مجله گل گیس

همه چیز درباره کک و مک

همه چیز درباره کک و مک
loading...

کک و مک چیست؟

کک و مک تخت، لکه های قهوه ای دایره ای است که به طور معمول به اندازه سر یک ناخن هستند.این لکه های متعددند و بر روی پوست و در معرض نور خورشید تشدید و ایجاد می شوند. این لکه ها بخصوص در نیمه تنه بالایی بدن مانند گونه ها، بینی، بازوها و شانه شایع است.

کک و مک به دلیل افزایش در مقدار رنگدانه ای به نام ملانین تیره و با توجه به افزایش در تعداد کل سلول های رنگدانه ساز به نام ملانوسیت به وجود می آیند. کلمه کک مک از کلمه انگلیسی freken نشات گرفته است.

همه چیز درباره کک و مک
همه چیز درباره کک و مک

انواع کک و مک

دو نوع اساسی از کک و مک وجود دارد: کک و مک ساده و کک و مک آفتاب سوختگی. کک و مک ساده معمولا قهوهای مایل به زرد، گرد، و کوچک هستند و به اندازه یک سر ناخن می باشند. کک و مک آفتاب سوختگی اغلب تیره تر، نامنظم، و ممکن است بزرگتر از یک مداد پاک کن باشند. کک و مک آفتاب سوختگی بیشتر رایج است در قسمت فوقانی پشت و شانه ها که احتمال آفتاب سوختگی در آنها بیشتر است ایجاد می شوند.

علت بروز کک و مک چیست؟

علت بروز و تشدید کک و مک ترکیبی از گرایش ژنتیکی (وراثت) و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد. قرار گرفتن دو نفر با ژنتیک های متفاوت در معرض خورشید شانس های مساوی را برای بروز کک و مک در پی ندارد. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، لایه بیرونی پوست (اپیدرم) و غلظت سلول های رنگدانه تولید کننده (ملانوسیتها) را بیشتر کرده و کک و مک را در پی دارد.

راه های درمان کک و مک

کرم های سفید کننده و محو کننده: محصولات حاوی هیدروکینون و اسید کوجیک می تواند یکی از درمان ها باشد. استفاده مدام از این محصولات می تواند به روشن شدن کک و مک کمک کند. کرم های سفید کننده و محو کننده در ترکیب با اجتناب از نور خورشید و حفاظت از آفتاب موثر تر هستند.
رتینوئیدها: گاهی اوقات دیگر کرم های سفید کننده مانند، ترتینوئین و آداپالن نوسط پزشکان تجویز می شود.
سرما: توقف نور با نیتروژن مایع در مطب پزشک می تواند برای درمان برخی از انواع کک و مک استفاده شود.
درمان با لیزر: انواع متعدد از لیزر ممکن است کمک کند باشند و به کاهش کک و مک به طور موثر منجر شوند. مانند سرما، این یک روش ساده و امن با میزان موفقیت بالا بدون تغییر رنگ پوست و زخم است.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.