مجله گل گیس

همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس

همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس

سلام به دوستان و عزیزانم و همه هنرجویان، تا حالا بارها می خواستم یک مطلب در مورد گریم بنویسم و همه چیز رو در مورد این نوع از آرایش که این روز ها خیلی خیلی باب شده و همه مدعیان دروغین و بعضا دوستان حرفه ای، دم از گریمور بودن می زنن رو توضیح بدم. خوشبختانه  یا متاسفانه برای یک بیماری کم اهمییت دکتر به من توصیه کرد که باید چند روزی استراحت مطلق کنم و من هم در این فرصت پیش اومده تونستم به این خواسته خودم برسم از کارهای بیرون از خونه و آموزشگاه ها خلاص شدم و حالا برای کارهای توی خونه وقت اضافه هم آوردم با خودم گفتم بهتره یک بار برای همیشه در مورد این موضوع مطلبی رو بنویسم تا هم کمکی به هنر جویان کرده باشم و جواب سوال های متداول و تکراری بعضی از همکار ها و آرایشگر های جون تازه کار رو داده باشم.

در مورد گریم توی ایران مطالب زیادی نوشته نشده و حتی متاسفانه باید بگم در مورد هیچ روش آرایشی و زیبایی مطالب فارسی دست اولی نیست و هر چیزی که نوشته شده یا کپی کار ها و مطالب خارجی هست یا برای آموزش مناسب نیستن و باید بگم نمی شه روی این منابع نوشتاری حساب کرد. وقتی در مورد گریم توی اینترنت به زبان انگلیسی سرچ می کنیم و مطالب و عکس های در این مورد پیدا می کنیم به نظر می یاد که اونا در این مورد خیلی مطالب مفید و خوندنی دارن که باید بگم این نظر درستی نیست در منابع انگلیسی زبان هم مطلب خوب و دسته اولی که واقعا آموزشی باشه و بار آموزشی داشته باشه و جود نداره.

من دنبال یک مطلب برای آموزش همه نکات ریز گریم گشتم و بعد از ساعت ها چرخیدن و سرچ کردن چیز دندون گیری پیدا نکردم تا ترجمه کنم و برای هنر جو ها استفاده کنم و برای سایت ها اینترنی هم بفرستم تا هم هر جو ها نکته های گریم رو یاد بگیرن و هم توی نت ایرانی و زبان فارسی هم یک منبع خوب برای آموزش کسانی که واقعا تشنه یاد گیری هستن و استعدادشو دارن درست بشه ولی نتونستم، یک مطلب خوب پیدا کنم. چند تا مطلب بود که به زبان های آلمانی و فرانسه بود و ترجمه اونا سخت و طاقت فرسا بود، در ضمن به زبان انگلیسی چند تا مطلب هم پیدا کردم که بعضی نکته ها رو یاد آوری کرده بودن نکته های دم دستی و نه چندان حرفه ای که هر هنر جوی تازه کاری اونا رو می دونه، اما در نهایت تصمیم گرفتم با ترکیب همه مطالب انگلیسی آلمانی و فرانسوی که گیر آوردم و البته با ترکیب تجربه شخصی خودم توی این سالها و روشهای آموزشی که روشون کار کردم با توجه به سطح هنر جو های متوسط توی رشته آرایش یک مطلب مفید برای این دسته از دوستان بنویسم.

اما قبل از همه باید بگم که این مطلب برای همه مناسب نیست و به نظرم افراد در مواجهه با این مطلب سه دسته هستن، اول کسانی که تجربه ای توی گریم ندارن یا تجربه کمی در این مورد دارن این دسته از هنرجوها از این مطلب می تونن استفاده کنن به شرطی که با تمرین زیاد روی مواردی که تاکید شده مهارت فردی شون رو بالا ببرن و باید از این مطلب به عنوان یک راهنمای گام به گام استفاده کنن. پس اصل اساسی برای این دسته از هنر جو ها تمرین کردن زیاد روی موارد گفته شده و رفع اشکال هست باید با مربی آموزشی تمرین کنید، یا کارهاتون رو به یک آرایشگری که توی گریم تجربه کافی داره نشون بدین تا ایراد ها گفته بشن و کارتون به مرور بهتر بشه.

