نحوه استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست
نحوه استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

نحوه استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

آب برنج غنی از مواد معدنی و ویتامین هایی است که برای تقویت پوست و مو فوق العاده هستند. زنان آسیایی قرن هاست که از آب برنج استفاده کرده اند تا موهایشان را زیبا کنند، رشد مو را افزایش دهند و سلول های پوست خود را تغذیه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست ادامه این مطلب مجله گل گیس را مطالعه کنید.

آب برنج چیست؟

آب برنج، در ساده ترین شکل آن، آبی است که پس از آبکش کردن برنج باقی می ماند. گاهی این آب را جوشانده و غلیظ می کنند تا خواصش برای پوست و مو بیشتر شود.

آب برنج حاوی مواد مغذی است که می تواند باعث تقویت مو و تمیز شدن پوست صورت شود. بر خلاف بسیاری از محصولاتی که برای مراقبت از پوست و مو در بازار وجود دارد، آب برنج یک راه ساده و طبیعی برای مراقبت از پوست و مو است.

آب برنج برای حفظ سلامت پوست و رشد موها

آب برنج در طب شرقی برای تغذیه و جوانسازی پوست استفاده می شود. این ماده در دوران باستان، در نقاط مختلف قاره آسیا، برای قوی و براق کردن موها نیز استفاده می شد. بر خلاف شامپوهای تجاری شما هیچ سولفات یا سیلیکاتی در یک کاسه آب برنج پیدا نمی کنید و بهترین بخش استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست این است که می توانید این ماده را در خانه و با کمترین هزینه ممکن تهیه کنید.

به طور سنتی، زنان کشاورزان ژاپنی، برای حمام کردن و شستشو صورت، از این ماده استفاده می کردند.

در دوره هین، در اوایل قرن نهم، زنان دربار امپراتوری ژاپن از آب برنج تخمیر شده برای تقویت و زیبایی موهای خود استفاده می کردند. در کتب تاریخی آمده است که این زنان هر روز موهای خود را با این آب خیس کرده و سپس شانه می زنند تا قد موهایشان بلند شود.

بر اساس نتایج یک مقاله منتشر شده در China Daily، راز تیره و تمیز نگه داشتن موها، شستشو آن ها با آب برنج است. در واقع این ماده یک شامپو طبیعی و نرم کننده است. آب برنج توسط پزشکان طب آیورودا به عنوان پماد موثر برای خنک کردن سطح پوست ملتهب شده تجویز می شود.

تحقیقات انجام شده در مورد استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

در یکی از پیشنهادات تحقیقاتی که با هدف کشف موثرترین روش برای مراقبت از مو در مرکز SPring-8 در ژاپن انجام شده مشخص گردید که یک ماده خاص در آب برنج به نام اینوزیتول، در بهبود الاستیسیته مو و کاهش اصطکاک در موهای آسیب دیده مفید است. این خواص منجر به بهبود قابل توجهی در سلامت کلی مو می شوند.

تحقیقات دیگری که در نوامبر سال ۲۰۱۰ در مجله International Journal of Cosmetic Chemists منتشر شد، اشاره کرد که یکی از روش های سنتی مراقبت از مو که در دوران مدرن نیز کاربرد دارد، استفاده از آب برنج است. این محققان دریافتند که عصاره های حاصل از آب برنج در حفظ سلامت موها موثر بوده و علاوه بر آن، یک ماده ایده آل و جایگزین برای محصولات تجاری است.

چگونه می توان از آب برنج برای ارتقاء سطح سلامت پوست و مو استفاده کرد؟

اگر می خواهید ببینید که آیا استفاده از آب برنج به عنوان بخشی از روال مراقبت از مو و پوست می تواند برای شما مفید باشد، مدتی دستور العمل های ذکر شده در زیر را دنبال کنید. حتما نتیجه موثری خواهید گرفت.

کدام برنج برای استفاده مفیدتر است؟

اگر قصد استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست را دارید بهتر است از برنج قهوه ای، دانه بلند سفید و یا دانه کوتاه ایرانی استفاده کنید.

نحوه استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست
نحوه استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

روش اول استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

آب برنج پخته شده برای تشویق رشد موها و ارتقاء سطح سلامت پوست

برای ایجاد تمرکز در آب برنج چهت استفاده از آن در تمام طول هفته در فرم رقیق شده به عنوان یک محلول شستشو دهنده صورت یا مو، برنج را به صورت کته با ۲ الی ۳ برابر آب معمولی طبخ کنید.

پس از کشیده شدن آب برنج و در حالی که دانه ها هنوز خیس هستند، آن ها را بین دست ها فشار دهید تا آبشان خارج شود. آب باقی مانده رنگی روشن دارد و حاوی غلظت بالایی از مواد مغذی خواهد بود. با این حال، نیازی نیست که از قدرت کامل این ماده استفاده نکنید. کافی است که چند قاشق غذاخوری از این آب برنج متمرکز شده را به یک فنجان آب تمیز رقیق کنید و از آن برای شستشوی پوست و مو استفاده کنید. این آب برنج را می توانید تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

روش دوم استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

روش سریع بدون پخت

اگر می خواهید از روش سریع تر برای به دست آوردن آب برنج استفاده کنید کافی است که برنج را ۱۵ دقیقه در آب بجوشانید و سپس آن را آب کش کنید. آب باقی مانده در کاسه زیر آب کش را برای شستن صورت، مو یا هر دو استفاده کنید.

