نارگیل است. به ازای هر ۳۰ میلی لیتر از این روغن های حامل ۵ الی ۱۰ قطره روغن درخت چای به محلول اضافه کنید.

اگر دوست ندارید از روغن به عنوان ماده رقیق کننده استفاده کنید می توانید روغن درخت چای را با ژل آلوئه ورا و یا عنبر سائل و یا حتی آب مخلوط کنید. در صورتی که روغن را با آب مخلوط کردید، قبل از هر بار استفاده آن را کاملا تکان دهید. زیرا روغن پس از سکون مایع، از آب جدا می شود.

بعد از تهیه محلول به یکی از روش های ذکر شده در بالا با مقداری پنبه محلول را به روی پوست کمر بمالید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. برای ایجاد اثر بهتر و کاهش اندازه، رنگ و التهاب منافذ باید ۳ بار در روز از این درمان استفاده کنید.

بلغور جو دوسر

دوش گرفتن با آبی که بلغور جو دو سر در آن ریخته شده است یک درمان بسیار عالی برای درمان جوش روی کمر است. بلغور جو دوسر می تواند به کاهش التهاب منافذ آلوده و تسکین هر گونه ناراحتی که توسط توده دردناک در کمر ایجاد می شود کمک کند. خواص درمانی بلغور جو دوسر همچنین می توانید به جلوگیری از شیوع بیشتر آکنه منجر شود.

مروری بر خواص بلغور جو دوسر در سال ۲۰۱۲ که در مجله dermatology منتشر شده نشان داد که بلغور جو دوسر ضد التهاب، ضد ویروسی و مرطوب کننده است. این ترکیب یک درمان خانگی موثر برای درمان تعدادی از بیماری های التهابی پوست است. این بررسی همچنین ذکر کرده است که استفاده از لوسیون بلغور جو دوسر در درمان شیوع آکنه موثر بوده است.

 • یک فنجان بلغور جوی دو سر را درون یک جفت جوراب قدیمی و تمیز بریزید.
 • جوراب را به شیر حمام وصل کنید. طوری که آب هنگام عبور از داخل جوراب رد شود.
 • آب را باز کرده و وان را پر از آب کنید.
 • هر چند وقت یکبار جوراب را فشار دهید تا عصاره جو خارج شود.
 • سپس به مدت ۲۰ دقیقه در وان دراز بکشید.

این شیوه می تواند با از بین بردن پوست های مرده، لایه برداری صحیحی بر روی پوست انجام دهد.

استفاده از حمام بلغور جو دوسر چند بار در هر هفته برای کمک به کاهش التهاب کمر و رهایی از ناراحتی هایی که جوش ها و کورک متورم ایجاد کرده اند، مفید است.

بلغور جو دوسر همچنین می تواند پوست را پاکسازی کرده و آلودگی ها و دوده های روی پوست را از بین ببرد. در نتیجه پس از استفاده از این روش قطعا احساس خواهید کرد که پوستتان صاف و مرطوب شده است.

اسکراب شکر

راه دیگر برای رفع انسداد منافذ آلوده کمر، و درمان آکنه روی پوست آن، اسکراب شکر است. این کار می تواند سلول های مرده پوست و سبوم اضافی که باعث آکنه کمر شده اند را حذف کند. بافت دانه دار شکر، قادر است بافت دوده های روی پوست را شل کند. بنابراین منافذ باز شده و از ایجاد عفونت روی پوست جلوگیری می شود. برای اسکراب به این شیوه باید آبلیمو نیز به محلول اضافه کنید. آبلیمو حاوی اسید آلفا هیدروکسی است که یک لایه برداری شیمیایی طبیعی برای پوست و برداشتن سلول های مرده پوست می باشد.

برای استفاده از این روش به شیوه زیر عمل کنید:

 • ۱/۴ فنجان شکر قهوه ای را با آب نصف یک لیمو مخلوط کنید. قوام این محلول باید به شکل خمیر سفت باشد.
 • این محلول را به آرامی بر روی پوست مستعد آکنه یا جوش دار با حرکت دایره وار بمالید.
 • حدود ۵ دقیقه صبر کنید.
 • سپس پوست را با آب ولرم بشویید.
 • این روش را ۱ الی ۲ بار در هفته انجام دهید تا به طور کلی از شر جوش روی کمر خلاص شوید.

سرکه سیب (ACV)

مشابه آب لیمو، سرکه سیب طبیعی نیز برای پاکسازی و لایه برداری از عوامل موثر بر ایجاد جوش و آکنه، مفید است. ماهیت اسیدی سرکه سیب کمک می کند تا سلول های مرده پوست که باعث می شوند  منافذ پوست ساده تر ملتهب شوند، حذف شوند.

برای استفاده از این شیوه به نسبت مساوی از سرکه سیب و آب را مخلوط کنید. سپس با یک تکه پنبه محلول را بر روی پوست بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. سپس بدن را با آب ولرم بشویید. این درمان را به صورت روزانه انجام دهید.