در انتهای مطلب برای این دسته از هنر جو ها یک راه حل هم پیشنهاد می کنم. دسته دومی که می تونن به نظرم از این مطلب آموزشی خیلی خوب بهره ببرن هنرجو های متوسط هستن کسانی که روشهای آرایشی معمولی رو تا حدودی بلدن و هم روی مهارت های فردی شون کار کردن. این دسته از هنرجو ها می تونن با خوندن مطلب همه چیز درباره گریم صورت و گردن در این نوع از آرایش پیشرفت کنن. این دوستان با دقت کردن در این موارد و تمرین اونا روی مدل های مختلفی که دارن می تونن توی این موارد حرفه ای تر بشن. به نظرم این دسته از افراد اصلی ترین مخاطب های این مطلب هستن و دسته سومی که وجود دارن حرفه ای های گریم در ایران هستن که خودشون با تجربه های متعددی که توی این زمینه دارن خیلی از مطالب این نوشتار رو می دونن و گفتن این نکته ها برای این دسته از دوستان تکراری هست، اما چون مطلب حاضر رو با ترکیبی از مطالب مفیدی که توی اینترنت به زبان های دیگه پیدا کردم نوشتم، مطمئنا نکته های توی این مطلب هست که حتی دوستان حرفه ای هم از اون بی خبر هستن یا از اهمییت اون با خبر نیستن.

این مطلب می تونه برای دوستان حرفه ای هم مناسب باشه و به این عزیزان هم چند نکته برای تکمیل تر شدن کارشون یا با کیفیت تر کردن مهار تشون کمک کنه، ناگفته نمونه که برای من هم نوعی جنبه آموزشی هم داشت. با ترجمه اون مطلب ها بعضی نکته ها رو یاد گرفتم که قبلا نمی دونستم به هر حال فایده مطالعه کردن در مواردی این چنینی اهمیتش معلوم می شه. قبل وارد شدن به بحث اصلی این نکته رو هم یاد آوری کنم که من کوچک ترین عضو آرایشگر های حرفه ای ایرانی هستم و هنوز هم خودم رو یک هنر جو می بینم که باید یاد بگیرم ، اما بنا بر احساس نوعی وظیفه که خودم برای خودم تعریف کردم و بنا بر یک احساس نیاز شدید در این مورد به همچین کاری می شه گفت وادار شدم با یک نگاه کوتاه در مطالب فارسی زبانی که موضوع گریم رو به عنوان مطلب نوشتن به یک وضعیت اسفباری می رسیم که گفتن نداره حالا از این موضوع می گذریم.

در حد بضائت زمانی که دارم دوستان زیادی در مواردی دیگه از نوشته های و مطالبی که من قبلا توی فضای مجازی نوشتم سوال های زیادی پرسیدن که تا الان پاسخی در یافت نکردن که به دو دلیل بوده اول اینکه سوال ها تکراری بوده و قبلا پاسخ داده بودم وبا یک سرچ کوتاه می تونستن به جواب برسن این دوستان می تونن پاسخ خودشون رو با کمی تلاش پیدا کنن یا در همون مطلب یا مطالب مشابه در همین مجله گل گیس به این دسته از سوال ها پاسخ دادم اما بعضی سوال ها طوری بود که هم نمی شد توی یک نوشته کوتاه جواب داده بشه و هم ارزش این رو داشت که یک مطلب تازه برای پاسخ به این نوع از سوال ها بنویسم اگر سوال شما از دسته دوم بوده از شما فعلا عذر خواهی می کنم تا موقعی که یک مطلب برای این دسته از سوال ها بنویسم و این دوستان رو هم به لینک این مطلب ارجا بدم از همه شما عزیزان و هنرجویان همراه تشکر می کنم و امید وارم سالم و سلامت بمونید.

