ارگ دریایی عجیب ساحل زادار کراوسی


ارگ دریایی عجیب ساحل زادار کراوسی

جمهوری کرواسی کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است. زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است. در سواحل دریای آدریاتیک کرواسی نیز بیش از یک هزار جزیره قرار دارد. توریسم از منابع درآمد اصلی این کشور و ۲۰ درصد کل تولید اقتصادی این کشور از این صنعت به دست می‌آید. یکی از بهترین مکان های توریستی این کشور ساحل زادار است. در ساحل Zadar در کرواسی ابزار موسیقی عجیبی قرار دارد که نوازنده اش کسی نیست جز امواج دریا!

ارگ دریایی عجیب ساحل زادار کراوسی چیست؟

در واقع این اولین ارگ دنیا هست که به وسیله دریا نواخته می شود. در این ساحل برای جلوگیری از پیش روی دریا به سمت ساحل، پلکان هایی در سرتاسر ساحل ساخته شده است، اما طراحان این پلکان ها با استفاده از هوش و خلاقیت خود آن را به نحوی طراحی کردند که با برخود امواج به این پلکان ها موسیقی جالب و شنیدنی ایجاد شود. در واقع لوله های این ارگ در زیر پلکان بتونی قرار گرفته. امواج با برخورد به این لوله ها و دمیدن هوا به آنها … اصوات تصادفی ولی هارمونیکی ایجاد می کنند. صدای این امواج بسته به شدت و سرعت و بزرگی آن نت های متفاوتی را ایجاد می کند.
بازدید و شنیدن صدای این ارگ دریایی از آوریل ۲۰۰۵ برای عموم ممکن شده است.
با این ارگ دریایی شهر زادار یک جاذبه توریستی جالب پیدا کرده است .در واقع جزر و مد آب و شدت باد و امواج دریا یک کنسرت موسیقی همیشگی رو به وجود آورده اند که هر زمان آهنگ متفاوتی رو مینوازه.
نوازنده ی این آهنگهای بدیع هم فقط طبیعته کخه به صورت شبانه روزی در حال نواختن است و گاهی این موسیقی به دلیل تلاطم شدید امواج تند وتر و شدید تر می شود که به نوبه خود بسیار لذت بخش است.

تعبیه این لوله ها و شکل گیری این ارگ دریایی شاید الهام گرفته از ارگ های کلیساهای قدیمی باشد. در سیستم آن ارگ ها نیز از لوله هایی استفاده شده بود که قابلیت تغییر اندازه را داشتند و با فشار دادن کلاو ها و عبور جریان هوا و تغییر دلخواه اندازه این لوله ها هر بار می توانستند موسیقی خاص و متفاوتی را به اجرا در بیاورند.

ارگ دریایی عجیب ساحل زادار کراوسی

ارگ دریایی عجیب ساحل زادار کراوسی

در هر حال بد نیست برای سفر سری به این ساحل زیبای اقیانوسی بزنید و لحظه ی غروب آفتاب را در کنار جمعیت انبوهی که هر روزه برای دیدن غرووب آفتاب به این ساحل می آیند، همراه با موسیقی دل انگیز دریا نظاره گر باشید.

با ما در بخش سفر و سرگرمی مجله گل گیس همراه باشید.

Opt In Image
هر هفته با مطالبی مفید و کاربردی در زمینه آرایش و زیبایی، مد و لباس و...

ما هر هفته ایمیلی شامل گلچینی از مطالب منتشر شده در آن هفته را برای شما ارسال می کنیم. همچنین هر ماه یک خبرنامه ویژه با مطالبی خاص برایتان ارسال خواهیم کرد. ما ایمیل شما را در اختیار هیچ شخص، سازمان یا شرکتی قرار نمی دهیم. از گل گیس لذت ببرید.

0

به‌اشتراک‌گذاری نوشته

بدون نظر

نظر بدهید

golgis-telegram

ما را در گوگل محبوب کنید