با برخی از بیماری های دستگاه تناسلی زنان آشنا شوید


بیماری های دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تناسلی زنان ساختمان پیچیده و حساسی دارد به همین منظور بیماری های مربوط به آن نیز زیاد و شایع است. در این مطلب می خواهیم شما را با برخی از شایع ترین بیماری های دستگاه تناسلی زنان آشنا کرده و توضیحات مختصری در مورد هر بیماری و علل آن را بیان کنیم. با ما همراه شوید.

بیماری های دستگاه تناسلی زنان

سرطان تخمدان و دهانه رحم

وجود تومور ها و بافت های سرطان در دو بخش از دستگاه تناسلی زنان یعنی تخمدان و دهانه رحم بیش از سایر بخش های آن است. برای بررسی، تشخیص و درمان این بیماری مراجعه به پزشک متخصص توصیه می شود.

سرطان تخمدان

این بیماری به معنای ایجاد سلول‌های غیرعادی در تخمدان ها است که توانایی انتقال به سایر اعضای بدن مانند دیواره شکم، غدد لنفاوی، ریه ها و کبد را دارد.  شایع ترین علائم این سرطان شامل نفخ، درد لگن و تورم شکم می باشد. خطر ابتلاء به سرطان تخمدان در کسانی که هرگز فرزندی نداشتند و کسانی که تخمک گذاریشان ( عادت ماهیانه ) در سن پایین تر از حد نرمال است و یا در سنین بالاتری یائسته می شوند، بیشتر است. دیگر عوامل خطر شامل هورمون درمانی پس از یائسگی، داروهای باروری و چاقی می باشد.

با برخی از بیماری های دستگاه تناسلی زنان آشنا شوید

با برخی از بیماری های دستگاه تناسلی زنان آشنا شوید

سرطان دهانه رحم

این سرطان نیز دقیقا به رشد سلول های غیر طبیعی در بخش ابتدایی رحم گفته می شود. داشتن روابط جنسی از سنین پایین، قرص های بارداری خوراکی، سیگار کشیدن، داشتن شریک جنسی متعدد و سیستم ایمنی ضعیف در بدن از جمله عوامل ایجاد این سرطان است.

سندروم شوک سمی

اگر تامپون ( وسیله ای بهداشتی شبیه به نوار بهداشتی است که از جنس پنبه ساخته شده و برای جذب خون در دوران قاعدگی درون واژن وارد می شود و به وسیله نخی که در بیرون از واژن است، خارج و کنترل می گردد. ) مدت زمان طولانی در واژن باقی بماند باعث ایجاد باکتری در آن شده و بیماری با نام سندروم شوک سمی را ایجاد می کنند. علائم این بیماری شامل تب، اسهال، بروز دانه های پوستی و استفراغ است. این بیماری در برخی موارد منجر به مرگ نیز شده است.

بیماری التهابی لگن

التهاب لگن یک بیماری عفونی است که می تواند از طریق مجرای تناسلی فوقانی انتشار یابد. اغلب این بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. علائم این بیماری شامل درد در ناحیه زیر شکم، بی نظمی در عادت ماهیانه و تب است.

با برخی از بیماری های دستگاه تناسلی زنان آشنا شوید

با برخی از بیماری های دستگاه تناسلی زنان آشنا شوید

پولیپ و فیبروم

پولیپ ها برجستگی های لوله ای شکل هستند که منشا آنها غشا مخاطی است. فیبروم ها نیز در رحم رشد می کنند. هر دو این بیماری ها موجب خونریزی شده اما به ندرت خطرناک هستند.

کیست تخمدان

توده های اغلب بی خطر و پر از مایع هستند که معمولا در تخمدان ها ظاهر می شوند. اغلب کیست ها علائم خاصی نداشته و خود به خود برطرف می شود اما برخی از آنها را باید با عمل جراحی خارج کرد.

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری در ادرار همان طور که از نامش پیداست کاملا غیر ارادی است. پس برای این که دچار این بیماری هستید خجالت زده نشوید بهتر است با پزشک مشورت کنید شاید او تشخیص دهد که شما باید ورزش های کف لگن را برای درمان این بیماری انجام دهید.

Opt In Image
هر هفته با مطالبی مفید و کاربردی در زمینه آرایش و زیبایی، مد و لباس و...

ما هر هفته ایمیلی شامل گلچینی از مطالب منتشر شده در آن هفته را برای شما ارسال می کنیم. همچنین هر ماه یک خبرنامه ویژه با مطالبی خاص برایتان ارسال خواهیم کرد. ما ایمیل شما را در اختیار هیچ شخص، سازمان یا شرکتی قرار نمی دهیم. از گل گیس لذت ببرید.

0

به‌اشتراک‌گذاری نوشته

بدون نظر

نظر بدهید

golgis-telegram

ما را در گوگل محبوب کنید