در مطلب همه چیز درباره گریم صورت و گردن  به همه ریزه کاری های گریم اجزای صورت اشاره مفصل شده، و بیشتر به جنبه های آموزشی توجه کردم. بیشتر مطلب توضیحاتی کلی و مفید در مورد گریم اجزای صورت و کلیت گریم صورت وگردن هست سعی اولیه من در این مطلب این بوده تا تاکیدی روی یک نوع صورت یا یک نمونه کار نباشه و تا جای ممکن نکته ها رو با همه جزئیات باز گو کنم تا همه عزیزان بتونن برای تمامی مدل های صورت از این مطلب استفاده کنن. بعضی از مطالب فقط با آوردن چندتا عکس مدل های گریم شده یا توضیحاتی برای یک مدل گریم صورت نوشته شدن که برای همه مفید نیست و به راحتی می شه گفت که هر هنر جوی تازه کاری می دونه که انواع صورت های مختلفی وجود داره و برای هر نوع از صورتی و حتی اجزائ مختلف یک صورت مثل چشم و ابرو و دیگر اجزائ یک نوع آرایش خاص مناسب هست و بعضی از آرایش ها حتی می تونه به زشت تر شدن مدل هم کمک کنه. باید دقت کنیم که قبل از گریم ما باید یک هدف داشته باشیم، من معمولا مدل رو می شونم جلوی آینه ای که هم از رو به رو و هم از دو سمت چپ و راست مدل دید داشته باشم، سه آینه که هر سه طرف مدل رو در یک نگاه به من نشون بده. این آینه ها رو برای اتاق گریم لازم داریم، اما اگر شما از این جور آینه ها ندارید، یک آینه تخت قابل حمل رو دور مدل بچر خونید از چپ و رو به روی مدل و هم از سمت راست مدل عکس بگیرید.

عکس ها رو جلوی چشمتون بچسبونید به آینه رو به روی مدل که هر لحظه با یک نگاه بتونید از هر سه زاویه مدل رو ببینید. اصولا مهم نیست که مدل شما برای چه مراسمی اومده تا گریم بشه، همونطور که قبلا گفتم هدف گریم مهم هست سوال اول اینه مدل برای چه منظوری نیاز به گریم داره برای عروس شدن یا بازی توی یک کلیپ یا فیلم سینمایی و یا برای پوشوندن عیب های صورتش یا حتی برای تغییر دادن چهرش با توجه به امکانات در دسترس برای هر نوع از این گریم ها باید یک برنامه ریزی انجام بدیم. البته ناگفته نمونه که ممکن هدف های دیگه هم بشه از گریم کردن داشت تا جایی که من می دونم این هدف ها بیشتر مد نظر خانوم ها هست. گریم عروس، گریم برای مهمانی های خاص مثل بال ماسکه یا مهمانی های از این دست، گریم برای شاقدوش عروس شدن، گریم برای کلیپ های و فیلم های کوتاه، گریم برای مراسم خواستگاری و مراسم های حاشیه ای عروسی و … سعی من بر اینه که اول از همه کلیتی رو برای شما از گریم توضیح بدم و در واقع پایه انواع گریم رو برای شما دوستان شرح بدم و تکنیک ها رو تا جای ممکن باز کنم تا همه بتنونیم یک نوع گریم بیس یا پایه رو یاد بگیریم، بعد در مورد هر کدوم از انواع گریم توضیحاتی رو می دم تا با انجام اونا و ترکیبشون با گریم پایه به خواسته خودتون برسید.

همینطور که گفتم گریم برای منظور های زیادی انجام می شه اما همه اونا از یک نقاط مشترکی استفاده می کنن که اساس گریم صورت هست من اول از همه این اساس اولیه رو با تمام جزئیات توضیح میدم بعد به تکنیکها و کار روی مدل های مختلف صورت می پردازم.

گریم چیست؟

اولین سوال هر هنر جویی اینه که گریم چیه؟ یا بهتر بگم اولین سوال هر هنرجویی باید این باشه که گیریم چیه؟ سالها تجربه به من ثابت کرده که خیلی از هنرجوها اولش فکر می کنن جواب این سوال رو می دونن ولی بعدا معلوم می شه خیلی ها اشتباه می کنن و واقعا نمی دونن گیریم چیه ، بعضی ها هم فکر می کنن که با گریم می شه معجزه کرد! که این هم اشتباه گریم برای معجزه نیست اگر یک مدل ایراد کلی توی صورتش داره نباید انتظار داشته باشه با گریم همه مشکلات صورتش حل بشه، گریم یک راه حل موقت و کمک کننده هست که هم می شه با اون بعضی از ایراد ای کوچیک و بزرگ صورت رو پنهان کرد و هم می شه بعضی از زیبایی ها و مزییت های مدل رو برجسته تر نشون داد. از گریم انتظار یک معجزه نداشته باشید، این روش آرایشی هم مثل روش های دیگه محدودیت های رو داره که باید بپذیریم نکته بعدی اینه که بدونیم هر کسی لازم نیست از گریم استفاده کنه، گریم برای موارد خاصی توصیه می شه و نباید گول حرف های کسانی رو بخوریم که با استفاده از ابزار های گریم و انجام یک آرایش سنکین روی صورتتون به این بهانه که شما رو گریم کردن پول زیادی از شما بگیرن.

