مجله گل گیس

یک قاشق ویتامین

نقش ویتامین در سلامت زنان
loading...

زنان به دلیل داشتن ساختار فیزیکی خاص و تغییرات مداوم هورمون ها، همیشه در معرض کمبود انواع ویتامین قرار دارند. این خطرات که گاها جدی محسوب شده و فرد بی اطلاع از کمبود آن ها و عوارض نامطلوب ماندگار این ماده حیاتی به دنبال دیگر راه های شناخت بیماری گشته و هرگز شاید به این نتیجه نزدیک نشود که ممکن است یکی از ویتامین های بدنش کم شده باشد.

چند ویتامین مهم برای خانم ها

خواص ویتامین B2

این ویتامین در تنظیم سیستم بینایی چشم و ایجاد تعادل و حساسیت بینایی نقش دارد. در افراد دیابتی،دفع ادراری این ویتامین افزایش یافته و در نتیجه میزان نیاز به آن بیشتر خواهد بود. داروهایی مانند کلروپرومازین و باربیتورات ها میزان نیاز به ویتامین B2 را افزایش می دهند.کمبود این نیاز در موارد اولیه عوارضی چون سوزش چشم،ترس از نور،ریزش اشک و همچنین احتمال سریع تر ابتلا به آب مروارید را موجب می شود.این ویتامین نیز در غذاهایی مانند شیر و لبنیات،گوشت های بدون چربی،جگر،سبزی ها،میوه ها و غلات سبوس دار یافت می شود.

نقش ویتامین در سلامت زنان
نقش ویتامین در سلامت زنان

خواص ویتامین C

این ویتامین که عملکرد ضد پیری دارد در سلامت استخوان ها و بافت های بدن نقش دارد.همچنین موجب سلامت دهان و لثه ها، خون سازی و جریان خون مناسب در بدن به ویژه در چشم ها می شود.تحقیقات نشان داده افرادی که در سنین بالا دارای عدسی چشمی سالم و شفاف بوده اند در طول زندگی از مقادیر کافی ویتامینC در سبزیجات و میوه های تازه و بیشتر در مرکباتی مانند پرتقال،گریپ فروت،انواع لیمو و نارنگی،فلفل دلمه ای،هندوانه،طالبی،توت فرنگی،سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز مثل کلم بروکلی موجود است.

خواص ویتامین E

این ویتامین در عملکرد سیستم دفاعی بدن و شکل گیری گلبول های قرمز نقش دارد و کمبود آن به اختلالات ته چشم از جمله تخریب نقطه زرد چشم و بیماری تخریب ماکولا و از بین رفتن سلول های ناحیه مرکز بینایی که در سنین بالا اتفاق می افتد و سبب کاهش متوسط تا شدید بینایی می شود،می انجامد.روغن های گیاهی مثل روغن بادام زمینی،سویا،ذرت،آفتابگردان و جوانه گندم مهم ترین منابع غذایی ویتامین E به شمار می روند.سایر منابع شامل دانه های روغنی،بذرها،غلات کامل و سبوس دار و سبزی های برگ سبز است.

loading...

اضافه کردن نظر

مجله گل گیس، بخش محتوایی مجموعه اصلی گل گیس است که به ارائه محتوای جذاب و مفید در زمینه آرایش و زیبایی و سلامت جسم و روح می پردازد. تمامی محتوای مجله مناسب زنان بوده و این مجله همانند سایت اصلی به صورت تخصصی روی موضوعات مرتبط با زنان تمرکز می کند. برای ارتباط با ما می توانید از صفحه تماس استفاده کنید. و برای دریافت شرایط پذیرش آگهی در مجله گل گیس می تواید به صفحه پذیرش آگهی مراجعه کنید.