جوش شیرین

دلایل زیادی برای استفاده از جوش شیرین برای درمان آکنه وجود دارد. جوش شیرین کمک می کند تا قرمزی در اطراف جوش ملتهب و بافت دانه دار آن کاهش یافته و به عنوان یک لایه بردار عمل می کند.

یک مطالعه که بر روی خواص جوش شیرین انجام شده نشان می دهد که این ماده حاوی ترکیبات ضد باکتری است که می تواند به مبارزه با عفونت باکتریایی بپردازد. همچنین مطالعات نشان داده اند که جوش شیرین یک ضد التهاب موثر است که می تواند به التیام سریعتر زخم کمک کند.

برای استفاده از جوش شیرین کافی است آن را با آب به شکل خمیر سفت در آورید سپس مخلوط را بر روی مناطق جوش دار بمالید و ۱۵ دقیقه صبر کنید. بعد از آن پوست را با آب ولرم بشویید. این شیوه را هر روز تا زمانی که جوش های روی کمرتان خوب شوند، انجام دهید.

روش دیگر استفاده از جوش شیرین برای درمان جوش روی کمر مخلوط کردن آن با آبلیمو است. آب لیمو یک قابض طبیعی است که به کاهش قرمزی و تولید بیش از حد سبوم کمک می کند. در ادامه به چگونگی استفاده از این روش اشاره کرده ایم:

 • ۲ قاشق غذا خوری جوش شیرین، ۲ قاشق غذا خوری آب و ۱ قاشق غذا خوری آبلیمو را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید.
 • مخلوط را به روی جوش ها بمالید.
 • ۱۰ دقیقه صبر کنید.
 • سپس پوست را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

اگر پوست حساسی دارید، ممکن است بعد از استفاده از آبلیمو کمی سوزش داشته باشید. در این حالت توصیه می کنیم از همان شیوه اول، یعنی مخلوط کردن جوش شیرین با آب خالی استفاده کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا برای درمان آکنه، به دلیل خواص ضد التهابی و مرطوب کننده آن جهت تسکین و محافظت از پوست تحریک شده، عالی است.

برخی از مطالعات بر روی آلوئه ورا نشان داده است که برای افزایش اثربخشی پماد دارویی ضد آکنه، معمولا از این ماده در کنار آن استفاده می شود. به عنوان مثال، ترتینوئین رتینوئید موضعی حاوی یک فرم از ویتامین A است و اغلب برای درمان آکنه استفاده می شود. مجله Dermatological Treatment نشان می دهد که هنگامی که ژل آلوئه ورا با ترتینوئین استفاده شود، اثرات ترتینوئین در درمان آکنه افزایش یافته و به منظور کاهش پوسته پوسته شدن و قرمزی موثر تر عمل می کند.

مطالعات دیگر بر روی این گیاه نشان می دهد که سرعت بهبود زخم و التهاب را افزایش می دهد. برای استفاده از این روش ژل هایی که از داخل برگ بیرون می آید را مستقیما بر روی پوست بمالید. این کار در تسکین قرمزی و کوچک کردن منافذ موثر است.

برای افزایش اثر بخشی این ماده می توانید آن را با چند قطره روغن درخت چای مخلوط کنید. این کار برای کاهش شدت آکنه و سرعت بخشیدن به فرایند درمان مفید است.

عنبر سائل

عنبر سائل معمولا برای کمک به کاهش تورم و التهاب ناشی از جوش ها و آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. فعالیت قابض طبیعی عنبر سائل برای حذف چربی بیش از حد منافذ و کاهش حجم توده آکنه و قرمز آن مفید است. برای استفاده از عنبر سائل به عنوان یک درمان طبیعی برای آکنه، فقط کافی است یک پد پنبه ای را ۳ بار در روز به این ماده آغشته کرده و بر روی کمر بمالید.

کرم روی

روی یک درمان خانگی مفید برای مبارزه با آکنه است.

یک مطالعه که در مجله Cutaneous and Ocular Toxicology منتشر شده نشان می دهد که بسیاری از افرادی که آکنه متوسط و شدید دارند، کمبود روی، ویتامین A  و ویتامین E را نیز تجربه می کنند. به همین جهت این محققان توصیه می کنند که برای جلوگیری از شیوع آکنه باید یک رژیم غذایی غنی از روی، ویتامین A و ویتامین E برای کمک به تقویت اثرات هر نوع درمان آکنه، داشته باشیم.

اگر جوش روی کمر دارید و به قدری بزرگ هستند که با دست قابل لمس می باشند می توانید از کرم های موضعی حاوی روی بر روی جوش ها استفاده کنید و یا قرص های مکمل روی مصرف کنید.

شما می توانید از یک لوسیون حاوی ۱٫۲٪ استات روی ۲ بار در روز بر روی جوش ها بمالید. متناوبا می توانید علاوه بر مصرف غذاهای حاوی روی از ۵۰ میلی گرم مکمل حاوی این ماده معدنی استفاده کنید. ضمن این که معمولا مکمل های مواد معدنی حاوی مواد کمیابی هستند که ما در غذاهایمان کمتر از آن ها استفاده می کنیم.