این که یک آرایشگر به ظاهر حرفه ای با استفاده از انواع کرم های گریم و انجام تکنیک هایی که توی عکسها دیده صورت شما رو آرایش کنه بعد ادعا کنه که شما رو گریم کرده از این روشها گول نخورید. حتما به سابقه کار اون فرد گریمور دقت کنید نمونه کار های واقعی شون رو ببینید نه آلبوم هایی که توی هر آرایشگاهی هست و ادعا می شه کار شخصی خودشونه. به هر حال حتما از واقعی بودن نمونه کارها مطمئن بشید و مدل ها رو حضوری ببینید نکته بعدی اینه که بعضی از گریمور ها یک نمونه صورت رو خوب گریم می کنن و نمونه های دیگه رو خیلی خوب از پسش بر نمی یان در این موارد هم به انواع مدل ها دقت کنید ببینید چند نوع از صورت توی نمونه کار ها هست اگر یک یا دونمونه صورت هست بدونید که این گریمور این شکل صورتها رو خوب گریم می کنه و شکل های صورت دیگه رو خیلی خوب کار نمی کنه که توی آلبوم کاراش نیست.

همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس
همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس

فرق انواع گریم های سینمایی و گریم های آرایشی

دسته بندی بالا یک روش خاصی هست که مورد استفاده قرار می گیره، اصولا گریم های سینمایی و گریم ها آرایشی با هم توی یک دسته قرار نمی گیرن و فقط اساس شون با هم یکی هست و هر دو با پایه های گریم استاندارد سرو کار دارن. گریم سینمایی که تکلیفش مشخصه، این یک روش آرایشی برای بازیگران سینمایی هست که با توجه به شخصیتی که اون بازیگر در فیلم می خواد بازی کنه و ویژگی خاصی داره باید طراحی بشه. کارگردان فیلم با توجه به فیلم نامه و شخصیتی که از یک نقش در نظر داره یک ذهنیت رو به گریمور می ده و گریمور به سلیقه کار گردان، بازیگر اون نقش رو گریم می کنه. در واقع چند نوع گریم رو انجام می ده به این کار می گن اتود زدن یعنی نمونه های مختلفی نزدیک به گفته های کارگردان از همون بازیگر درست کردن. در این روش گریم، گریمور دستش بازه و از هر نوع ابزاری استفاده می کنه، حتی پروتزهای مختلف و حتی با کمک علم پزشکی هم تغییراتی موقت روی صورت بازیگر انجام می دن. این روز ها روشهای نرم افزاری هم کمک می کنه تا گریم بازیگر ها تکمیل بشه و نقش کاملا واقعی به نظر بیاد مخصوصا موقعی که قرار یک بازیگر جون نقش یک بازیگر خیلی پیر رو ایفا کنه یا برعکس. اما گریم آرایشی که اسمی هست که من خودم درست کردم اصطلاح مناسب تری پیدا نکردم شما می تونی اسم دیگه ای به این نوع گریم بدین من برای این اسم گریم آرایشی رو روی این نوع گریم گذاشتم که از گریم سینمایی جدا بشه احتمالا اصطلاح جایگزین فارسی بهتری هم هست که من نمی دونم، اما گریم آرایشی همون نوع گریمی هست که همه خانومها دنبالش هستن و طرفدار های زیادی داره که موضوع بحث ما هم این نوع از گریم هست. از اینجای مطلب به بعد ما با هم قرار می زاریم که من هر جا از اصطلاح گریم استفاده کردم شما بدونید منظورم گریم های آرایشی و انواع اون هست.