روش سوم استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

آب برنج تخمیر شده

تصور می شود آب برنج تخمیر شده به دلیل تغییر PH که در طول فرآیند تخمیر اتفاق می افتد، به خصوص برای مو بسیار مفید است. این فرآیند pH آب برنج را با PH طبیعی مو مقایسه می کند و باعث آزاد شدن یک ماده شیمیایی به نام پیترا می شود. این ماده ممکن است بازسازی سلول های مو را ترویج کند. روش تهیه این نوع آب برنج چند مرحله دارد. اما توصیه می کنیم آن را امتحان کنید.

برای تهیه آب برنج تخمیر شده، آب برنج را طبق روش سریع که در بال ذکر کردیم تهیه کنید. سپس اجازه دهید این اب برنج در یک ظرف در دار، به مدت ۱ الی ۲ روز در دمای اتاق بماند (در شرایط گرمتر، فرایند تخمیر زمان کمتری خواهد برد). پس از این مدت بوی کمی ترش از آب برنج خارج می شود. این بو نشان می دهد که فرایند تخمیر انجام شده است. این محلول را در یخچال نگه داشته و برای تنفس پوست یا شستشوی مو از آن استفاده کنید.

آب برنج تخمیر شده بسیار قوی است، بنابراین بهتر است قبل از استفاده، آن را با ۱ الی ۲ فنجان آب گرم رقیق کنید.

صورت خود را هر شب قبل از خواب با آب برنج بشویید. البته برای شستشوی موها بیش از یک یا دو بار در هفته از این روش استفاده نکنید. این ماده مانند یک نرم کننده قوی روی موها عمل می کند و برای نشان دادن اثرات خود به زمان نیاز دارد. به دلیل غلظت این نوع آب برنج، مزایای آن حتی پس از شستشو مو نیز باقی می ماند.

نحوه استفاده از آب برنج برای پوست و مو

شما می توانید هر روز از آب برنج به عنوان بخشی از کارهای روزانه که برای مراقبت از پوست انجام می دهید استفاده کنید. برای رشد موها نیز توصیه می شود یک یا دو بار در هفته از این ماده به عنوان یک محلول شستشو دهنده مو پس از شامپو زدن استفاده کنید.

چند نکته مهم در مورد استفاده از آب برنج برای تقویت مو و پوست

پیشنهاد اول

از آب برنج به عنوان یک پاک کننده روزانه صورت و بدن استفاده کنید تا پوستتان درخشان شود.

پیشنهاد دوم

استفاده از آب برنج به عنوان یک جایگزین طبیعی برای تونرهای معمولی، می تواند به شما در کاهش میزان منافذ پوست کمک کند. بنابراین اگر منافذ پوستتان بزرگ شده است می توانید از آب برنج استفاده کنید.

 • کمی آب برنج را روی صورت ریخته و به آرامی آن را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.
 • با استفاده منظم از این روش، پوست شما نرم تر شده و درخشش بیشتری پیدا می کند.

پیشنهاد سوم

شما می توانید از این ماده برای تهیه ماسک مرطوب کننده خانگی نیز استفاده کنید. کافی است:

 • چند قاشق آب برنج را با چند قطره از اسانس های گیاهی مفید برای مراقبت از پوست مخلوط کنید.
 • هر شب این ماده را روی پوست مالیده و صبح آن را با آب بشویید.

پیشنهاد چهارم

درست است که شستشو موها با آب برنج سبب تقویت مو می شود. اما شما می توانید چند قطره اسانس رزماری را نیز به آن اضافه کنید.

 • بعد از شامپو کردن موها، این محلول را بر روی موهای خود بمالید.
 • به آرامی پوست و مو خود را ماساژ دهید و حدود ۴ تا ۵ دقیقه صبر کنید.
 • سپس موهای خود را به طور کامل با آب ساده بشویید.
 • از این روش یک یا دو بار در هفته به عنوان آخرین مرحله شستشو مو، استفاده کنید.

پیشنهاد پنجم

آب برنج را به وان حمام اضافه کنید تا پوست بدنتان را پاک و جوانسازی کرده و استراحت دهید. کافی است که:

 • یک کیسه کوچک پارچه ای را با ۱/۲ فنجان برنج پر کنید و کیسه را داخل آب وان قرار دهید.
 • بدن خود را ۱۵ دقیقه در این آب خیس کنید.

پیشنهاد ششم

با استفاده از  آب برنج، یک اسکراب مفید برای بدن درست کنید. برای تهیه اسکراب به شیوه زیر عمل کنید:

 • کمی آب برنج را با ۱ یا ۲ قاشق چای خوری روغن زیتون و آب لیمو مخلوط کنید.
 • می توانید چند قطره اسانس مورد علاقه خود را نیز به آن اضافه کنید.
 • این ترکیب را روی پوست بمالید و آن را به این شیوه تغذیه کنید.

همچنین ببینید

تاثیر جوش شیرین در رشد مو

تاثیر جوش شیرین در رشد مو

اکثر خانم ها آرزوی داشتن موهای ضخیم، بلند و پر پشت دارند. اکثر افراد از …

دیدگاهتان را بنویسید