گوگرد

با استفاده از گوگرد، سلامت پوست تضمین خواهد شد. قرن هاست که از این ماده برای بهبود ظاهر پوست، در طب های سنتی استفاده می شود. مطالعات علمی نیز نشان داده اند که گوگرد برای درمان آکنه زمانی که با سایر درمان ها به طور همزمان استفاده شود، مفید است. اگر جوش روی کمرتان خفیف است بهتر است با مراجعه به داروخانه، کرم های موضعی حاوی گوگرد تهیه کرده و آن را به طور موضعی روی جوش ها بمالید.

سایر روش های درمان جوش روی کمر

 • بنزوئیل پراکسید: این دارو برای کمک به کاهش باکتری هایی به نام acnes propionibacteria که باعث شیوع آکنه می شوند، استفاده می شود. بنزوئیل پراکسید باعث خشک شدن چربی زیاد پوست شده و لایه های مرده پوست را بر می دارد. البته استفاده از این دارو بر روی برخی از پوست ها می تواند باعث خشکی بیش از حد و قرمزی شود.
 • اسید سالیسیلیک: اسید سالیسیلیک به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات مانند انواع توت ها، گوجه فرنگی و خیار و همچنین در درخت بید یافت می شود. بسیاری از داروهای درمان آکنه حدود ۲٪ اسید سالیسیلیک دارند. این ماده به کاهش قرمزی و التهاب جوش کمک می کند. سالیسیلیک اسید همچنین می تواند در نرم کردن پوست های پوسته پوسته شده موثر باشد.
 • رتینوئیدها: این داروها دقیقا مشابه ویتامین A بر روی پوست عمل می کند. ویتامین A معمولا برای درمان جوش های متوسط یا شدید استفاده می شود. یکی از محبوب ترین رتینوئیدها، ترتینوئین است. این پماد به کاهش تعداد جوش، منافذ باز و شیوع بیماری آکنه کمک می کند. این پماد همچنین در تنظیم چربی پوست و کاهش عفونت آکنه موثر است. برخی از مصرف کنندگان گزارش داده اند که این پماد در ابتدا ظاهر آن ها را به جای بهتر کردن، بدتر کرده است. به خاطر داشته باشید که رتینوئیدها اثر تراتوژن دارند و می توانند موجب ایجاد ناهنجاری های روی جنین شوند. پس اگر باردار هستید از این کرم ها استفاده نکنید.
 • آلفا هیدروکسی اسیدها: بسیاری از مرکبات حاوی منابع طبیعی از اسیدهای هیدروکسی آلفا هستند. این اسید در محصولات تجاری تولید شده برای درمان بیماری های مختلفی پوستی نیز استفاده می شود و می تواند به کاهش شیوع آکنه و کاهش ظاهر جای جوش کمک کند.

چگونه از ایجاد جوش روی کمر جلوگیری کنیم؟

کمر بخشی از بدن است که دسترسی به آن محدود است. بنابراین برای تمیز کردن آن گاها به مشکل بر می خوریم. همین موضوع نیز باعث می شود که خطر ابتلای به جوش و آکنه در آن منطقه زیاد شود. پس قبل از این که به فکر درمان باشید، سعی کنید از شیوع جوش روی کمر با چند اقدام ساده زیر جلوگیری کنید:

 • با یک لیف ساده اما نرم، هر زمان که به حمام می روید، کمرتان را مالش دهید. این کار باعث می شود چربی های اضافه و پوست ها مرده روی آن از بین برود. فقط دقت کنید که اگر جوش دارید هرگز لیف را محکم بر روی جوش ها نکشید. برخی افراد نیز از کیسه روی آن ها استفاده می کنند. این کار بدتر باعث تحریک منافذ می شود.
 • به غیر از لیف کشیدن آرام روی پوست کمر؛ بهتر است قبل از شستن کامل خود مقداری روغن درخت چای رقیق شده بر روی کمر ماساژ دهید. این کار اثر ماساژ را دو چندان می کند.
 • برای جلوگیری از تجمع بیش از حد باکتری در کمر که می تواند منافذ پوست را مسدود کند، همیشه بعد از ورزش دوش بگیرید.
 • لباس تمیز و گشاد که اجازه می دهد هوا روی سطح پوست در جریان باشد بپوشید.
 • لباس هایتان را با شوینده های بدون عطر بشویید و در صورتی که زیاد زبر هستند از نرم کننده نیز برای آن استفاده کنید.

همچنین ببینید

کاهش وزن با تمرین های هیت

تمرین های هیت یک تمرین ساده برای کاهش وزن ساده و سریع

کاهش وزن با تمرین های هیت روشی ساده برای تناسب اندام شما در خانه است. …

دیدگاهتان را بنویسید