انواع گریم چیست؟

همون طور که قبلا گفتم انواع گریم رو باید اول از هم تفکیک کرد تا بشه در مورد هر کدوم نکته های خاصی رو به عنوان قوانین اون روش طراحی کرد. اولین دلیل و تنها دلیلی که گریم رو به انواع مختلف دسته بندی می کنیم همون هدفی هست که از گریم کردن داریم که این رو هم قبلا توضیح دادم اولین نوع از گریم که خیلی هم مورد علاقه خانوم هاست گریم عروس هست در این نوع از گریم هدف مشخصه هر چه زیبا تر نشان دادن عروس در نوع دیگری از انواع گریم می رسیم به گریم برای کلیپ ها و فیلم های سینمایی در این نوع گریم هدف علاوه بر نشون دادن زیبایی های فردی اون بازیگر دادن یک شخصیت از طریق گریم به فرد هست مثلا در یک کلیپ که به عنوان گریمور همکاری می کردم گارگردان می خواست توی بعضی از صحنه ها شخصیت زن مریض به نظر بیاد و بعضی صحنه ها مثل یک آدمی که بیمار نیست باشه واضح که نکته های دیگه ای هم برای نشون دادن بیماری یا سلامت این شخصیت لازمه که بعدا در قسمت توضیحاتی که درمورد گریم های سینمایی میدم مفصل صحبت می شه. نوع سوم از انواع گریم گریم برای پوشوندن عیوب صورت یا رفع اشکالات اساسی در صورت هست در این روش شما علاوه بر این که باید زیبایی مدل رو در نظر بگیرید باید یک فکری هم برای پوشوندن اون عیوب و اشکالات بکنید در این مورد هم جداگانه توضیحاتی رو آوردم. در انتها گریم برای تغییر چهره می مونه که این نوع از گریم برای موارد خاصی که مشتری خواهان اون باشه انجام می شه و هدف زیبایی نیست بلکه خواسته مشتری برای تغییر چهره هست و بعد باید زیبایی رو در نظر گرفت. حالا به طور مفصل هر کدوم از انواع گریم رو توضیح می دم.

آموزش گریم عروس

در این نوع از گریم، سعی اولیه ما بیشتر نشون دادن زیبایی عروس خانوم ها هست. هر خانومی دوست داره توی شب عروسی به بهترین و زیبا ترین شکل ممکن دیده بشه . وظیفه ما به عنوان یک گریمور، بر آوردن این آرزو هاست. نکته در انجام این گریم چهره خود عروس بدون آرایش هست، اگر چهره عروس عیب خاصی نداره و کلا یک صورت متعادل داره شما یک مرحله جلو هستید. ولی اگر صورت مدل عروس شما یک عیب واضح داره و در حالت متعادلی نیست، شما باید اول اون عیب رو برطرف کنید که توی بخش گریم برای پوشاندن عیوب صورت به این نکته اشاره کردم.

فرض رو بر این می زاریم که صورت مدل عروس شما متعادل نیست، شما با انجام مراحل پایه گریم سعی می کنید این تعادل رو به زیبا ترین بالانس برسونید، مثلا مدل بینی بزرگی داره با چشم های کوچکی داره باید با انجام گریم بینی رو کوچکتر از حالت اولیه و چشم ها رو بزرگتر از حالت اولیه نشون بدیم که روشهای این کار ها رو توی گریم اجزائ صورت توضیح دادم و انواع صورت ها رو توضیح دادم. نهایتا بعد از متعادل تر کردن صورت عروس شما باید با آرایش کردن زیبایی های صورت رو برجسته کنید، اگر مدل یک حسنی توی صورتش داره روی اون تاکید بشه و از تاکید روی قسمت های دیگه بپرهیزید. همین که قسمت های دیگه متعادل باشن کافیه. لازمه شما زیبایی های معمول چهره عروس رو چند برابر کنید، مثلا اگر مدل چشم درشت یا رنگی داره باید تمام تمرکز آرایشتون بعد از متعادل سازی روی این قسمت و آرایش چشم عروس باشه.

نکته خیلی مهم در مورد آرایش عروس اینه که اصلا سعی نکنید که به سمت آرایش غلیظ یا انجام یک آرایش سنگین برید، این روشها از مد افتاد و ما می خوایم عروس رو به طور طبیعی زیبا جلوه بدیم نباید توی نظر بیننده ها عروس آرایش غلیظی داشته باشه، باید تا حد ممکن تصور بشه عروس به حالت طبیعی زیباست و فقط یک آرایش ملایم کرده که شاید خودش هم می تونه توی خونه انجام بده این یک ترفند که همیشه جواب می ده و توی فیلم و عکس عروسی، عروس رو جون تر از حالت واقعی نشون می ده. آرایش غلیظ دقیقا برعکسه هدفتون رفتن به سمت یک آرایش متوسط رو به سبک باشه، از رنگها سنگین بجز در موارد خاصی مثل تاکید روی یک بخش صورت در قسمت های دیگه استفاده نشه و همیشه به تعادل صورت بیشتر اهمیت بدین از تعادل خارج شدن کار رو خراب می کنه.

