بایدها و نبایدهای بارداری


بایدها و نبایدهای بارداری

یکی از مهمترین دوران زندگی هر زنی، دوران بارداری او محسوب می شود. همانطور که برای داشتن گلی شاداب و سرحال بستری مناسب لازم است، برای داشتن جنین و فرزندی سالم رعایت باید ها و نبایدهای دوران بارداری بسیار حیاتی و مهم است. امروز پای صحبت یکی از متخصصین طب سنتی در این باره می نششینیم.

بایدها و نبایدهای بارداری از دیدگاه طب سنتی

دکتر ملیحه تبرایی متخصص طب سنتی می گوید: در طب سنتی مصرف بعضی از خوراکی ها به مادران باردار توصیه می شود از جمله سیب، انار و مویز. درباره سیب گفته می شود که محافظ جنین است و حالت تهوع دوران بارداری را کاهش می دهد به ویژه مصرف رب آن.

به طور معمول به مادران باردار توصیه می شود از مصرف غذاهای سنگین و بسیار مرطوب و دیر هضم بپرهیزند. در طب جدید این نکته یادآوری شده است که در زمان بارداری حرکات دستگاه گوارش و قدرت هضم کاهش می یابد و حرکت مواد غذایی از دستگاه گوارش کند می شود از این رو باید غذاهایی مصرف کرد که هضم آسانی دارد. در طب سنتی نیز بر این موضوع تأکید شده است و مصرف غذاهای زود هضم مانند گوشت بره جوان، نان برشته و… توصیه می شود. از طرفی بهتر است مصرف خوراکی های قاعده آور مانند نخود، لوبیا، کنجد و کرفس محدود شود. اجابت مزاج در دوران بارداری نیز از موارد توجه در طب است.

بایدها و نبایدهای بارداری

بایدها و نبایدهای بارداری

در واقع به دلیل نزدیکی رحم به روده ها، عملکرد مناسب سیستم گوارشی در این دوره اهمیت می یابد زیرا از این طریق سموم بدن دفع می شود. بنابراین مادر باردار باید لینت مزاج داشته باشد. برای این امر باید توجه مادران باردار را به این نکته جلب کرد که نباید از هر نوع ملین حتی ملین های گیاهی استفاده کنند، زیرا مصرف بعضی از ملین ها باعث سقط می شود. باید دانست که مصرف داروها حتی داروهای گیاهی نیز باید تحت نظر پزشک باشد.از بهترین ملین ها می توان به گل سرخ اشاره کرد که علاوه بر نداشتن عوارض، در حفظ و رشد جنین موثر است.

از گل سرخ می توان به شکل مربا یا گل قند استفاده کرد. همچنین می توان گلبرگ های آن را به شکل خوراکی یا دمنوش میل کرد. در این دوران باید از مصرف غذاهای بسیار سرد و بسیار گرم پرهیز کرد؛ چه موادی که سردی بالفعل دارد مانند آب یخ و چه سردی بالقوه دارد یعنی مزاج ماده غذایی سرد است. مادر باردار باید از غذاهای متعادل استفاده کند.

در مطلب بعدی مجله گل گیس منتظر غذاها و مواد خوراکی که کم کننده ورم هستند و هم چنین اصولی که زایمان را راحت تر می کند باشید.

Opt In Image
هر هفته با مطالبی مفید و کاربردی در زمینه آرایش و زیبایی، مد و لباس و...

ما هر هفته ایمیلی شامل گلچینی از مطالب منتشر شده در آن هفته را برای شما ارسال می کنیم. همچنین هر ماه یک خبرنامه ویژه با مطالبی خاص برایتان ارسال خواهیم کرد. ما ایمیل شما را در اختیار هیچ شخص، سازمان یا شرکتی قرار نمی دهیم. از گل گیس لذت ببرید.

0

به‌اشتراک‌گذاری نوشته

بدون نظر

نظر بدهید

golgis-telegram

ما را در گوگل محبوب کنید