اندومتریوز رحم چیست و چه علائمی دارد؟
اندومتریوز رحم چیست و چه علائمی دارد؟

اندومتریوز رحم چیست و چه علائمی دارد؟

رحم، عضوی از بدن است که هنگامی که یک زن باردار می شود، کودک در آن رشد می کند. اندومتریوز بیماری مربوط به رحم است که در آن بافتی که به طور معمول در داخل رحم رشد می کند، در خارج از رحم رشد کند. این رشد می تواند در تخمدان ها، لوله های فالوپ، روده، مثانه و یا سایر نقاط بدن نیز به وجود آید. اما به ندرت، آن را در دیگر قسمت های بدن مشاهده می کنیم.

علائم اندومتریوز

علائم این بیماری عبارتند از:

 • درد، معمولا در شکم، کمر، لگن و یا مناطق اطراف آن ها
 • ناباروری
 • خونریزی شدید در قاعدگی و خونریزی بین دوره ای
 • گرفتگی های قاعدگی دردناک

برخی از زنان ممکن است بدون هیچ علامتی به اندومتریوز مبتلا باشند. در این افراد مشکل در باردار شدن ممکن است اولین نشانه باشد.

علت اندومتریوز، شناخته شده نیست. جراحی لاپاراسکوپی، در حال حاضر تنها راه است برای این که مطمئن شوید که شما مبتلا هستید یا خیر. پزشک معمولا ابتلا سابقه پزشکی شما را مطالعه می کند سپس ممکن است انجام یک معاینه لگنی و انجام آزمایشات تصویربرداری را تجویز کند.

درمان اندومتریوز

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای بیماری اندومتریوز وجود ندارد، اما درمان هایی وجود دارند که ممکن است در موارد زیر موثر باشند:

 • درمان درد ناشی از اندومتریوز
 • درمان ناباروری مربوط به اندومتریوز

متخصصان معمولا عوامل متعددی را در تعیین بهترین درمان برای علائم اندومتریوز در نظر می گیرند. این موارد عبارتند از:

 • سن شما
 • شدت نشانه های
 • چگونگی رشد و شدت بیماری
 • آیا می خواهید باردار شوید یا خیر؟

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که همه درمان ها به خوبی برای همه زنان مبتلا به این بیماری عمل نمی کند. به طور مشابه، همیشه شانس بروز علائم اندومتریوز ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. همچنین در مورد عمل جراحی، زمان بیشتری برای درمان در یک فرد خاص نیاز باشد.

اندومتریوز رحم چیست و چه علائمی دارد؟
اندومتریوز رحم چیست و چه علائمی دارد؟

درمان درد ناشی از اندومتریوز

روشهای درمان درد آندومتریوز به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

 • داروهای ضد درد
 • هورمون درمانی
 • جراحی

داروهای ضد درد

داروهای ضد درد زمانی که شما نشانه های خفیف دارید معمولا موثرند. این داروها نسبت به مسکن ها قوی تر هستند. شایع ترین انواع مسکن ها برای کاهش درد اندومتریوز، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، NSAIDS می باشند. این داروها یک مخدر درد قوی هستند که در تعامل مستقیم با سیستم عصبی می باشند. شواهد در مورد اثربخشی این داروها برای تسکین درد اندومتریوز محدود است.

درمان هورمونی

هورمون درمانی باعث می شد که تکه های ایجاد شده توسط اندومتریوز، از طریق یک چرخه قاعدگی از بدن خارج شوند. هورمون همچنین می تواند در درمان علائم اندومتریوز موثر باشد. علاوه بر این، درک ما از درد ممکن است با استفاده از هورمون های مختلف تغییر داده شود. هورمون درمانی برای درمان درد اندومتریوز،  استفاده می شود. هورمون ها در قالب قرص، تزریق و یا یک اسپری بینی استفاده می شوند.

درمان هورمونی از تولید هورمون ها در تخمدان از جمله استروژن، که معمولا مانع از تخمک گذاری می شوند جلوگیری می کنند. این درمان همچنین مانع از رشد زمینه های جدید و زخم (چسبندگی) شده و ممکن است چسبندگی های موجود را از بین ببرد.

درمان های جراحی

تحقیقات نشان می دهد که برخی از درمان های جراحی در کوتاه مدت تاثیر زیادی بر روی درد اندومتریوز دارند. پزشکان معمولا عمل جراحی را برای درمان درد شدید اندومتریوز، توصیه می کنند. در این عملیات، جراح می تواند علاوه بر اندازه و شدت اندومتریوز، درمان و حذف ضایعات را نیز انجام دهد.

همچنین ببینید

کاهش وزن با تمرین های هیت

تمرین های هیت یک تمرین ساده برای کاهش وزن ساده و سریع

کاهش وزن با تمرین های هیت روشی ساده برای تناسب اندام شما در خانه است. …

دیدگاهتان را بنویسید