آموزش گریم برای کلیپ، فیلم و تئاتر

قبل از شروع به این نکته اشاره کنم که چیزی که حالا می خوایم در موردش صحبت کنیم گریم سینمایی به صورت یک حرفه نیست حقیقتا گریم در سینما خودش یک رشته جداگانه برای تحصیل هست که آمیخته ای از هنر سینما و صنعت آرایش و میکاپ هست من در مورد گریم سینمایی ادعایی ندارم و اصولا در این مورد که یک رشته تخصصی سینمایی هست، اطلاعات گسترده ای ندارم فقط نکته ای که در مورد هر نوع گریمی باید بگم حتی گریم حرفه ای سینمایی، اینه که این رشته هم بر اساس استاندارد های آرایشی شکل می گیره و در ادامه به عنوان یک بخش از کار فیلم سازی محسوب می شه . وقتی از کلمه حرفه ای استفاده می کنم منظورم کاری هست که به عنوان شغل بهش نگاه می شه، آرایشگری هم به این معنا حرفه هست و به همه آرایشگر ها که از این راه پول در می یارن، می شه گفت حرفه ای این نکته با داشتن مهارت فوق العاده در یک رشته تخصصی فرق می کنه.

من در این بخش در مورد گریم برای کلیپ های سینمایی و فیلم های کوتاه صحبت می کنم و بین این نوع از گریم با گریم سینمایی که شخصیت سازی می شه فرق هست. شما در گریم کلیپ یا فیلم های غیر حرفه ای باید ملاک رو زیبا جلوه دادن بازیگر در نظر بگیرید و تا جای ممکن هم سعی کنید شخصیت صورت فرد حفظ بشه، نباید بعد از گریم چهره فرد اونقدر متفاوت شده باشه که شخصیت دیگه ای به لحاظ صورت پیدا کنه. هر کسی که در موزیک ویدئو ها بازی می کنه یا توی فیلم های غیر سینمایی حضور پیدا می کنه، اولین هدفش شناخته شدن هست یعنی می خواد برای بینندگانش شناخته شده بشه و معروفیت و محبوبیت پیدا کنه، اگر بیننده ها بعدا نتونن همون فرد رو خارج از تصور شناسایی کنن کار گریمور و کلا کار تصویر برداری خراب می شه، تا جای ممکن سعی کنید از چهره مدل ها تون آدمهای خوش قیافه اما واقعی بسازید، به سمت انجام کار های گریم سینمایی که شخصیت سازی می کنن نرید.

پس تا اینجای کار گریم سینمایی مد نظر ما با گریم های دیگه فرق چندانی نمی کنه، اما نکته اینجاست که وقتی قراره به غیر از خوش قیافه نشون دادن فرد، یک کار دیگه ای هم انجام بدیم، مثلا باید با نشون دادن چهره فرد توی تصویر بیننده باور کنه اون مریضه یا بتونه حدس بزنه اون مریضه، همون مثالی که تجربش رو داشتم توی این موارد، علاوه بر این که باید چهره اون بازیگر رو زیبا تر از حالت واقعی نشون بدیم، باید کاری کنیم که روی مریضی و بیماریش به لحاظ تصویر های بسته ای که نشون داده می شه تاکید خاصی کنیم. توی این مرحله بعد از انجام کار روتین، گریم بازیگر دنبال نشانه های ظاهری یک بیمار که توی صورتش پیداست میریم، مثلا چشمهایی که از داخل یک حاله سبز مشکی دارن نشون دهنده خستکی و شدت ظعف بدنی هستن و موقعه ای که این رنگ قرمز مایل به صورتی کم رنگ باشه نشونه هایی از مریضی فرد رو نشون میدن بیشتر حالت های چهره رو می شه از طریق چشمها انتقال داد. اما لبها و پوست صورت هم می تونه کمک کننده باشه لبهای بی رنگ یا پوست زرد هم نشونه های دیگه بیماری هست. شما با سنجیدن شرایطی که می خواید بازیگرتون در اون دیده بشه دنبال نشونه های ظاهری توی صورت افراد باشید سعی کنید یک قالب از پیش برنامه ریزی شده برای موقعیت های مختلف توی ذهنتون درست کنید. برای نشون دادن انواع حالتهای صورت مثل شادی، غمگینی، بیماری و … یک نکته ریزه کاری هم وجود داره که می تونه توی این بخش خیلی کیفیت کار رو بالا ببره این رو بدونید که باید کار روی صورت بازیگر ها رو از حالت عادی غلیظ تر انجام بدین، اکثر دوربین ها از چشم انسان دقت کمتری دارن و باید برای حساسیت دوریبن گریم کنید،  یه کم از حالت عادی بیشتر اغراغ کنید فقط یه کم در مورد چهره پردازی تئاتر باید بگم همه این موارد صدق می کنه، اما باید اقراق خیلی بیشتری داشته باشید چون فاصله بیننده ها ممکن چندین متر باشه و جزئیات رو تماشارگران انتهای صحنه نبینن شما برای تماشاگر های انتهای سالن گریم رو انجام بدین.

همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس
همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس

آموزش گریم برای پوشاندن عیوب صورت

از گریم هم می شه برای رفع اشکالات و عیوب صورت استفاده کرد. گریم می تونه به راحتی بخشهایی از صورت رو پوشش بده و بخشهای از اون رو کوچکتر و یا بزرگتر از حد معمول نشون بده. برای این کار اول از همه اون عیب رو پیدا می کنیم که معمولا پیدا هست، بینی کوچک یا بزرگ تر از حد متعادل، چشم های کوچک یا لبهای نازک و عیوب دیگه ای که توی صورت مدل ها تون هست. برای گریم هر کدوم از این بخش ها ابتدا تلاش می کنیم تعادل رو برقرار کنیم از روشهای گریم استاندارد استفاده کنید اول از همه به دنبال پوشوندن عیب صورت مدل نباشید، بدون در نظر گرفتن اون عیب گریم رو انجام بدین از بخش اصول اولیه گریم چیست و نحوه انجام اصول اولیه گریم همین مطلب کمک بگیرید. بعد از انجام همه مراحل برای پوشوندن اون عیب خاص به مطلب دیگه ای که من در مورد گریم اجزای صورت نوشتم و در مجله گل گیس انتشار یافته مراجعه کنید. این مطلب رو با این لینک همه چیز درباره گریم و رفع عیوب اجزای صورت می تونید در مجله گل گیس پیدا کنید.

آموزش گریم برای تغییر چهره

در این نوع گریم هدف تغییر دادن چهره فرد تا جای ممکن هست، شما در این نوع از گریم باید ویژگی های فردی صورت مدل رو اول از همه شناسایی کنید. این نکته مهم هست که مشخص کنید چه ویژگی مشخصه صورت هست، مثلا بینی عقابی برای بعضی از چهره ها شاخصه، یا مثلا صورت لاغر یا چاق شاخصه بعضی دیگه از افراد هست. بهترین روش اینه که شما یک شاخصه خیلی مشخص رو توی صورت در نظر بگیرید و هدفتون برای تغییر دادن اون بخش باشه. اگر یک فردی که در نظر اول لاغر دیده می شه رو بتونید توپر تر از حالت عادی نشون بدین تا حد زیادی توی کار موفق شدین، به عنوان نمونه فرض کنید مدل شما یک بینی عقابی بزرگ داره و در بین مردم با این شاخصه صورتش شناسایی می شه، حالا شما سعی کنید با آموزش هایی که می بینید بینی مدل رو گوشتی و بزرگ نشون بدین قیافه مدل به کلی تغییر می کنه هر کاری رو که انجام می دین به این موضوع دقت کنید که نباید اغراق در آرایش و گریم داشته باشید و نباید گریم شما دیده بشه در این نوع از گریم هر چی طبیعی تر رفتار کنید و کار نهایی تون به چشم نیاد موفق تر خواید بود. برای رهنمایی های لازم برای انجام دقیق گریم اجزای صورت به مطلب همه چیز درباره گریم صورت و بدن که چن روز آیده منتشر میشه مراجعه کنید و برای انجام گریم پایه به بخش آموزش اصول اویه گریم در همین مطلب مراجعه کنید.

همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس
همه چیز درباره گریم صورت یا گریم بیس

اصول اولیه گریم چیست؟

مهمترین اصل گریم استفاده از سایه روشن کاری ها و بازی با نور و سایه هست. شما در گریم قبل از انجام آرایش نهایی باید یک پایه مناسب روی صورت مدل ایجاد کنید، که برای آرایش نهایی مناسب بشه . اصل اول اینه که قسمتهایی که نمی خوایم زیاد توی چشم باشن باید تیره تر از قسمت هایی باشن که می خوام روشون تاکید کنیم. اگر نظرتون روی اینه که مثلا لب مدل رو برجسته نشون بدین باید در اطراف لب و قسمت های خاصی از پوست اطراف لب با سایه روشن کاری این تمرکز رو ایجاد کنیم روش های ایجاد تمرکز روی قسمت های مختلف صورت رو در مطلبی که برای گریم صورت نوشتم مفصل توضیح دادم. نکته اصلی برای گریمورها پر کردن صورت از پایه های تیره کرم بیس و روشن کردن قسمت های مختلف و همچنین محو کردن مرز بین تیرگی ها و روشنی هاست در واقع شما با نور سرو کار دارید قسمت های ناخوشایند صورت مثلا چروگ های اطراف لبها برجسته شده و قسمتهایی که فرم خوبی به لحاظ ابعادی ندارن با سایه کاری در تاریکی پنهان می شن. در ادامه به انجام این نوع از گریم پایه اشاره می کنم.

آموزش نحوه انجام اصول اولیه گریم

در ابتدا پوست صورت مدل رو از هر گونه آرایش قبلی، چربی و کرم پاک کنید. از شیر پاک کن استفاده کنید، صورت رو با آب گرم و یک صابون ملایم خوب بشورید. از مدل به روشی که قبلا گفتم سه تا عکس بگیرید بعد از برسی عیوب صورت و شاخصه های خوب مدل و تایین هدف مدل از انجام گریم، مثلا گریم عروس یا انواع گریم های دیگه کار رو با فون های گریم شروع می کنیم. در مورد فوندیشن های گریم در مطلب آموزشی گریم اجزای صورت کاملا توضیح دادم. در این مرحله شما به شش پایه از فون های تیره تا روشن نیاز دارید با توجه به تیره و روشن بودن پوست صورت مدل شما سه فون تیره و سه فون روشن انتخاب کنید. بدیهی هست که رنگ پوست مدل نقطه وسط بین این دو دسته فون قرار می گیره، به طور مثال اگر پوست صورت مدل شما گندمی هست، شما این رنگ رو در وسط قرار می دین و سه پایه فون به ترتیب شماره روشنتر و سه فون به ترتیب شماره تیره تر انتخاب کنید. بعضی از برند ها شماره ندارن و باید با تست کردن و تجربه خودتون این سه درجه تیرگی و روشنی رو انتخاب کنید.

حالا شروع کنی بر اساس تحلیلی که کردین از تیره ترین فون انتخابی به صورت خط های مشخص روی قسمت هایی که نمی خواهیم اصلا مورد توجه بیننده باشن می زنیم،  در این مرحله نباید محو کردن انجام بشه بعد نقطه های تاکید رو با روشن ترین فون بپوشونید.حالا باید از فون های بعدی در فاصله میان این دو فون با دقت استفاده کنید. تا صورت مدل کاملا پوشیده بشه، اینجا مهارت چشم ها و دستان شما شرط تمیزی کار خواهد بود.

در پایان باید با قلموی گریم بزرگ فاصله های بین فون ها رو پر کنید. تا اینجا شما یک پایه مناسب برای انجام مراحل بعدی گریم رو ساختید، بعضی از گریم ها همین جا تموم می شه و آرایش مدل رو باید شروع کرد، بعضی از گریم ها هم بعد از انجام این مراحل اولیه تازه شروع شده و باید مرحله های بعدی رو انجام داد. برای دنبال کردن مراحل حرفه ای تر به مطلب همه چیز درباره گریم صورت و گردن مراجعه کنید.

دوستان و عزیرانی که در مورد نکته های گفته شده در این مطلب و مطالب مربوطه از این دست که نوشته من هست سوالی یا مشکلی دارن از طرق ایمیل من در مجله گل گیس با من تماس بگیرن و حتی می تونید نمونه های کار های خودتون رو برای مدیران سایت با ذکر نام من به عنوان نویسنده بفرستید تا بیشتر بتونم راهنمایی تون کنم برای همه آرزوی سلامتی و برای خانوم های هنرجو آرزوی موفقیت دارم. این مبحث رو در مطالب دیگه از همین نویسنده دنبال کنید.

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.